52 yıl sonra gelen Menderes itirafı

Menderes aleyhine çıkan 'Öğrencileri kıyma makinesine attı' gibi haberlerin, cuntacıların baskısıyla yayınlandığı ortaya çıktı...

52 yıl sonra gelen Menderes itirafı

 TBMM Darbe ve Muhtıraları Araştırma Komisyonu bünyesinde kurulan 1960 Darbesi Alt Komisyonu, dün İstanbul'da 27 Mayıs darbesi sonrasında görev yapan Milli Birlik Komitesi'nin (MBK) üyelerinden Numan Esin ve Mustafa Kaplan ile dönemin ünlü gazetecilerinden Bedii Faik 'i dinledi.

Alınan bilgilere göre darbecilerin Adnan Menderes 'in idam fotoğraflarını açık artırmaya çıkardığını ve en çok parayı veren Erol Simavi'nin fotoğrafları Hürriyet'te yayınladığını söyleyen Faik, o dönem Menderes aleyhine çıkan "Öğrencileri kıyma makinesine attı" gibi haberlerin, cuntacıların baskısıyla yayınlandığını belirtti. O dönem Tan ve Milliyet gazetelerinde yöneticilik yapanBedii Faik, "O zamanlar gelen bütün haberler yayınlanıyordu. Verdiğimiz haberlerde baskı vardı, çıkan haberleri kontrol edemiyorduk" diye konuştu.

Numan Esin'in ise 27 Mayıs'ın darbe değil 'ihtilal' olduğunu savunduğu öğrenildi. Kendisinin bazı subaylarla 1959'da toplantılar yaptığını ve o dönem de bir darbe yapmaya karar verdiklerini anlatan Esin, ancak şartların oluşmaması nedeniyle darbenin geciktiğini kaydetti. Esin, İsmet İnönü'nün damadı Metin Toker'in 27 Mayıs sürecinde 'CHP+ordu' modelini sunduğunu ancak askerin buna itibar etmediğini savundu. Bediüzzaman Said Nursi'nin mezarının taşınmasıyla ilgili olarak da, "Benim olmadığım bir dönemde MBK üyeleri ve İçişleri Bakanlığı bir karar almış. Isparta'nın bir köyüne gömmüşler." dedi.

28 Şubat Alt Komisyonu da dönemin Sanayi ve Ticaret Bakanı Yalım Erez'i dinledi. Alınan bilgilere göre Yalım Erez, 28 Şubat sürecinde kendi partisi de dahil siyasileri suçladı. "Dik duramadık" diyen Erez, o dönemde istifa etmeleri gerektiğini ancak bunu Tansu Çiller'e kabul ettiremediklerini söyledi. Erez, "Siyasiler o dönemde askerin bu tavrına karşı irade gösteremedi. İstifa etmeyince de bu yapılanı meşru görmekten başka çare kalmıyor" diye konuştu. (Zaman)

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209