Erdoğan tartışmalara son noktayı koydu

Erdoğan, 12 Şubat stadyumunda Maraşlılara seslendi. Erdoğan 'biz tek bayrak tek millet dedik ama tek din demedik' dedi. Erdoğan Tiyatro tartışmalarına da son noktayı koydu.

Erdoğan tartışmalara son noktayı koydu

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''AK Parti ifade özgürlüğünü samimi şekilde savunduğu kadar kaliteli eğitim için mücadele vermiş, Türkiye'de bilimi, sporu, sanatı en güçlü şekilde, en samimi şekilde desteklemiş bir partidir. Hiçbir zaman yapıcı eleştiriden rahatsız olmadık'' dedi.

Erdoğan, 12 Şubat Stadyumu'ndaki AK Parti İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada Kahramanmaraş'ın giderek artan oranlarda AK Parti'ye oy verdiğini, son olarak 12 Haziran seçimlerinde yüzde 70 oy oranına ulaşıldığını ifade ederek, bundan dolayı Kahramanmaraşlılar'a teşekkür etti.

Kahramanmaraş'ın pekçok aydın ve sanatçı yetiştirdiğini anımsatan Erdoğan, ''Kahramanmaraşlı üstad Necip Fazıl Kısakürek, 'birçok eser ortaya koydum, birçok şiir kaleme aldım, düzinelerce yazı yazdım ama hiçbiriyle övünemem.

Övünecek bir şeyim varsa o da Maraşlı olmamdır' diyor. Bu vesileyle Kahramanmaraşlı üstad Necip Fazıl Kısakürek'i, Erdem Beyazıt'ı, Cahid Zarifoğlu'nu, Bahattin Karakoç'u, Aşık Mahsuni Şerif'i, onlar gibi nice Kahramanmaraşlı kalem erbabını, söz ustasını rahmetle, minnetle yad ediyorum. Sütçü İmam gibi, Rıdvan Hoca gibi Kahramanmaraş'ın kahraman evlatlarına bugün bir kez daha Allah'tan rahmet diliyorum'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, tedavi görmekte olan şair Abdürrahim Karakoç'a da şifa dileğinde bulundu.

'Provokasyonlarını gördük ve bunları altüst ettik'

Kahramanmaraş'ın düşüncenin, düşünenlerin, kalemşorların odak merkezi olduğunu dile getiren Erdoğan, ''3 Kasım seçimlerinden zaferle çıktığımız günden itibaren yurt içinde, yurt dışında belli kesim ve çevrelerde bizimle ilgili, AK Parti ile ilgili değerlendirmeler yapıldı, yorumlar ortaya konuldu. Bazıları niyet okuyuculuğu yaparak bizi tanımadan, bizi görmeden, bizim nasıl iş ürettiğimize, nasıl hizmet ürettiğimize bakmadan tamamen ön yargılarıyla hareket etti'' dedi.

''9,5 yıl boyunca bizimle ilgili art niyetleri, ön kabulleri, ön yargıları olan herkes hayal kırıklığına uğradı ve bunları hayal kırıklığına uğrattık. Bizimle ilgili olumsuz yorumları, karamsar beklentileri olanların bu beklentilerini 9,5 yıl boyunca boşa çıkardık'' diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

''Asılsız iddiaları ve asılsız ithamları kendinden menkul asılsız gerekçelerle bizi millet nezdinde karalamaya çalışanları, senaryolarla kışkırtmalar yapanların provokasyonlarını gördük ve bunları altüst ettik. Bakın biz 9,5 yıl boyunca millet iradesini en güçlü şekilde koruduk. Her türlü demokrasi dışı müdahale, çetelerin, mafyanın, cukkanın kirli girişmelerine göğüs gerdik.

