Noel Baba belgeseli için basın özel gösterimi yapılacak

Noel Baba belgeseli için basın özel gösterimi yapılacak

Noel Baba belgeseli için basın özel gösterimi yapılacak
 DERVİŞ NICHOLAS'I KİM ÖLDÜRDÜ?

Noel Baba belgeseli için basın özel gösterimi yapılacak

Abdurrahman Dilipak'ın konsept danışmanı olduğu, yönetmenliğini Süleyman Civliz'in yaptığı, yapımcılığını Eşref Ziya Terzi' nin, metin yazarlığını Esra Elönü'nün üstlendiği "DERVİŞ NİCHOLAS" belgeselinin basin özel gösterimi Cumartesi günü 18.00 de Sultanahmetteki Türkiye Yazar Birliği İstanbul şubesinde yapılacak..

Dünyanın en bilinen markalarından biri olan Noel Baba'nın tarihi gerçekliği ne? Nordik bir efsane ile Pagan bir hikaye birleşince, Anadolunun hanif bir gelenekten gelen ruhani bir azizi nasil seküler bir tüketim maskotuna dönüştü?

44 dakikalık belgesel, dünyanın en çok bilinen bir markasının gerçeklerini sorgularken yanlış ve doğruları ayırıyor. İznik konsülüne katılan bir din bilgini olan Aziz Nicholas, çocuklara ve yoksullara yardim eden dini bir kimlikten, çocukların elindeki harçlıklarını ellerinden almak için vitrinden avlayacak çocuk arayan, seküler bir kimliğe dönüşmesinin, kapitalizmin marka isimlerinden biri arkasındaki temel motivasyon amaci neydi?

Hz. Muhammedden önce yaşayan Hanif gelenekten bir ruhani olarak Aziz Nicholas, Kur'an-ı Kerimde aziz olarak sözedilen Ashabi Kehfin yaşadığı coğrafyada aynı zaman diliminde yaşamış, hakkında şifaci kişiliği ve kerametlerinden söz edilen bilgi ve hikmet sahibi bir zat olarak biliniyor.

Daha İncil'in bugünkü haline gelmeden yaşayan bir zatın, hristiyan mezhepleri arasında sahiplenme yarışına rağmen nristiyan dünyasında seküler bir kişiliğe dönüştürülmesi ve benzer tarihi kişilere yönelik bakışımızın yeniden gözden geçirilmesine yol açacak belgeselin, farklı hikayesi, anlatım dili ve bakış açısı ile sanat ve medya çevresinde geniş ilgi uyandırması bekleniyor.

Belgeselin seslendirmelerini Mazlum Kiper yaparken özgün müzikler Alpay Ünyaylar tarafından bestelenmiş.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2014, 08:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209