Bozdağ: Yatırımcı kardeşimizin yanındayız

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ''Her yatırım yapan kardeşimizin biz yanındayız, hizmetkarıyız'' dedi.

Bozdağ: Yatırımcı kardeşimizin yanındayız

Bozdağ, Yozgat Ticaret ve Sanayi Odası'nın İl Kütür ve Turizm Müdürlüğü salonunda düzenlediği ''Yeni Teşvik Yasası ve Devletin Katkıları'' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye'nin her tarafına yatırımların gitmesinin ülkeyi önemli bir noktaya getirdiğini belirtti.

Yatırımlar yapılırken bölgeler arası gelişmişlik farklarını ortadan kaldırmak için ciddi adımlar attıklarını ifade eden Bozdağ, 2003, 2006 ve 2009 yılında dönemin ihtiyaçlarını gözeterek teşvik sistemlerini yenilediklerini, ayrıca belli dönemlerde kısmi teşvikleri de uygulamaya koyduklarını anlattı.

Türkiye'nin genelinde yapılan yatırımların ülkeye büyük faydalar sağlamaya başladığını kaydeden Bozdağ, şunları söyledi:

''2002 yılı sonundan itibaren, küresel krizin çok etkili olduğu 2009 yılı hariç Türkiye sürekli büyüyen bir ekonomiye sahip oldu. 230 milyar dolarlık milli gelir, 2011 yılı sonunda 777 milyar dolara çıktı. Aradaki 527 dolarlık fark, milletin hayatına yatırımlarla yansıdı. İhracatımız 36 milyar dolardan 135 milyar dolara çıktı. Merkez Bankası'ndaki rezervimiz 27 milyar dolardan, 91 milyar dolara ulaştı. 2002 yılında borcumuzun milli gelire oranı yüzde 74 seviyesindeyken, bugün yüzde 39'a düştü. Kamu net borç stokumuzun milli gelire oranı 2002 yılında yüzde 61,5 iken bugün yüzde 22'dir. 2002 yılında yapılan toplam yatırım miktarı 39 milyar lira, 2011'de yaptığımız yatırım miktarı 285 milyar liradır. Özel sektörün yatırımları da ekonominin iyileşmesine paralel olarak arttı. 2002'de 43 milyar lira olan özel sektör yatırımı, 2011'de 235 milyar liraya yükseldi. Bütün veriler Türkiye'nin iyiye gittiğini gösteriyor. Geçen yıl, Çin'den sonra dünyada en fazla büyüyen 2. ekonomiye sahip olduk. Türkiye'ye güven geldi, huzur geldi, istikrar geldi.''

İş adamlarından yeni yatırımlar için yeni adımlar beklediklerini ifade eden Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz sizin yardımcınız, hizmetkarınız olalım. Siz de yeni adımları atın, hem siz kazanın, hem Yozgat kazansın, hem Türkiye kazansın. Her yatırım yapan kardeşimizin biz yanındayız hizmetkarıyız. Hangi anlayıştan, hangi görüşten, nereden, hangi ilden olursa olsun bunların hiçbirine bakmaksızın, bakmak isteyenlere de asla izin vermeden hepsinin hizmetkarı olacağız. Kim yatırım yapmak istiyorsa, yurt dışından gelen yatırımlar dahil Türkiye'nin bütün illerinden gelen yatırımlar dahil hangi ekipten, hangi yerden olursa olsun gelen bütün yatırımlar için biz aynı noktada duracağız ve her türlü desteğimizi vereceğiz.''

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209