AB'ye tam üyelik için en güçlü adımları, en kararlı adımları biz attık ve biz her zaman kararlarımızın, hedeflerimizin arkasında durduk. 9,5 yıl boyunca tavizsiz şekilde demokrasi yolunda kararlılıkla yürüdük. Türkiye'nin 7 bölgesine, 81 iline, 780 bin kilometrekarenin her bir karışına 75 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının her birine hizmet götürmenin mücadelesi içinde olduk. 9,5 yıl boyunca hiçbir ayrımın içinde olmadık.

Hiçbir ayrımcı girişime taviz vermedik. İllerimize hizmet götürürken o illerimizin seçimlerde bize verdikleri oy oranlarına hiçbir zaman bakmadık. Hiç kimsenin diline, dinine, mezhebine, etnik kökenine bakmadık. Doğuştan gelen farklılıkları bir üstünlük ya da bir dezavantaj olarak asla değerlendirmedik. Biz sadece şunu söyledik, ne dedik biz? Biz tek millet dedik. Ne dedik? Tek bayrak dedik. Ne dedik? Tek dil dedik. Ne dedik? Tek devlet dedik. Ama asla biz tek din demedik.

14 Ağustos 2001'de yola çıkarken AK Parti milletin partisidir dedik. Milletin fertleri arasında bir ayrım yapmadan bu milletin emrinde olduğumuzu söyledik. Ve 'biz bu millete efendi olmaya değil hizmetkar olmaya geldik' dedik.

14 Ağustos 2001'den bu yana her fırsatta tekrarladığım gibi bugün buradan, Kahramanmaraş'tan tüm Türkiye'ye bir kez daha ifade ediyorum, AK Parti hiç kimsenin yaşam tarzına bugüne kadar müdahale etmedi, bundan sonra da etmeyecek, edilmesine de müdahale etmeyecek. İşte renkler burada, ayrım var mı? Burada hepsi var. Tribünlerde ayrım var mı? Hepsi burada. Neden?

Çünkü biz yola çıkarken böyle çıktık. 75 milyonun yaşam tarzı bizim güvencemiz, bizim teminatımız altındadır. Hiç kimsenin kılık kıyafetine karışmadık, bundan sonra da karışmayız. Kimsenin karışmasına da asla izin vermeyiz. Hiç kimsenin yediğine, içtiğine karışmadık, karışmayız, karışmak isteyenlere de mahal vermeyiz.

AK Parti Türkiye'de düşünce özgürlüğünü, ifade özgürlüğünü, eleştiri özgürlüğünü, basın özgürlüğünü, yayın özgürlüğünü 9,5 yıl öncesiyle kıyaslanmayacak ölçüde genişletmiş, ileri standartlara kavuşturmuş bir partidir.

Önce bunun benzeri yok. Eksikleri de gidererek Türkiye'yi en ileri demokratik seviyelere kavuşturmaya devam ediyoruz ve edeceğiz. AK Parti ifade özgürlüğünü samimi şekilde savunduğu kadar kaliteli eğitim için mücadele vermiş, Türkiye'de bilimi, sporu, sanatı en güçlü şekilde, en samimi şekilde desteklemiş bir partidir.

Hiçbir zaman yapıcı eleştiriden rahatsız olmadık. Biz hakaret içermediği, kutsallarımıza dokunulmadığı, demokrasiyi, aile mahremiyetini, özellikle de başkalarının özgürlüklerini hedef almadığı sürece hiçbir eleştirinin karşısında olmadık.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Kardeşim sen tiyatro mu oynayacaksın özgürce hareket et, kurun kendi aranızda tiyatronuzu, buyurun serbest olarak, özel sektör olarak bu alana girin. Ne kadar Türkiye'de sahnemiz var, bizim dönemimizde tiyatro sahneleri hiçbir dönemle mukayese edilmeyecek şekilde artmıştır. Bu sahnelerde sizleri destekleriz, yeri gelir senaryoyu beğenirsek bizim de inceleme kurullarımız buralara sponsor olur, buralarda da destekleriz, ama artık bugüne kadar geldiğiniz anlayış olmayacak. Özgür olun, özerk olun, özel olun, ama artık devlet tiyatro sahnesinden çekiliyor, buyurun siz tiyatro sahnesinde kalın'' dedi.

