EBRD'nin yeni Türkiye stratejisi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye ile ilgili yeni bir strateji üzerine anlaştığını açıkladı.

EBRD'nin yeni Türkiye stratejisi

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye ile ilgili yeni bir strateji üzerine anlaştığını açıkladı.

Merkezi İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan EBRD'den yapılan açıklamada, bankanın yönetim kurulunun gelecek üç yıl boyunca Türkiye'deki faaliyetlerin tanımlandığı yeni bir strateji üzerinde anlaştığı kaydedildi.

2008-09 yıllarında küresel finans krizinden etkilenen Türkiye'nin ekonomisinin hızlı bir şekilde toparlandığının belirtildiği açıklamada, "Stratejik olarak Avrupa ve Ortadoğu'nun ortasında olan Türkiye'nin ekonomisi, yabancı yatırımlardan ve ticaretten yarar sağladı ancak dış şoklara karşı savunmasız olmaya devam ediyor" denildi.

Türkiye'nin cari işlem açığının yüksek olduğuna dikkati çeken EBRD, yapısal reformların iç ve ihracat amaçlı sanayilerde rekabeti artırmak ve az gelişmiş bölgelerde iş imkanları yaratmak için önemli ve gerekli olduğunu bildirdi.

EBRD'nin 2009 yılından bu yana Türkiye'de yatırım yaptığının belirtildiği açıklamada, Türkiye'nin yatırım hacmi açısından EBRD operasyonlarının en büyük ülkelerinden biri olduğu kaydedildi.

Bankanın şimdiye kadar Türkiye'de 50'den fazla proje için, 1,5 milyar avrodan fazla yatırım yaptığı belirtilerek, İstanbul'da bulunan ofisin yanı sıra, Ankara'da bu ay yeni bir ofisin açılacağı ifade edildi.

Bu ofisle, yenilenebilir enerji, gıda güvenliği, sermaye piyasası gelişimi gibi konularda kamu ve özel sektörde diyaloğun destekleneceği kaydedildi.

EBRD, gelecek üç yılda Türkiye'deki faaliyet alanlarını şöyle açıkladı:

"Sürdürülebilir enerjiyi geliştirmek, az gelişmiş bölgelerde orta ölçekli işletmelerin gelişimini sağlamak, Türk sanayisindeki rekabeti artırmak, kentsel altyapı için yatırımı desteklemek, kadın girişimciliğini desteklemek."

Banka ayrıca, Türkiye'nin Avrupa ile ekonomik entegrasyonu ile güney ve doğu Akdeniz ülkeleriyle daha yakın ekonomik ve ticari bağların oluşturulmasına destek vereceğini bildirdi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209