ÜNLÜ KADINLAR, KOCA ŞİDDETİYLE ÖLDÜRÜLEN KADINLAR İÇİN OBJEKTİF KARŞISINA GEÇTİ

8 MART 8 KADIN... ŞİDDET SONUCU HAYATINI KAYBETMİŞ VE KAMUYA MAL OLMUŞ 8 KADIN, 8 KADIN SANATÇIDA YENİDEN CAN BULDU

ÜNLÜ KADINLAR, KOCA ŞİDDETİYLE ÖLDÜRÜLEN KADINLAR İÇİN OBJEKTİF KARŞISINA GEÇTİ
ÜNLÜ KADINLAR, KOCA ŞİDDETİYLE ÖLDÜRÜLEN KADINLAR İÇİN OBJEKTİF KARŞISINA GEÇTİ

8 MART 8 KADIN...
ŞİDDET SONUCU HAYATINI KAYBETMİŞ VE KAMUYA MAL OLMUŞ 8 KADIN, 8 KADIN SANATÇIDA YENİDEN CAN BULDU  ZEYTİNBURNU BELEDİYESİ’NİN, AİLE VE SOSYAL POLİTİKALAR BAKANLIĞI HİMAYESİNDE HAYATA GEÇİRDİĞİ “8 MART 8 KADIN” PROJESİ ÇERÇEVESİNDE ÜNLÜ İSİMLER, ÖLDÜRÜLEN KADINLARLA EMPATİ KURARAK, MEHMET TURGUT’UN OBJEKTİFİNE POZ VERDİ

ZEYTİNBURNU BELEDİYE BAŞKANI AYDIN:
“KADINA ŞİDDET KONUSUNDA KAMU DUYARLILIĞI OLUŞTURUP YAPISAL VE KALICI ÇÖZÜM ÜRETMEK ŞART”Ayşe Paşalı… Melek Karaaslan… Şefika Etik… Meral Tahta… Ceylan Soysal… Mehtap Civelek… Gülşah Sarcan… Selma Civek…

Kimi tek bir kurşunla, kimi onlarca bıçak darbesiyle, kimi de boğazı kesilerek çocuklarının gözleri önünde hunharca katledildi. Aylarca tuvalette esir edilen de vardı aralarında, yaşarken ölenler de. Her biri eşti, anneydi, kadındı… Ancak hepsinin kaderi aynıydı; hepsi şiddet kurbanıydı.

Gördükleri şiddet sonucu hayatını kaybeden bu kadınlar, Zeytinburnu Belediyesi’nin, AKDEM (Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi) çatısı altında hayata geçirdiği “8 Mart 8 Kadın” projesiyle ünlü isimlerde yeniden can buldu.

– Ünlü sanatçılar “O ben olabilirdim” dedi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın himayesinde KÜLT Derneği’nin de destek verdiği proje kapsamında, birbirinden ünlü 8 ünlü kadın sanatçı bir araya geldi ve uğradıkları şiddet sonucu hayatını kaybeden kadınlarla empati kurarak “O ben olabilirdim” dedi.

Hülya Avşar, Bergüzar Korel, Nur Fettahoğlu, Burcu Esmersoy, Meltem Cumbul, Ezgi Mola, Dolunay Soysert ve Songül Öden özel makyaj ve kostümlerle hayatını kaybeden 8 kadının yerine geçti. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut ve Yönetmen Emrah Gültekin’in prodüksiyonu ile ünlüler, şiddet mağduru kadınlarla empati kurarak onların hayatlarının son anlarındaki medyaya yansımış fotoğraf karelerindeki halleri gibi görünmeye çalıştı. Her sanatçı, yerine geçtiği kadın sanki hayattaymış gibi onun duygularını anlatan bir de mektup yazdı. Yazılan bu mektuplar video çekimi sırasında da kayda alınarak kamu spotu oluşturuldu. “Uyanmak İçin Ölümü Bekleme, Sevginin yerini şiddet almasın” sloganıyla oluşturulan kamu spotları önümüzdeki hafta içinde tüm kanallarda yayınlanmaya başlayacak.

- Emine Erdoğan da 7 Mart’ta Çırağan Sarayı’ndaki etkinliğe katılacak Canlandırdıkları karakterlerle empati kurdukları fotoğraf çekimlerinde oldukça duygusal anlar da yaşandı. Tüm bu duygusal anlar ve çok özel görüntüler ile sanatçıların empati kurdukları şiddet mağduru kadınların duygularını anlattıkları mektuplar 7 Mart Perşembe günü saat 17:30’da Çırağan Sarayı'nda gerçekleştirilecek olan “8 Mart 8 Kadın” gecesinde tüm Türkiye ile paylaşılacak.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ın ev sahipliğinde yapılacak olan toplantıya Emine Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, projede yer alan sanatçılar ile basın dünyasından çok sayıda isim katılacak.

- Yapısal ve kalıcı çözümler üretmek şart
Amaçlarının kadına yönelik şiddetin önlenmesi ve duyarlılığın arttırılması olduğunu ifade eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın “Maalesef halen toplumumuzun kanayan bir yarası olan kadına yönelik şiddetin bir an önce ve kalıcı olarak ortadan kaldırılması gerekmektedir. Hiçbir neden şiddetin gerekçesi olamaz. Sevginin yerini şiddet almasın” dedi. Bu alanda yapısal ve kalıcı çözüm yolları barındıran önemli projeler gerçekleştirdiklerini anlatan

Başkan Aydın, şunları söyledi:

“Bunlardan biri ve en önemlisi de, belediyemiz bünyesinde faaliyet gösteren Aile Kadın Destekleme ve Engelliler Merkezi (AKDEM)’dir. Bu merkez eğitim, psikolojik danışmanlık, koruma ve rehabilitasyon süreçlerini de içeren hizmetleri tamamını ücretsiz olarak veriyor. Projemize destek oldukları için bakanlığımıza, tüm sanatçılarımıza şahsım ve Zeytinburnu halkı adına teşekkür ediyorum.”

Kim kim oldu…

Hülya Avşar - Ayşe Paşalı
Berguzer Korel - Melek Karaaslan
Nur Fettahoğlu - Gülşah Sarcan
Burcu Esmersoy - Şefika Etik
Dolunay Soysert - Meral Tahta
Meltem Cumbul - Ceylan Soysal
Ezgi Mola - Selma Civek
Songül Öden - Mehtap Civelek
SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209