Başbakan Erdoğan, partisinin Kahramanmaraş 12 Şubat Stadyumu'nda düzenlenen il kongresinde yaptığı konuşmada, TBMM'nin 30 Mart'ta zorunlu eğitimin 12 yıla çıkartılması konusunda bir karar verdiğini anımsattı.

Türkiye'de eğitimin kesintili, yani kademeli ve tercihli bir eğitim sisteme dönüştürüldüğünü belirten Erdoğan, herkesin çocuğunu istediği okula gönderebileceğini, söyledi. Erdoğan, ''Kim nereye, çocuğunu nereye gönderirse bırak göndersin, karışma. Bunlarla uğraşmanın hiçbir anlamı yok. İşte biz bu adımı attık. Ve ülkemde nereye gittiysem şu anda aldığım yaklaşım tarzı Allah sizlerden razı olsun. Söylenen bu. Çok daha ilginci, şimdi yoğun bir şekilde okul yapmaya başladık. Çünkü bütün sınıfları inşallah 30 kişilik sınıflar haline dönüştüreceğiz, bunu başaracağız'' diye konuştu.

Bilim konusunda Türkiye'nin daha ileri standartlara kavuşacağını belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

''Bakın Fatih Projesi dedik, ana muhalefet karşı çıkıyor. Neyi gördün, neyi buldun da neyi konuşuyorsun? Ey ana muhalefetin genel başkanı eğer samimiysen, dürüstsen, hukukta bir kaide var. Müddei, iddiasını ispatla mükelleftir. 20 milyar bir yolsuzluktan bahseden sen elinden hangi belge var, neye göre bunu söylüyorsun? Eğer böyle bir iddiayı ispatlayamazsan bu bir defa bizim lügatımızda çok çirkin bir yere oturur. En azından bu milletin nezdinde bu cibilliyet konusunu gündeme getirir. Çünkü sen bu kadar dürüst bir iktidara bu iftirayı yapamazsın. Dolayısıyla seni Kahramanmaraş'tan bir daha müfteri olarak ilan ediyorum. Zira biz Kılıçdaroğlu şunu demiş, bunu demiş hiç umurumuzda değil. Kervan yürüyor kardeşim, bu kervan yürüyor. Yere sağlam basarak yürüyor bu kervan. Yapacağımız çok iş var, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkıyoruz ve çıkacağız.''

Türkiye'nin dünyada gündem belirleyen bir ülke olarak yoluna milletle birlikte devam ettiğini, AK Parti'nin Türkiye'nin milli gelirini 230 milyar dolardan, 772 milyar dolara yükselttiğini vurgulayan Başbakan Erdoğan, ''Rakam ortada Halep oradaysa arşın Kahramanmaraş'ta. Sizler ne yaptınız? 1950'ye kadar ne yaptınız, 50'den sonra eh... Milletim sizi iyi tanıdığı için zaman zaman koalisyon ortaklığı verdi, orada da yaptıkları ortada, her şeyi rezil ettiniz'' diye konuştu.

''Sanat, toplum için yapılırsa değer ifade eder''

Başbakan Erdoğan, son günlerde tiyatro üzerinden bir tartışma yürütüldüğünü, aslında gündemi işgal eden tartışmanın bir tiyatro tartışması olmadığı belirterek, şöyle konuştu:

''Mesele kendilerine küçük iktidar alanları oluşturmuş, kendilerin küçük rant alanları oluşturmuş, köşeleri tutmuş ideolojilerin arkasına sığınarak, kendi doğrularını 75 milyona dayatma gayreti içine girmiş, seçkincilerin millete tepeden bakma meselesidir. Bunlar Tanzimat'tan bugüne kadar her şeyi en iyi kendilerinin, en doğruyu sadece ve sadece kendilerinin bildiğini iddia ederler. Bunlar millete tepeden bakalar, bunlar kendi ürettiklerinin yüksek sanat olduğunu iddia eder.

