İHH’dan yetimler için yeni kampanya:

“Her sınıfın bir yetim kardeşi var” İHH İnsani Yardım Vakfı düzenlediği basın toplantısıyla yetim çocuklar için yeni bir yardım kampanyası başlattığını duyurdu.

İHH’dan yetimler için yeni kampanya:

Dünya genelinde 135 ülke ve bölgede yardım çalışmalarını aralıksız sürdüren ve her geçen gün onlarca çocuğun hamiliğini üstlenen İHH, Türkiye’nin tüm kesimlerini yetim seferberliğine dâhil edebilmek amacıyla 2013 yılı kasım ayı itibariyle yeni bir kampanya başlattı.

“Her sınıfın bir yetim kardeşi var” isimli kampanyanın tanıtımı için İstanbul’da gerçekleştirilen toplantıda konuşan İHH Yetim Birimi Başkanı Murat Yılmaz, kampanyaya ilköğretim ve lise düzeyindeki okullarda okuyan öğrencilerin katılabileceğini belirtti.

“Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası nın “Milli Eğitim Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı destekli olduğunu belirten Yılmaz, “kampanya kapsamında çocuklar ve gençler dünyanın herhangi bir yerindeki yetim kardeşlerine yardım eli uzatabilecek” dedi.

PAKİSTANLI 10 YETİM ÇOCUK KAYSERİ VE KONYA’DA OKUYACAK

Programa ayrıca Türkiye’ye eğitim için gelen Pakistanlı yetimler de katıldı. Pakistan’da İHH tarafından inşa edilen Haripur ve Rara yetimhanelerinde büyüyen 10 yetim çocuk Konya ve Kayseri’deki imam hatip liselerinde eğitimlerine devam edecek. Pakistanlı yetimler İHH’nın sponsor aile sistemi kapsamında Türkiyeli hayırseverler tarafından düzenli olarak destekleniyor.

KAMPANYANIN DETAYLARI

Kampanya ile savaş, doğal afet, yoksulluk, hastalık vb. sebeplerle hem Türkiye’de hem de dünyanın başka ülke ve bölgelerinde babasını veya anne/babasını kaybetmiş olan yetim çocukların günlük ihtiyaçlarının Türkiyeli arkadaşları/öğrencilerimiz tarafından karşılanmasını ve bu yolla dostluk ve kardeşliğin kıtalar arasındaki yegâne köprü hâline gelmesi hedefleniyor.

İHH tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ve desteği ile yürütülecek “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” isimli kampanyaya katılan öğrenciler aylık 90 TL katkı sağlayarak dünyanın herhangi bir yerinde kötü koşullarda yaşam mücadelesi veren yaşıtlarının büyümesine destek olabilecekler.

Kampanyanın ikinci aşamasında ise öğrencilerin desteğiyle büyüyen her çocuk için Türkiye’de bir fidan toprağa ekilecek. Bir yetime kardeş olan sınıflara vakfımızın göndereceği tohumlar öğrenciler tarafından yetiştirilerek toprakla buluşturulacak.

Çocukları küçük yaşlardan itibaren bilinçli, yardımsever başkalarının dertleriyle dertlenen duyarlı insanlar olarak yetiştirebilmeyi esas alan “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” kampanyası ile daha fazla yetime destek sağlanması ve yetim çocuklara yönelik yardımların yaygınlaştırılması hedefleniyor.

Sponsorluk sistemine Mısır da eklendi

İHH’nın sponsorluk sistemi ile destek verdiği ülkeler arasına en son Mısır da eklenerek bu yıl içerisinde yaşanan katliamlar nedeniyle yetim kalan çocuklara Türkiyeli hayırseverlerin yardımları ulaştırılmaya başlandı.

20 yılı aşkın bir süredir dünyanın dört bir yanındaki ihtiyaç sahiplerine ulaşan İHH İnsani Yardım Vakfı, savaş, doğal afet, hastalık, kronik açlık, yoksulluk vb. krizler nedeniyle yetim kalan çocuklara sağlık, gıda, eğitim ve güvenli ortamlarda barınma imkânı sağlıyor.

2007 yılında yetim çocuklara kendi ayakları üzerinde durana dek düzenli destek sağlayabilmek amacıyla “Sponsor Aile Sistemi” uygulamasını hayata geçiren İHH, şimdiye kadar Türkiye dâhil 43 ülkede yaklaşık 32 bin yetim çocuğu düzenli destek kapsamına aldı.

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209