Başbakan sürünce yol 10 dakika kısaldı

Kadıköy-Kartal metrosu görkemli bir törenle açıldı. Mesafe metro sayesinde 32 dakikaya düştü. Ancak ilk seferinde metroyu bizzat Başbakan kullanınca yol 10 dakika kısaldı.

Başbakan sürünce yol 10 dakika kısaldı

İSTANBUL - Anadolu Yakası’nın ilk metrosu dün hizmete girdi. Kadıköy-Kartal arası yerin 40 metre altında seyahat 32 dakika sürüyor. Ancak ilk metro seferinin makinisti Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olunca süre 22 dakikaya indi. Duruklarda durmayan Erdoğan, anonsları kendi yaptı. İlk kez metroyu kullanan vatandaşlarsa sürenin kısalığından daha çok trenlerin serinliğinden memnundu. Hatıra fotoğrafı çektirenler, heyecandan alkışlayanlar, hatta Başbakan’ın anons sesini telefonla arkadaşlarına dinletenler bile vardı.
Temeli 29 Ocak 2005’te atılan ve 7 yıl inşaatı süren metro için büyük bir açılış düzenlendi. Başbakan Erdoğan , bakanlar ve milletvekilleri açılışın ardından metronun ilk seferine bindiler. Trenlerin sürücüsü olmayacağı söylendi. Ancak ilk seferinde metroyu Erdoğan kullandı. Başbakan zaman zaman 80 kilometre hıza çıktı. 16 durağı bulunan metronun 12. durağı Esenkent’e kadar Erdoğan kendisi anons yaptı. “Acıbadem’i geçtik, Ünalan’a ilerliyoruz”, “Ve şimdi de Maltepe’ye geldik”, “Şu anda 70 kilometre hızla ilerliyoruz, şimdi de 80 kilometreye çıktık” anonslarıyla treni kullanan Başbakan, bir ara deneme amaçlı treni durdurdu. Kadıköy’den kalkan tren Kartal’a kadar hiçbir durakta durmadı. Bu şekilde Kartal’a 22 dakikada ulaşıldı. 

Ağır yolcular
Trenin ilk yolcuları bakanlar, milletvekilleri, bürokratlar, basın mensupları, güvenlik güçleri ve AK Parti teşkilatı üyelerinden oluşuyordu. AK Parti Kadıköy İlçe Teşkilatı Engelliler Komisyonu Başkanı Metin Çalağan, Erdoğan’ın anonslarını arkadaşlarını arayarak dinletti. Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, yeni metro için, “Toplu ulaşımın geldiği zirve” tanımını kullandı. AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk ise “Ülkemizin gecikmiş mutluluğu, Batı bunu 100 yıl önce yaşadı” yorumunda bulundu. Trenin içindeki ekranlarda ise yol boyunca tarihte demiryollarında görüntüler gösterilirken, Kadıköy- Kartal metro hattının kronolojik yapım aşaması gösterildi.
Erdoğan, Kartal’a ulaştıktan sonra merdivenlerden Kartal istasyonuna çıktı. Burada da toplanan vatandaşlara konuşan Erdoğan, alkışlar eşliğinde Kartal’dan ayrıldı. 16.48’de başlayan ve 21 dakika süren ilk metro yolculuğunun hemen ardından seferler vatandaşlara da açıldı. Trene ilk binen bazı vatandaşlar mutluluklarını alkışlarla ifade ederken, bazıları ise hatıra fotoğrafı çektirmeyi tercih etti. Trenin serinliğinden memnun Fatma Sarıoğlu, bir yandan nerede ineceğini ekranlara bakarak anlamaya çalışırken, diğer yandan Başbakan Erdoğan ’a övgülerini dillendiriyordu. Gülsüm Türkmen ise eskiden nasıl çile çektiğini anlatmaya çabalıyordu: “Bu yolu 1, bazen de 1.5 saatte gidiyorduk. Allah’a şükürler olsun. En güzeli de serin olması. Oh oh…” Erdoğansız ve makinistsiz dönüşte yol 32 dakika sürdü.

Trenlerde makinist olmayacak
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Kadıköy-Kartal metrosu hattıyla İstanbulluların yıllık 1 milyar 153 milyon liralık tasarruf sağlayacaklarını söyledi. Erdoğan hatla birlikte kişi başına yıllık 15 günlük zaman tasarrufu olacağını vurguladı. “Eğer bu hat yapılmasaydı Kadıköy-Kartal arasında her yıl 32 otobüs ve 67 minibüsün devreya alınması gerekiyordu” diyen Erdoğan, hatla birlikte ilk yılda 572 otobüs ve 1227 minibüsün trafikten çekileceği bilgisini verdi ve ekledi: “Metro hattımızın teknolojik altyapısı devrim niteliğinde. Trenlerde makinist bulunmayacak. Kumanda merkezindeki operatör, mouse hareketleriyle trenleri yönlendirecek.” Kadıköy’ün çehresini değiştireceklerini belirten Erdoğan, bu çerçevede Rıhtım caddesinin Haldun Taner Tiyatrosu’ndan itibaren trafiğe kapatılacağını açıkladı. 

Kimden yanasın?
Konuşmasında siyasi konulara da değinen Erdoğan, medyaya seslendi: “Herkes net olacak, kimden yana olduğunu söyleyecek. PKK ’dan mı bu milleten mi yanasın? Birçok senaryolara da karnımız tok.”

4 gün bedava yolcu taşınacak
* Başbakan Erdoğan ’ın isteğiyle, metro bayramda 4 gün bedava olacak.
* Anadolu yakasının ilk metro hattının temeli 29 Ocak 2005’te atıldı.
* 7 yılda, 3.1 milyar lirayla, 22 kilometre uzunluğunda yapıldı.
* 2.5 dakikada 1 araç hareket edecek süre zamanla 1.5 dakikaya kadar inecek.
* Günde 1 milyon 266 bin kişinin bu hattı kullanması bekleniyor.
* Mevcut hat, Yakacık, Pendik, Kaynarca’ya kadar uzatılacak.
* Hatla Ünalan istasyonundan metrobüs hattına ulaşılacak ve Avrupa’ya geçiş mümkün olacak.
* Kartal’dan Üsküdar 35, Yenikapı 47, Taksim 55, Otogar 66 ve Hacıosman’a 79 dakikada ulaşılacak.YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209