Sarıgül, yasalaşan, Maslak, Huzur ve Ayazağa demokrasi ayıbıdır.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaşan, Maslak, Huzur ve Ayazağa Mahallelerinin Şişli’den alınarak Sarıyer’e bağlanmasını da öngören Büyükşehir Yasası’nın bir demokrasi ayıbı olduğunu söyledi.

 Sarıgül, yasalaşan, Maslak, Huzur ve Ayazağa demokrasi ayıbıdır.
 Sarıgül, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu karar, 5393 sayılı belediyeler yasasına aykırıdır. Bu maddeye göre; bir başka beldeye katılması, o belde seçmeninin isteğine bağlıdır. Dolayısıyla bu değişiklik yapılmadan önce, bölgede referandum yapılarak yurttaşların görüşü alınmalıydı. Diğer yandan, Türkiye’nin de imzaladığı Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı, bu tür değişikliklerde referandum koşulunu getiriyor ve “yerel topluluklara danışmadan değişiklik yapılamaz” diyor.

TBMM’nin aldığı bu karar, Anayasa’ya da aykırıdır. Anayasa’nın 90.maddesi, “Usulüne göre yürürlüğe konulmuş milletlerarası anlaşmalar kanun hükmündedir” diyor. Dolayısıyla, Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı’na aykırı bir karar alınamaz. Alınan bu karar, birçok açıdan hukuka uygun değildir. Karar hukuki değil, siyasal alınmış bir karardır ve Sayın Cumhurbaşkanımızın kararı hukuk açısından değerlendirip en doğru kararı vereceğine inanıyorum. Kararın onaylanıp yürürlüğe girmesi halinde, Ayazağalı binlerce yurttaşımız bireysel olarak Anayasa Mahkemesi’ne başvuruda bulunacaklardır. Yurttaşlarımızın hak ve hukukunu korumak için biz de hukuk mücadelesini sürdüreceğiz”.

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209