Ermenistan TL'nin simgesi için ne dedi?

Liramızın yeni simgesini beğenen olduğu kadar eleştiren de oldu. Eleştirenler en çok da Ermeni dramının simgesine benzetti. Peki dramın simgesini yapan kişi ne dedi?

Ermenistan TL'nin simgesi için ne dedi?

Bilge Eser'in haberi

TL'nin simgesinin Ermenistan'ın para birimine benzediği eleştirilerine karşılık Ermenistan logosunu çizen Komendaryan, "Sadece 2 çizgi ortak" dedi.

Türkiye'nin resmi parasının yeni simgesini beğenenler olduğu kadar eleştirenler de oldu. Eleştirenler arasında en ilginci ise yeni TL'nin simgesinin Ermenistan'ın resmi para biriminin baş aşağı hali olduğu yönündeydi. Bu iddialar üzerine Ermenistan'ın para biriminin yaratıcısını bulduk ve görüşlerini sorduk. Ülkenin önde gelen tasarımcılarından olan Karen Komendaryan, yeni Türk simgesini çok beğendiğini belirtirken her iki sembolün de ilk bakışta benzerlikler gösterdiğini söyledi.

"ÇİZGİLER DÜZ OLSAYDI"
Komendaryan, Ermeni parası "dram"ı 1995'te geliştirdi. Ermenistan'ın ilk harfi olan "dram"dan etkilendiğini ve ardından da bunun üzerine iki düz çizgi yerleştirdiğini söyledi. Komendaryan, "Sizin sembolünüzde 'Türkiye'nin ilk harfi olan 'T' temeli oluşturmuş durumda" dedi.

'Sizin simgeniz güzel olmuş'
Bugüne kadar dünyanın birçok yerinde para birimlerinin şekilleri üzerine seminerler veren Komendaryan, Türk ile Ermeni para birimlerinin birbirine benzedikleri iddialarına ise "Evet ilk bakışta benzerlik gösteriyorlar, ancak dikkatle bakıldığında çok farklılar. Sadece iki çizgi ortak ki bu da bana göre teraziyi simgeler. Terazi de ticarette kullanılan en eski alettir" dedi. Ayrıca bazı benzerlikler olmasında hiçbir sorun görmediğinin de altını çizen Ermeni tasarımcı, Türk Lirası'nın simgesini ise beğendiğini söyledi. Komendaryan, "Türk Lirası'nı beğendim. Bence güzel olmuş. Ayrıca lira ile sterlinin var olan şekillerinden de büyük farklılık gösteriyor. Her ülkenin kendi parasının bir simgesi olmalı" dedi.

SABAH

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209