AKP, yolsuzluğu teşvik eden bir partiye dönüştü

AKP, yolsuzluğu teşvik eden bir partiye dönüştü

AKP, yolsuzluğu teşvik eden bir partiye dönüştü
Kurucusu olduğu AKP’den istifa eden Dengir Mir Mehmet Fırat, eski partisinin ‘yolsuzluğu teşvik eden bir yapıya dönüştüğünü’ belirtti. İstifasının ardından ilk kez konuşan Fırat, “AKP, yolsuzlukla mücadele amacıyla ku-rulmuştu. Şimdi bakıyorsunuz yolsuzluğu teşvik eden bir yapıya dönüştü.” ifadelerini kullandı.

AKP’nin önemli isimlerinden Dengir Mir Mehmet Fırat, parti üyeliğinden istifasını önceki gün açıklamıştı. Fırat, 8 Kasım 2008’de AKP genel başkan yardımcılığı ile birlikte hem MYK hem de MKYK’daki görevlerinden istifa etmişti. Partinin önemli isimlerinden olan Fırat, istifasının ardından ilk kez konuştu, Birgün gazetesinin sorularını cevapladı. AKP’nin kuruluşundaki parti tüzüğü ve programındaki hedeflerini anlatırken, “O dönem slogan haline getirilen ‘3Y’ vardı. Yolsuzlukla, yasaklarla ve yoksullukla mücadele. Ancak son duruma baktığımızda AKP yolsuzlukla mücadele eden değil, yolsuzluğu teşvik eden bir yapıya dönüştü. Yasaklarla mücadele etmek bir yana birçok yasak getirildi. Yoksulluk konusunda da istatistikler hangi noktada olunduğunu gösteriyor zaten.” diye konuştu. Dengir Mir Mehmet Fırat, AKP’nin daha önce 2007 yılında bir anayasa taslağı hazırladığını hatırlattı. O taslakta cumhurbaşkanlığı makamının yarı başkanlık sistemini andıran yetkilerini kısıtlanması yönünde görüş bildirdiğini belirtti. “Ancak şimdi başkanlık sistemi iddiası var.” ifadelerini kullandı.

     Başkanlık sistemi yaklaşımıyla, AKP’nin böylece bir kez daha kuruluş mutabakatını ihlal ettiğini söyledi. AKP’deki görevlerinden 2008 yılında istifa ettiğini, partinin neredeyse ikinci ismi konumundayken ‘koltuktan kalkma cesaretini gösterdiğini’ aktaran Fırat, eski partisinin bugün eleştirdiği noktayla nasıl geldiğine ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Yaşanan bu sıkıntılı süreçten Başbakan’ın yanındaki danışmanlarının, bakanların, parti yöneticilerinin de sorumlu olduğunu belirtti. Şöyle konuştu: “Bulundukları mevki, makam bir insanın iki dudağı arasında olan insanlar bu makamı korumak için fikirlerini söylemektense liderin fikirlerinin doğru olduğunu söylemek mecburiyetini hissediyorlar. Bir insana sürekli ‘sen haklısın’ dediğiniz zaman o insanda her yaptığının doğru olduğu, hiç yanlış yapmadığı zehabı doğar. Hiç kimsede Sayın Başbakan’ın hoşuna gitmeyecek birşey söyleme cesareti yok. İnsanlar inanmadıklarını ‘inanıyormuş’ gibi söylemeye başladıklarında ülke zarar görmeye başlar. Bugün vardığımız nokta bu. Dış politikaya baktığımız zaman hiç iç açıcı bir noktada değiliz. İç politikada da kalite çok düşmüş vaziyette.” dedi. Dengir Mir Mehmet Fırat, Erdoğan’ın Köşk’e çıkması durumunda AKP’de sorun yaşanacağı yönündeki değerlendirmelere ilişkin, “Tarih ibret almak içindir. Tarihe ANAP’a, DYP’ye bakmak lazım.” yorumunda bulundu. İSTANBUL ZAMAN

Güncelleme Tarihi: 31 Temmuz 2014, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209