Macaristan Bağımsızlık Günü İstanbul'da kutlandı

Macaristan'da 23 Ekim 1956'daki devrim sonrası ilan edilen 'Macar Bağımsızlık Günü' İstanbul'daki coşkulu resepsiyonla kutlandı.

Macaristan Bağımsızlık Günü İstanbul'da kutlandı
 

İş Bankası Kuleleri Levent İş Sanat Merkezi'nde gerçekleşen proğrama katılan Budapeşte Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Szentes Tamás, Macaristan'ın özgürlük savaşının 165. yılını İstanbul'da bu güzel resepsiyon ve konser töreni ile hep birlikte kutluyor olmaktan memnuniyet duyuyorum. İki ülkenin tarihileri arasındaki temas noktaları, insanların düşüncelerinde ve milli duygularında gerçekten ortaklaşa özellikler olduğunu göstermektedir. Türk milleti İmre Thököly, II. Ferenc Rakoczi, Lajos Kossuth ve onlarla beraber Türkiye'ye sığınan mülteciler gibi, 1956'dan sonra Macarların özgürlük için yaptığı çabalarını da anladığını ve özgürlük için savaşanları destekledi. Macar özgürlük ve bağımsızlığı için hayatlarını feda edenlerin önünde saygıyla eğiliyorum. 1956 devriminin bastırılmasından sonra Türkiye, rejimin intikamından kaçan birçok Macar milletine evsahipliği yaptığını ifade etti.

Gecenin ikinci konuşmasını yapan Macaristan İstanbul Baskonsolosu Gabor Kiss'den sonra Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz'a Macaristan Milli Günü münasebetiyle, 1620- 1622 yıllarındaki Transilvanya Erdel Prensi Bethlen Gábor adına verilen nişan madalyası takdim edildi. 

Şahbaz, "Teşekkür konuşmasını önce Macar misafirlere Macarca yaptıktan sonra, Türkçe olarak; Dost, müttefik ve kardeş Macar halkının bağımsızlık gününde birlikte olmaktan büyük onur duyuyorum.

Macaristan ve Türkiye işbirliği konusunda yılladır sürdürmekte olduğum çalışmaları bundan sonra da, daha fazla gayret ederek her iki ülke arasındaki işbirliği fırsat ve imkanları uygun bulduğum her ortamda anlatmaya devam edeceğim dedi. Sonrasında 

Transilvanya Erdel Prensi Bethlen Gábor adına verilen nişan madalyasını Uluslararası Heykeltraş sanatçısı Györfi Sándor'un elinden aldı.

Bağımsızlık resepsiyonuna Macarsitan Milli Savunma Bakanlığı Halkla İlişkiler Savaş Dairesi Anabilim Dalı Başkanı Albay Dr. Töll László, Kültür Eski Bakanı Bülent Akarcalı, Uluslararası Heykeltraş sanatçısı Györfi Sándor, Macaristan Askeri Ataşesi Zoltan Sallai, Ekol Lojistik CEO'su Ahmet Musul ve Macaristan Müdürü Kovács Ákos, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz, Macaristan Ticaret Ataşesi Janos Weisz, Macaristan Kültür Ateşesi Roland Kiss, Macar Bilimler Akademisi Üyesi Dr.F.Tóth Tibor, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Nermin Tol, Kocaeli İmre Tökeli Dostluk Derneği Başkanı Ertunç Baykal, İsrail İstanbul Başkonsolosu Moshe Kamhi, Oryentalist Dr. Bartha Júlia, Av. Duygu Küçükkut Olcar, Av. S.Seval Önder, Sanatçı Ali Rıza Binboğa, ATV Avrupa'dan Fehmi Atay ve kalabalık protokol ile birlikte Macaristan'dan gelen misafirler,  Başkonsolosluk çalışanları, Akademisyenler, Macar ve Türk işadamları hazır bulundu.

Milli Günü proğramı Macar müziklerinden oluşan ''İstanbul Uluslararası Korosu'' grubunun seslendirdiği Bartók Béla, Bárdos Lajos ve Kodály Zoltán'ın ezgilerinden parçaların seslendirildiği konser etkinliği akabinde sonaerdi.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2014, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209