Meclis, 'Kültür başkenti' için onayı verdi

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Hakkında Kanun Tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek, yasalaştı.

Meclis, 'Kültür başkenti' için onayı verdi

Yasayla, ''Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı'' kurulacak. Ajans, Eskişehir'i 2013 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak hazırlayacak, bu amaçla 2013'te yapılacak etkinlikleri planlayıp, yönetecek, kamu ve sivil kuruluşların yapacakları çalışmalarda koordinasyonu sağlayacak.

Ajans, tüzel kişiliğe sahip olacak, merkezi Eskişehir'de bulunacak; Koordinasyon Kurulu, Danışma Kurulu, Yönetim Kurulu ve Genel Sekreterlikten oluşacak.

Ajansın gelirleri; Eskişehir İl Özel İdaresi, Eskişehir Büyükşehir, Odunpazarı ve Tepebaşı belediyelerinin 2012 ve 2013 bütçelerine bu amaçla konulacak ödenek, Eskişehir Ticaret ve Sanayi odaları tarafından 2012 ve 2013 yıllarında aktarılacak tutarlar, genel bütçeden yapılacak yardımlar, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi ile Anadolu Üniversitesi'nden 2012 ve 2013 yıllarında aktarılacak tutarlar, her türlü naklen yayın, reklam ve sponsorluk gelirleri, bağış ve yardımlardan oluşacak.

Ajans yaptığı işlemler nedeniyle Harçlar Kanunu ile Belediye Gelirleri Kanunu gereğince alınan harçlardan ve katılım payından, bu işlemler nedeniyle düzenlenen kağıtlarla ilgili olarak damga vergisinden muaf tutulacak.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, tasarının yasalaşmasının ardından birleşimi 8 Mayıs Salı günü saat 15.00'de toplanmak üzere kapattı.

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209