Örneğin; Kahramanmaraş'ın söz ustalarını, kalem erbabını, Anadolu'dan Trakya'dan yetişmiş ustaları küçümser, kale almazlar. Bunların siyasi kanadı nasıl ki Türkiye'nin tapusunu kendisinde zannediyorsa, bu seçkinciler de sanatın, bilimin, bilgi ve tefekkürün tapusunun kendi ellerinde olduklarını zannederler. Sanatın, sanatçı kimliğinin, aydın yazar kimliğinin arkasına sığınırlar, kendilerini sadece o dar kalıplara mahkum etmekle kalmaz, bu ülkenin gerçek sanatçılarına da haksızlık yaparlar.

Bunlar sanatı sanat için yaparlar, bunlar sanatı toplum için yapmazlar. Sanat, toplum için yapılır. Sanat, toplum için yapılırsa değer ifade eder, bunlar elitistir, jakobendir, bunlar kendi kast sistemlerine başkalarının girmesine asla müsaade etmezler.

Hem devlet tiyatrosundan maaş alacak, hem şehir tiyatrosundan maaş alacak, istediği zaman dizi filmlerde oynayacak, istediği zaman başka yerlerde rol alacak, her yerden de bu şekilde nemalanacak. Mesele bu. Son birkaç gündür zihinlerinin ardındakini ortaya dökmeye, niyetlerini açık etmeye başladılar, daha önce çıktılar, bu kesim millete 'bidon kafalı' dedi, çıktılar bu aziz millete ''göbeğini kaşıyan adam' dediler, şimdi de 'kasaba bürokratı' diyerek, 'belediyedeki temizlik işçisi tiyatrocu oluyor' diyerek, kendilerince yine milleti aşağılıyor, küçümsüyorlar.

Rahmetli Cem Karaca, bunlara o güzel şarkısıyla gereken cevabı aslında zamanında verdi. Ne dedi biliyor musunuz? 'Bunlar aydın değil, bunlar yarım porsiyon aydın' dedi. Rahmetli Cem Karaca'nın deyimiyle bunlar barlarda, barların önlerinde viski, bir elleri çenelerinde, kaşları hafif yukarıda bilgiç bakışlarla hiçbir şey üretmeden sadece hakaret ederler.

Tiyatrodan sadece bunlar anlar, sinemadan, müzikten, heykel, resim, edebiyattan sadece bunlar anlar, bunlar milleti beğenmez, milletin alın terini beğenmez, milletin kültürünü, tercihini beğenmezler. Yıllarca karikatürlerle aşağıladılar bu milleti, yıllarca köşelerinden, ekranlarından aşağıladılar, yıllarca oyunlarında, filmlerinde, yazılarında bu ülkenin gerçek hizmetkarlarını, din adamlarını aşağıladılar. Finansmanı devletten aldılar, ama finansmanın gerçek sahibi milleti aşağıladılar.''

''Sanatta, bilimde, fikir hayatında da kast ve hanedanlık sistemi artık son bulmak zorundadır'

Başbakan Erdoğan, geçen yıl devlet tiyatrolarına 140 milyon TL harcandığını, ancak devlet tiyatrolarının sadece 4 milyon TL gelir elde ettiğini anlatarak, ''140 milyon Türk Lirası nire, 4 milyon Türk parası nire. On yıllar boyunca sırtlarını statükoya dayadılar oradan nemalandılar. Şimdi de statükonun değişmesinden ciddi rahatsızlık duyuyorlar'' diye konuştu.

''Kusura bakmasınlar, çok bilmiş despot tavırlarıyla millete de milletin hükümetlerine de parmak sallayarak azarlama dönemi artık geride kaldı'' diyen Başbakan Erdoğan, şunları söyledi:

''Milletin en masum taleplerini irtica diyerek, gericilik diyerek, yobazlık diyerek bir kaşık suda boğma dönemleri artık geride kaldı. Sanatın, sanatçının kimliğinin, aydın, yazar kimliğinin arkasına sığınıp milleti küçümseme, milleti azarlama, milleti hizaya sokma dönemi artık geride kaldı ve artık tarihe kavuştu. Milletin parasını, milletin vergisini, tüyü bitmedik yetimin hakkını alıp ondan sonra da milletin tercihlerini, seçtiği hükümetleri aşağılama, tahkir etme dönemi artık kapandı. Bundan sonra buyursunlar sırtlarını devlete değil, o aşağıladıkları, o 'kasaba bürokratı' dedikleri, 'temizlik işçisi tiyatrocu' dedikleri millete gitsinler, başvursunlar.

