900 Kuran kusu iptal !

Bakanlık 900 özel Kuran kursu açma yetkisini geri aldı.

900 Kuran kusu iptal !

Milli Eğitim Bakanlığı, Hayrat Vakfı'na daha önce verdiği 900 özel Kuran kursu açma yetkisini geri aldı. Kuran kursu konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı yine tekel olacak

Akşam gazetesinden Volkan Yanardağ'ın haberine göre Milli Eğitim Bakanlığı, Hayrat Vakfı'yla imzaladığı ve süreç içinde 900 özel Kuran kursu açılmasını öngören protokolde değişikliğe gitti. Kuran ve tecvitli okuma kursları protokol kapsamı dışında bırakıldı. Protokol değişikliği ile vakfın yetkisinin Osmanlıca -Türkçe kursuyla sınırlanmasına, mevzuat engelinin sebep olduğu belirtiliyor. Yürürlükteki mevzuata göre Kuran kursu düzenleme yetkisi sadece Diyanet İşleri Başkanlığı'na ait.

SESSİZ SEDASIZ REVİZE EDİLDİ

Eğitim sistemini 12 yıla çıkaran ve okullara seçmeli Kuran dersi getiren düzenlemenin ardından MEB Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Hayrat Vakfı arasında 3 Nisan'da imzalanan protokolde vakfın 900 Kuran kursu açması karara bağlanmıştı.

Ancak bu protokolde  3 ay sonra sessiz sedasız bir değişikliğe gidildi ve 4 Temmuz'da bir revize yapılarak, protokolden Kur'an-ı Kerim Okuma ve Tecvitli Okuma kursları çıkartıldı. Bu protokol değişikliği, Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından il milli eğitim müdürlüklerine bildirilirken, protokol kapsamında sadece Osmanlı Türkçesi kursları açılabileceği duyuruldu.

KURSLAR YİNE DİYANET'E KALDI

Bu protokol değişikliğiyle Kuran kursu açma yetkisi, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda kalacak.

5 BİN KİŞİYE KURS VERDİ

Kursiyerlerden ücret almamayı planlayan Hayrat Vakfı, ilk aşamada 300 olan merkez sayısını 900'e çıkartmayı ve Kuran kurslarını Halk Eğitim merkezlerinde de vermeyi planlıyordu. Kurslara ilköğretim birinci kademeyi bitiren herkes başvurabilecekti. Hayrat Vakfı, 1974'te Bediüzzaman Said Nursi'nin talebelerinden Ahmet Hüsrev Altınbaşak tarafından kuruldu. 1997'de 54. Hükümet döneminde Kültür Bakanlığı'yla işbirliği çerçevesinde 52 il merkezinde benzer kursları açan vakıf, yaklaşık 5 bin kursiyer yetiştirmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209