Microsoft'dan ücretsiz uygulama okulu

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, önümüzdeki sene dünya çapında 185 milyar uygulamanın indirileceğini belirtti.

Microsoft'dan ücretsiz uygulama okulu

Microsoft Türkiye Genel Müdürü Tamer Özmen, 'Uygulama pazarı geçen yıl 17,5 milyar dolardı. Önümüzdeki sene 60 milyar dolara gelmesi bekleniyor'' dedi.

Microsoft Türkiye'nin öncülüğünde, Garanti Bankasının desteği ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının katkılarıyla açılan Açık Akademi'nin tanıtıldığı basın toplantısında konuşan Özmen, dünya teknoloji pazarında Türkiye'nin binde 8 payı bulunduğunu ve rakamın büyütülmesi gerektiğini belirtti.

Son iki yılda ortaya çıkan ve hızlı gelişen uygulama geliştirme pazarının büyük bir potansiyel sunduğuna işaret eden Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Önümüzdeki sene 185 milyar uygulama indirilecek. Bir araştırmaya göre uygulama pazarı geçen yıl 17,5 milyar dolardı. Önümüzdeki sene 60 milyar dolara gelmesi bekleniyor. Uygulama geliştirme pazarı internetten de hızlı büyüyor. Türkiye'nin burada maalesef hiç payı yok. Bizim saydığımız 103 tane uygulama var. Bizim bu çok hızlı büyüyen pazarda çok hızla yerimizi almamız ve bu rakamı 10 binlere, 100 binlere çıkarmamız gerekiyor.''

Özmen, 1,5 senedir üzerinde çalıştıkları Açık Akademi projesi ile Türkiye'nin her yerinden herkesin uygulamaları öğreneceği bir ortam yarattıklarını belirterek, platformun özelliklerini tamamen Türkçe olması ve sanal ortamda yardımcı olacak eğitmenler eşliğinde puanlama sistemiyle rekabet ederek öğrenme imkanı sunması olarak sıraladı.

Proje ile gençlere uygulama pazarında kendilerine yer edinmeleri için yeterlilik kazandırmayı amaçladıklarını, yeterliliği yetkinliğe dönüştürmenin ise gençlerin kendi çabasını gerektirdiğini ifade eden Özmen, ''Hedefimiz, sosyal medyayı en fazla tüketen toplum olan Türkiye'yi, sosyal medyada en çok üreten topluma dönüştürmek'' dedi.

Tüm dünyada bilişim teknolojisine yüksek ivmeyle adaptasyonun bütün hızıyla devam ettiğini kaydeden Özmen, Türkiye'nin genç nüfusu ve hızlı internet kullanım oranıyla bu adaptasyonu en hızlı yaşayan ülkelerden biri olarak öne çıktığını belirtti.

Özmen, konuşmasının ardından soruları yanıtlarken, program kapsamında Microsoft teknolojilerinin öğretildiğini ancak günümüzde teknolojilerin son derece yakınsadığı bir ortamda eğitim alanların başka platformlarda bilgilerini kullanabileceğini söyledi.

-''Bilişim gücüne dayalı bir girişim ekonomisi''-

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen de, ''Bilişim teknolojisine adaptasyonu en hızlı şekilde yaşayan ülkemizde dinamik bilişim kullanıcılarını yazılımcı olmaya yönlendirmenin, bu alanda istihdamı ve girişimci sayısını artırmanın önemi, gün geçtikçe artıyor'' diye konuştu.

Teknoloji ve inovasyona alanında yetişmiş işgücünün değerini çok iyi bildiklerini söyleyen Özen, ''Bu üretken yazılımcılar sayesinde, 'zamanın ötesinde' yazılımlar üretilip bilişim gücü olma yönünde yapılanma gerçekleşebiliyor, bilişim gücüne dayalı bir girişim ekonomisi yaratılabiliyor'' ifadelerini kullandı.

-Açık Akademi-

Verilen bilgiye göre, Türkiye'nin ilk ve tek herkese açık, ücretsiz uygulama geliştirme yazılım okulu olan Açık Akademi, Türkiye'nin genç ve dinamik bilişim kullanıcılarını uygulama geliştirici olmaya yönlendirecek.

Üç farklı eğitim seviyesinin bulunduğu Açık Akademi'den, hem uygulama ve/veya yazılım geliştirmeye başlamak isteyenler, hem de profesyonel anlamda uygulama geliştiren profesyoneller faydalanabilecek.

Ana hedefi ''mezun olanlar arasından Bill Gates'ler yaratabilmek'' şeklinde tanımlanan Açık Akademi'de eğitim alanlar, Microsoft'un platformlarına yönelik uygulama ve yazılım geliştirebilecek.

Açık Akademi'den mezun olan kullanıcılar geliştirdikleri uygulamaları Windows Phone, Windows 8 ve Windows Azure uygulamalarının yer aldığı Marketplace platformları üzerinden satabilme imkanı bulacak.

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209