Bu ülkede siyasette, bürokraside, hukukta kast sistemi, hanedanlık sistemi AK Parti ile birlikte sona ermiştir. Bizzat gerçek aydınların, bizzat bilim adamlarının çabalarıyla, gayretleriyle sanatta, bilimde, fikir hayatında da kast ve hanedanlık sistemi artık son bulmak zorundadır. Bu millet artık aşağılamalara, tahkire boyun eğmeyecektir, bu millet kendi tercihlerinin talep ve arzularının yok sayılmasına artık göz yummayacak.

Bu millet kendi öz vatanında, kendi öz yurdunda artık parya muamelesi görmeyecek. AK Parti ile birlikte millet bürokrasinin ve bürokratik elitlerin hizmetkarı olmaktan çıkmıştır. Bürokrasi artık milletin hizmetine girmiştir, Allah'ın izniyle bu değişmeyecek. Kardeşim sen tiyatro mu oynayacaksın özgürce hareket et, kurun kendi aranızda tiyatronuzu, buyurun serbest olarak, özel sektör olarak bu alana girin. Ne kadar Türkiye'de sahnemiz var, bizim dönemimizde tiyatro sahneleri hiçbir dönemle mukayese edilmeyecek şekilde artmıştır.

Bu sahnelerde sizleri destekleriz, yeri gelir senaryoyu beğenirsek bizim de inceleme kurullarımız buralara sponsor olur, buralarda da destekleriz, ama artık bugüne kadar geldiğiniz anlayış olmayacak. Özgür olun, özerk olun, özel olun, ama artık devlet tiyatro sahnesinden çekiliyor, buyurun siz tiyatro sahnesinde kalın.''

''Ordumuzun şerefli mensuplarına yapılan hakaret ahlaksızlıktır, edepsizliktir ve kendini bilmezliktir''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Erdoğan, statükodan, sırtını dayadıkları güçlerden umudunu kesen, demokrasiden ve demokratikleşmeden ciddi şekilde rahatsız olanların tahrik umutları tükenince tahkire başvurmaya başladığını belirterek, ''Millete 'bidon kafalı', 'göbeğini kaşıyan adam' diyenler, 'ordu göreve' diyenler, 'genç subaylar rahatsız' diyenler tahrikleri, kışkırtmaları tutmayınca Türkiye'de demokrasiyi kesintiye uğratamayınca en ağır hakaretlerle Türk Silahlı Kuvvetleri'ni hedef almaya başladılar. Türk Silahlı Kuvvetleri'ne, ordumuzun şerefli mensuplarına yapılan hakaret ahlaksızlıktır, edepsizliktir ve kendini bilmezliktir'' diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bin yıllardır tüm dünyada sadece ve sadece kahramanlığıyla, cesaretiyle nam salmış bir ordu olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına ağıza alınmayacak hakaretler yapmak açık söylüyorum zavallılıktır, darbe yapmıyor diye bir orduyu 'silahsız kuvvetler' diye, 'kağıttan kaplanmış meğer' diye nitelemek 'demokrasiye, milli iradeye müdahale etmiyor' diye bir ordunun en tepesindeki isme alenen küfretmek değil demokrasiden, evrensel hukuk anlayışından nasibini alamamaktır.

