New York Times: Türkiye'de paranoya hakim

The New York Times (NYT), medyaya yönelik yapılan operasyonun Türkiye'deki 'paranoya siyaseti'nin bir parçası olduğunu yazdı. Yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'paralel evrende yaşayan otoriter bir lider' gibi davrandığı belirtildi.

New York Times: Türkiye'de paranoya hakim
 NYT'de yayınlanan 'Türkiye'de paranoya hakim' başlıklı yazıda 14 Aralık'ta medyaya yapılan darbenin de bu paranoya siyasetinin bir parçası olduğu belirtildi. Yazıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın medyaya yönelik yapılan operasyonu 'paralel yapı'ya yapılan bir operasyon olarak savunduğu dile getirilirken, "Fakat Erdoğan, eleştiri kabul etmez tutumlarıyla paralel evrende yaşayan despot bir lider imajı çiziyor." denildi. Yazıda, Erdoğan'ın yaşadığı 'paralel evrende', AB aday ülkesi ve NATO üyesi demokratik bir devlette yasaları alt-üst edip ifade özgürlüğünü kısıtlamanın bir kural olduğu ifade edildi.

Erdoğan hükümetinin, 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonu sonrası Türk adalet sistemini kontrol altında tutmak için düzenlemeler yaptığına dikkat çekilen yazıda, medyaya yapılan operasyonun 17 Aralık'ın yıldönümünde yapılmasına dikkat çekildi.

Öte yandan Eylül'de AB üyelik sürecini hızlandırmak için yeni politikalar ortaya konulduğu belirtilen yazıda, 14 Aralık'ta medyaya operasyonun ardından AB'den sert eleştirilere Erdoğan'ın 'kendi işinize bakın' dediği yazıldı. Yazıda, Erdoğan’ın paranoyaya dayandırılmış korkutma politikalarının endişe verici olduğu belirtildi.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 20 Aralık 2014, 02:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209