Yolsuzluk soruşturmasında 7 tahliye daha

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında Fatih Belediyesi grubundan tutuklular tahliye edildi. 25 Aralık soruşturması kapsamında, 14 Şubat Cuma gününe kadar toplam 30 kişinin ifadesini aldığı öğrenildi.

Yolsuzluk soruşturmasında 7 tahliye daha

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve kardeşi Sebahattin Demir'in de aralarında bulunduğu dosyada tutuklu şüphelilerin avukatları tahliye talebinde bulundu. Talebi değerlendiren İstanbul 28. Sulh Ceza Mahkemesi Sebahattin Demir, Yener Çavdar, Kader Demir, İmren Özbey, Selim Velioğlu, Ümit Değer ve Mustafa Bayhan'ın tahliyesine karar verdi. Şüpheliler ile ilgili adli kontrol tedbirleri uygulanmasına karar verildi.

Bugün öğle saatlerinde de İstanbul 19. Sulh Ceza Mahkemesi, Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan'ın da aralarında bulunduğu 6 kişiyi tahliye etmişti.

25 Aralık soruşturmasında 30 kişinin ifadesi alındı

Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) 10. maddesiyle görevli İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliği'nce yürütülen 25 Aralık soruşturması kapsamında, ilk ifadelerin alınmasının 31 Ocak'ta başladığı, TMK 10. maddesiyle görevli cumhuriyet savcıları İsmail Uçar, Fuzuli Aydoğdu, İrfan Fidan ve Murat Çağlak'ın 14 Şubat Cuma gününe kadar toplam 30 kişinin ifadesini aldığı öğrenildi. Soruşturma kapsamına 41 kişinin adı geçiyordu.

30 KİŞİNİN İFADESİ ALINDI

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan isimler arasında Bilal Erdoğan, iş adamları Cemal Kalyoncu, Mustafa Latif Topbaş, Abdullah Tivnikli, Usame Kutup, Fatih Saraç, Cengiz, Avni Çelik, Mehmet Cengiz Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Başkanı Ahmet Ergün isimler yer aldığı belirtildi. Edinilen bilgiye göre, Mustafa Latif Topbaş ve Abdullah Tivnikli'nin 31 Ocak'ta, Cengiz Aktürk ve Abdulkerim Çay'ın 3 Şubat'ta, Usame Kutup, Ahmet Ergün ve Hasan Dağcı'nın 4 Şubat'ta, Bilal Erdoğan'ın 5 Şubat'ta, Avni Çelik'in 10 Şubat'ta, Mehmet Cengiz'in 11 Şubat'ta, Ömer Faruk Kalyoncu ve Cemal Kalyoncu'nun 12 Şubat'ta, Sezai Bacaksız, Celal Koloğlu ve Abdullah Kavukçu'nun 13 Şubat'ta, diğer isimlerin ise farklı günlerde ifadelerinin alındığı belirtildi. Soruşturma kapsamına adı geçen aralarında işadamı Yasin El Kadı'nın da bulunduğu diğer 11 kişinin ise ifadelerinin önümüzdeki günlerde alınacağı bildirildi.

(Cihan, DHA)

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 15 Şubat 2014, 01:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209