Aylardır, yıllardır ortaya koymaya çalıştığım CHP zihniyeti budur, CHP zihniyetinin kucağında yetişen despot aydın zihniyeti budur, yarım porsiyon aydın zihniyeti budur. CHP de, CHP yandaşı sözüm ona bu aydınlar da, yazarlar da demokrasiden adeta ışıktan korkar gibi korkuyorlar. Aslında 'Kahramanmaraş'ta CHP'ye yüklenmeye gerek var mı Sayın Başbakanım' diyeceksiniz.

Haklısınız, Doğru. Ama şuanda ekranları başında bizi izleyen milletimiz var. Onlar da bekliyor acaba bugün Sayın Başbakan ne diyecek. Malum onlar bize iş bırakmıyor, kendileri zaten kendilerine yeterince muhalefet ediyorlar. CHP seçmenini, gönül vermiş kardeşlerimi, onlarla birlikte MHP, BDP ve diğer partilere gönül vermiş kardeşlerimi korkulardan, tahriklerden, kör ideolojilerin kalıplarından sıyrılıp AK Parti çatısı altında toplanmaya davet ediyorum. Mesajım onlaradır.''

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''CHP'linin, MHP'linin, diğerlerinin hakkını koruyan, gözeten, onlara da ayrım yapmadan hizmet götüren parti AK Parti'dir. Yüzde 50'nin oyuyla da iktidara gelmiş olsak da yüzde 100'ün emanetini taşıyoruz, yüzde 100'ün tamamının yaşam tarzına samimiyetle saygı gösteriyoruz'' dedi.

Erdoğan, 12 Şubat Stadyumu'ndaki AK Parti İl Kongresi'nde yaptığı konuşmada, AK Parti'nin 75 milyonun partisi olduğunu ve AK Parti'nin ayrım yapmadan 75 milyona hizmet ürettiğini söyledi.

Başbakan Erdoğan, ''CHP'linin, MHP'linin, diğerlerinin hakkını koruyan, gözeten onlara da ayrım yapmadan hizmet götüren parti AK Parti'dir. Tekrar ediyorum yüzde 50'nin oyuyla iktidara gelmiş olsak da yüzde 100'ün emanetini taşıyoruz, yüzde 100'ün tamamının yaşam tarzına samimiyetle saygı gösteriyoruz'' diye konuştu.

Büyüdükçe, güçlendikçe, oy oranı arttıkça kibir ve gururları değil, sorumlulukları ve tevazularının arttığını ifade eden Erdoğan, ''Teşkilatımızdaki her bir arkadaşımızdan da bu hissiyatı taşımalarını önemle rica ediyorum. Biz büyüdükçe kibrimiz değil, tevazumuz büyüyor. Biz birileri gibi belli kesimlerin, belli etnik grupların, belli zümrelerin partisi değil, Türkiye'nin partisi olmaya devam ediyoruz. Hiç kimse ama hiç kimse şunu aklından çıkarmasın, teşkilatımızdaki hiçbir kardeşim bunu unutmasın biz efendilik etmeye değil, millete hizmet etmeye, hizmetkarlık yapmaya geldik'' diye konuştu.

Kahramanmaraş'a 341 ayrı yatırım

Kahramanmaraş'a bundan bir yıl önce, 8 Mayıs'ta geldiğini anımsatan Erdoğan, burada seçim mitingi ve toplu açılışlar yaptıklarını anlattı. Bugün de il kongresinin ardından hükümet tarafından tamamlanan eğitim, kültür, sağlık yatırımlarını, belediyenin tamamladığı yatırımları, çok sayıda özel sektör yatırımlarını resmi olarak Kahramanmaraş'ın hizmetine sunacaklarını söyledi.

Açılışı yapılacak yatırımların 341 ayrı yatırım olduğunu ifade eden Erdoğan, toplamda 1 milyar lirayı aşan yatırımların hayırlı olması temennisinde bulundu.

