4 bakanın fezlekesi Başbakanlığa gönderilecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında adı geçen 4 bakan ile ilgili fezlekenin Başbakanlığa gönderileceğini söyledi.

 4 bakanın fezlekesi Başbakanlığa gönderilecek
 HSYK Kanun Tasarısı’nın görüşüldüğü Adalet Komisyonu’nda yaptığı açıklamada, 4 bakan ile ilgili fezlekelerin Adalet Bakanlığı’nda olduğunu söyleyen Bakan Bozdağ, “Adalet Bakanlığı fezlekeler konusunda postacı görevini yapıyor. Biz vazifemizi kanunlar çerçevesinde yapacağız. Kimsenin endişeye kapılmasına gerek yok. Fezlekelerle ilgili arkadaşlarımın bana verdiği bilgi çerçevesinde şöyle bir usul var; bir bakanın kişisel suçları ile ilgili bir husus olursa o zaman bu fezleke dokunulmazlığın şeklinde geliyor. Bakanlık görevi ile alakalı olursa o zaman da Meclis soruşturması şeklinde. Esasında Adalet Bakanlığı’nın bu konuşa ilişkin yayınladığı genelgede böyle şeylerin doğrudan Meclis Başkanlığı’na gönderilmesi yazar, öyle olması gerekir.

 Uygulamada bu genelgeye rağmen bugüne kadar böyle olmamış. Sürekli Adalet Bakanlığı’na gelmiş, oradan Başbakanlığı, oradan da TBMM Başkanlığı’na intikal etmiş. Biz yine aynı usulde intikal ettireceğiz. Başbakanlığa göndermedik, henüz bakanlıkta, göndereceğim. Soruşturma konusu olan kişiler Bakanlar bizim arkadaşlarımız, sizlerin de milletvekili olarak arkadaşı. Herkes ile ilgili bir iddia olabilir. Bir takım delillerde iddialarla ilgili ortaya konulabilir. Bu delillerin sıhhati nedir, bunlara ilişkin herhangi bir mahkeme kararı olmadığı sürece medyada, şurada burada yayınlananlarla biz birbirimizi değerlendirirsek o zaman büyük bir yanlışlığı içine düşeriz. Bu noktada herkesin hassasiyet göstermesi gerekir. İfade edilirken, kesin hükmünde cümlelerle konuşuyorsunuz. Soruşturmaya konu olan kişiler hakkında verilmiş bir hüküm yok. Belki takipsizlik çıkar, belki dava açılır sonuçta beraat çıkar, bunları bizim bilme imkanımız yok. Herhangi bir suç soruşturmasının durması ya da durdurulması söz konusu değildir. Müdahale edilmesi söz konusu olamaz. Başladıktan sonra bunlar devam edecek. Bugüne kadar Türkiye’de durdurulmuş bir soruşturma yok. Gerçek neyse ortaya çıkacak. Mahkeme bu konuda karar verecektir” dedi.

 CHP’NİN HSYK İLE İLGİLİ ANAYASA UZLAŞMA TALEBİNE CEVABI

 CHP’nin HSYK ile ilgili Anayasa değişikliği teklifine verdiği iddia edilen olumsuz cevapla ilgili yeniden bilgi veren Bakan Bozdağ, “CHP’nin Anayasa değişikliği ile bir husus, Sayın Başesgioğlu konuşurken ben yerimden ben CHP’nin anayasa konusundaki uzlaşma talebini reddettiği konusunda bilgi geldiğini söyledim, ama doğruluğu teyit edilmemiş bir bilgi. Bu konuda CHP sanki reddetmiş, bende kesin bir bilgi vermişim gibi yansıyan haberler var. Ben onu düzeltmek isterim. Mikrofona da söylemedim, böyle bir bilgi intikal ettiğini söyledim. Doğrusu CHP’nin kendi yapacağı açıklamadır. Bu zamana kadar bize gelen bir açıklama yoktur” diye konuştu.

“BİZ RESMİ CEVABIMIZI YARIN VERECEĞİZ”

Henüz bir cevap vermediklerini belirten CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, “Öncelikle bu teklifin geri çekilmesi ile bu teklife sıcak bakacağımızı, yolsuzluk soruşturmalarının devam etmesi, engellenmemesini talep etmiştik. Perşembe günü yetkili organlarımızda değerlendirip cevabımızı ileteceğiz dedik. Teklifin çekilmesi burada çok büyük önem taşır, cevabımızın olumlu olmasına yol açar demiştik. Bir yolunu buluruz dediler, Perşembe günü MYK toplanacak resmi cevabımızı ileteceğiz dedi. Resmi cevabımızı yarın ileteceğiz” şeklinde konuştu.

İHA

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2014, 13:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209