Papa diyalog sever!

Papanın Türkiye ziyaretine günler kala yapılan hazırlıklar ile ilgili İstanbul Latin Katolik Episkoposu Monsenyör Louis Pelatre açıklamalar yaptı.

Papa diyalog sever!
 Açıklamada Papa’nın ziyaretinin Katolik ve Ortodoks kiliselerinin daha da yakınlaşması için “yoğun bir çalışmanın” ve kiliselerarası diyalogun bir parçası olduğu belirtilirken; Papa’nın Diyanet İşleri Başkanı Görmez ile görüşmeyi çok istemesine ise “dinlerarası diyalog” gerekçe gösterildi.

Davet bizden, kiliseleri birleştirmek papa’dan!

cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  davetiyle 28-30 Kasım’da Türkiye’ye gelecek olan Papa Franciscus’un ziyareti çok amaçlı olacak.  Hem Ortodoks kilisesiyle yakınlaşma ve kiliseler arası diyalog hedeflenen bu ziyarette, aynı zamanda dinlerarası diyaloga da kapı aralanacak. Papa’nın Diyanet İşleri Başkanı ile görüşmek istemesi ve bunu da, “Katolik kilisesinin bu topraklardaki varlığına dikkat çekmek” gerekçesiyle açıklaması da ilginç bir detay olarak öne çıkıyor. Ayrıca, Papa’nın İstanbul Saint Esprit Katedrali’nde icra edeceği ayine katoliklerin haricinde Doğu kiliseleri ile Protestan kiliselerinin temsilcilerinin de iştirak edecek olması ise ziyaretin kiliselerin birleşmesine vesile olacağı olarak görülüyor.

CUMHURBAŞKANI Erdoğan’ın  davetiyle 28-30 Kasım’da Türkiye’ye gelecek olan Papa Franciscus’un ziyareti çok amaçlı olacak.  Hem Ortodoks kilisesiyle yakınlaşma ve kiliseler arası diyalog hedeflenen bu ziyarette, aynı zamanda dinlerarası diyaloga da kapı aralanacak. Papa’nın Diyanet İşleri Başkanı ile görüşmek istemesi ve bunu da “Katolik kilisesinin bu topraklardaki varlığına dikkat çekmek” gerekçesiyle açıklaması da ilginç bir detay olarak öne çıkıyor. Ayrıca, Papa’nın İstanbul Saint Esprit Katedrali’nde icra edeceği ayine katoliklerin haricinde Doğu kiliseleri ile Protestan kiliselerinin temsilcilerinin de iştirak edecek olması ise ziyaretin kiliselerin birleşmesine vesile olacağı olarak görülüyor.

Görmez ile görüşmeyi çok istiyor

Pelatre, bu yüzden Papa Franciscus’un ziyaretinin söz konusu geleneğin devamına işaret ettiğini dile getirerek, şunları kaydetti:  “Patrik 1. Bartholomeos hazretlerinin dediği gibi; Mesih’te tam bir birlik sağlanması gibi kutsal bir neden için yoğun bir şekilde ve birlikte çalışmak istiyoruz. Papa Franciscus hazretlerinin Fener’de 29 Kasım’da arife akşam övgüsü dualarına ve 30 Kasım’da kutsal ayine katılmasının sebebi budur. Ayrıca bu buluşmalar sırasında kardeş kiliseler arasındaki diyalog çabalarını teşvik eden bir ortak açıklamanın yapılması da beklenmektedir. Belirlenen programa göre Vatikan Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti hükümeti arasındaki ilişkileri geliştirmek amacıyla Papa hazretleri Roma’dan direkt Ankara’ya gidecektir. Protokol görüşmelerinin yanı sıra Papa Franciscus’un Diyanet İşleri Başkanı ile görüşme arzusunu çok değerli buluyor, bu görüşmenin Katolik kilisesinin bu topraklardaki varlığına dikkati çekeceğine, dinlerin barış içinde birlikte yaşamasına ve İslam-Hristiyanlık diyaloğunu ilerleteceğine inandığımızı vurgulamak isteriz.”

Papa’nın yöneteceği âyine farklı kilise temsilcileri de katılacak

Papa Franciscus’un 29 Kasım’da saat 16.00’da İstanbul Saint Esprit Katedrali’nde ayin icra edeceğini bildiren Pelatre, bu merasimin Katolik kilisesinin farklı geleneklere sahip olan cemaatlerinin katılımıyla çok mezhepli bir şekilde yapılacağını, törene Doğu kiliseleri ile Protestan kiliselerinin temsilcilerinin de iştirak edeceğini aktardı. Pelatre, “Neşe dolu kalp ve saygı ile Papa Franciscus’u bekliyor, aramıza gelip verdiği mesaj ile inancımızı geliştirmesini ve tarihin Rabbi ve dünyanın kurtarıcısı olan Mesih İsa’ya olan umudumuzu arttırmasını diliyoruz” ifadelerini kullandı.

Âyine çok az  basın mensubu alınacak

Franciscus’un yöneteceği âyini az sayıda gazeteci izleyebilecek. Gazeteciler, Hilton Oteli Kongre Merkezindeki basın odasına aktarılacak görüntüden ayini takibi edebilecek. Ayin aynı zamanda TRT’den de yayınlanacak.

“Papa İzmir’e gitmeyecek”

Toplantı sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Pelatre, Papa Franciscus’un İzmir’deki Meryem Ana Evi’ni ziyaret edeceğine ilişkin haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyledi. Papa Franciscus’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan bir talebi olup olmayacağına ilişkin bir soruya Pelatre, “Papa’nın ziyaretinde belirli talepleri gündeme getirmesi gibi bir hedefi yok. Katolik kilisesinin öncelikli hedefi yasal olarak tanınmaktır. Ancak bu talebin Türkiye Cumhuriyeti’nin çerçevelerine girmediğinin de farkındayız” yanıtını verdi.

Pelatre, Ruhban Okulu’nun açılmasına dair bir talep olup olmayacağı sorusu üzerine, “Bizi yakından ilgilendirmez. Ben geldiğimden beri bu konu konuşuluyor. Şimdiye kadar ilerleme olmadı. Ama her zaman ümidimiz var” ifadelerini kullandı. Toplantıya, Saint Esprit Katedral Başrahibi Peder Nicalo, İstanbul Katolik Episkoposu Başrahibi Peder Ruben ve Türkiye Ruhani Reisleri Kurulu Basın Sözcüsü Rinaldo Marmara da katıldı.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2014, 02:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209