'Ben başbakan iken kimse yıkamaz!'

Trump Towers'ın açılışını yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında, yıkılacağı yönünde haberler çıkan bir bina için, 'Ben Başbakan iken kimse yıkamaz' dedi.

'Ben başbakan iken kimse yıkamaz!'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da tarihin yağmalanmasına, kültürün bozulmasına tabii hayatın yok edilmesine asla bundan böyle Kültür Bakanlığı vasıtasıyla rıza göstermediklerini, göstermeyeceklerini söyledi.

Bir dünya kenti olan İstanbul'un, eski ile yeninin kaynaştığı, uyum içinde varlığını idame ettirdiği, yeninin eskiye saygı gösterdiği bir düzlemde büyümesi için, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çalışmaya devam edeceklerini ifade eden Erdoğan, ''Hem tarihi İstanbul'u koruyacak, hazinelerini daha görünür hale getirmek için güzelleştirecek, hem de modern İstanbul'u estetik ve mimari kaygılardan taviz vermeksizin inşa edeceğiz'' dedi.

Erdoğan, bazı gazetelerde ''İstanbul modernin yıkılması veya kaldırılması'' gibi haberlere üzüldüğünü, böyle bir şeyden haberi olmadığını dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Nereden çıktı şaşırdım. Meğer bu işin de spekülatörleri varmış. Onlar bu tür bir haberi uydurarak, orada olumsuz bir gelişmeye vesile olsun diye böyle bir adımı atıyorlar. Ben bu ülkede Başbakan olduğum sürece İstanbul Modern yerinde duracaktır. Çünkü bu sözü veren biziz. İstanbul müzeleri ve sergileri itibariyle fakirken yavaş yavaş zenginleşiyor. Bu zenginliği durduramayız. Bu zenginleşme süreci devam edecektir. Aynı şekilde yan tarafındaki bir antrepoyu da Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'ne vermek suretiyle orayı da büyük bir sergi alanına dönüştürüyoruz. Mimar Sinan Üniversitesi'nin elinde ciddi sayıda obje ve eser var. Orada bu eserleri sergileme imkanı bulacak. Güzel bir mimari çalışma yapmışlar. İnşallah kısa zamanda o da hizmete girdiğinde Galataport çok daha zengin bir görünümü sergilemiş olacak. Bu yeni dönemde İstanbul için ürettiğimiz büyük ölçekli projeler de böyle bir anlayışın ürünüdür.''

Haber7

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209