Geçen yılki ziyaretinde Kahramanmaraşlılara bir müjde verdiğini hatırlatan Erdoğan, ''Nüfusu 750 bini geçen illerimizi büyükşehir yapacağımızı, Kahramanmaraş'ın da bu illerimiz arasında olduğunu söylemiştik. Bunun çalışmalarını başlattık. Şu anda gerekli düzenlemeleri yapıyoruz. Kahramanmaraş'la birlikte büyükşehir statüsündeki illerimizin sayısı Türkiye'de 29'a yükseliyor. Şu anda 16 tane var, 13 tane daha geliyor ve sayı 29 oluyor'' dedi.

Fatih Projesi'yle ilgili yatırımların Kahramanmaraş'a da geleceğini belirten Erdoğan, ''Artık okullarımıza akıllı tahtalar geliyor, bunların yanında tablet bilgisiyarlar yavrularımızın eline geliyor. Böylece modern dünyada ne varsa benim ülkemde de benim yavrularımın elinde de o olacak'' diye konuştu.

Kahramanmaraş'ta 2 bin 788 derslik yaptıklarını, okullara 13 bin 813 bilgisayar gönderdikleri bilgisini aktaran Erdoğan, 361 bilgisayar teknolojisi sınıf kurduklarını ifade etti. Erdoğan, ''İlk etapta Fatih Projesi'yle 50 ortaöğretim okuluna toplam maliyeti eski rakamla 5 trilyon olan yazıcı, kamera ve akıllı tahtayı gönderiyoruz. Kahramanmaraş çıtayı yükseltiyor ve hızla da aydınlık yarınlara yürüyor'' dedi.

''Endişeniz olmasın''

Erdoğan, yolsuzluktan bahsedildiğini anımsatarak, ''Yolsuzluktan mağdur bir AK Parti iktidarında 6 bin 100 kilometre duble yol, şu 9 yıl içerisinde 15 bin kilometre buna ilave yol yapılabilir mi?'' dedi.

Göreve geldiklerinde kamu net borç stokunun yüzde 74 olduğunu, bu oranın yüzde 38,5'e indiğini söyleyen Erdoğan, ''23,5 milyar dolar IMF borcumuz vardı, şimdi rakam ortalama 2,5 milyara düştü. Nereden nereye. Merkez Bankamızın döviz rezervi 27 milyar dolardı. İktidarda kim var MHP, DSP ve ANAP o zaman'' dedi.

Şimdiye kadar 170 bin derslik yaptıklarını, üniversite sayısını 76'dan 165'e çıkardıklarını ifade eden Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

''81 vilayetin tamamında üniversiteler var. Buralara böyle durup dururken gelmedik. Çalışarak geldik. Ama ben Veysel gibi sizlere diyorum ki 'Uzun ince bir yoldayız, gidiyoruz gündüz gece'. Evvelallah gideceğiz gündüz gece. Hiç endişeniz olmasın.

Bu yürüyüşü, bu kutlu mücadeleyi kimse durduramayacak inşallah. Çok daha iyi olacak, çok daha güzel olacak, hiç endişeniz olmasın. Meslek liseliler, endüstri meslek lisesi, inşaat, bilim teknoloji, imam hatip, aklınıza ne gelirse. Artık katsayı engeli kalktı, istediği üniversiteye rahatlıkla girecek. Ayrımcılık gitti. Çocuklara çektirilen çile neydi? Şimdi o da artık gitti. Her şey daha iyi oldu.

Ben Kahramanmaraş'ın bu 4. Olağan İl Kongresi'nde siz değerli kardeşlerimi en kalbi duygularla selamlıyorum. Şu ana kadar emeği geçen tüm kardeşlerime, ebediyete intikal etmiş olan ve emeği geçmiş kardeşlerime Rabbimden rahmet diliyorum.

Ve yeni seçilecek yönetime şimdiden başarılar diliyorum. Değerli kardeşlerim, birliğimiz, beraberliğimiz, unutmayın, en büyük gücümüzdür. Ve birlik beraberlik üstüne bu mücadeleyi bugüne kadar getirdik. Bundan sonra da aynı şekilde yola devam edeceğiz. Bu duygular içerisinde sizleri selamlıyorum, Allah'a emanet olunuz, kalın sağlıcakla diyorum.''

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209