banner309

banner225

banner209

27 Şubat 2021 Cumartesi

OYUN TERAPİSİ NEDİR

Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman ile Suriyeli mültecileri Değerlendirdik

31 Ocak 2014, 15:53
Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık Danışman ile Suriyeli mültecileri Değerlendirdik
Mehmet DERİ
banner267
 Röportaj: Mehmet DERİ

Yardımeli Derneği Genel Başkanı Sn. Dr. Sadık Danışman, Yardımeli Derneğinin Suriyeli mülteciler ve mülteci çocukları için yaptığı faaliyetleri ile ilgili sorularımızı cevapladı

Yardımeli Derneği Genel Başkanı Dr. Sadık DANIŞMAN: “Suriyeli Mülteci Çocuklar İçin Eğitim Seferberliği Düzenledik” 

Gündemde Suriye ve Suriyeli Mülteciler var. Yardımeli Derneği olarak Suriyeli mülteciler için hangi tür yardımları ve faaliyetleri yapmaktasınız? 

S. Danışman:  Röportajımıza, tüm hayırseverlerimize selamlarımı ve dualarımı ileterek başlamak istiyorum.

Suriye’de maalesef çok dramatik bir durum yaşanıyor, her gün yüzlerce insan katlediliyor. Suriye bizim komşumuz; dinî, tarihî, kültürel, akrabalık gibi daha pek çok bağlarımız ve ortak değerlerimiz var.  Suriye’deki iç savaş, en acımasız haliyle özellikle sivilleri, savunmasız insanları vuruyor.

Suriye’deki iç savaş yüzünden 200 bini aşkın Suriyeli hayatını kaybetti, 500 bini aşkın kişi de yaralandı. Dünya ekranlarına yansıyan fotoğraflar, zulmün boyutlarını, kardeşlerimizin ne durumda olduğunu göstermeye yeter. Bu durum, insanlık adına Suriye iç savaşının en acımasız ve en utanç veren yüzüdür. Tüm dünyanın gözü önünde işlenen bu cinayetlere dünyanın ’dur’ demesi ve mazlum Suriye kardeşlerimizin yanında Türkiye gibi durması gerekir.

Suriyeli mülteci kardeşlerimiz için “İnsanî Yardım Konvoyları” ve “Tıbbî Yardım Konvoyları” düzenledik; gıda, battaniye, kışlık giysiler, acil ihtiyaç malzemeleri, tam donanımlı ambulanslar, tıbbî malzemelere kadar her türlü ihtiyaca yönelik yardımları Suriyeli mülteci kardeşlerimize ulaştırdık ve ulaştırmaya da devam etmekteyiz. Bize sığınan bu insanlara kucak açmak hem dinî hem de insanî bir görevimizdir. Yardımeli olarak her hususta Suriyeli mazlum ve mağdur dostlarımızın kardeşlerimizin yanındayız, onlar bize Allah’ın emanetidir, onlara elimizden gelen her türlü yardımı ve desteği yapıyoruz, yapmalıyız da.

Mültecilerin çoğunun kadın ve çocuk olduğunu da göz önünde bulundurduğumuzda beslenme, barınma,  ısınma ve sağlık en önemli mesele haline geliyor. Bölgede hâlâ un, temel gıda maddeleri, battaniye ve ilaç gibi malzemelere acil ihtiyaç var. Hayırsever vatandaşlarımızın bu yönde de desteklerini bekliyoruz. Şu anda Suriyeli mültecilerin durumları kış olması nedeniyle daha zorlaştı. Özellikle bebekler, çocuklar, kadınlar ve yaşlılar çok zor durumda, çok zor şartlar altında yaşıyorlar.

Sizler de Suriyeli kardeşlerimize kredi kartıyla online bağış, bankalar (Ziraat Bankası, Kuveyt Türk, Albaraka Türk, Bank Asya, Türkiye Finans Katılım Bankası) ya da SURİYE yazıp 4031’e göndererek yardımda bulunabilirsiniz.

Suriyeli mülteci çocukların eğitimden uzak kalmaması ve savaş sendromlarını üzerlerinden atmaları için “Okullar” ve “Rehabilitasyon Merkezleri” açtınız. Bu konu hakkında bilgi verebilir misiniz? 

Suriye’de yaşanan savaşın en büyük mağduru çocuklardır.  Hem Suriye’nin içlerinde hem de Suriye’nin dışında muhacir olan Suriyeli öğrenciler tamamen eğitim kurumlarından uzak kalmışlar, Suriye’de ilköğretimden üniversiteye kadar tüm eğitim kurumları yaklaşık 2 senedir iptal edilmiş durumda, çocuklar eğitim-öğretimden mahrum kalmış durumdadır.

Yaşanan bu iç savaşın ne kadar süreceğinin belirsizliği nedeniyle her şeyden önce bir nesil kaybedilmekte,  bu neslin kurtarılması için Sivil Toplum Kuruluşlarının meseleye ivedilikle el atması gerekmektedir. Suriye’deki nesile zaman kaybetmeden el atılmalı, gerekli eğitim-öğretim imkânları sağlanmalıdır. Bu hepimizin üzerine düşen tarihî bir sorumluluktur. Yardımeli olarak bu gerçeği bildiğimiz için hemen harekete geçtik ve Suriyeli mülteci çocuklar için “Eğitim Seferberliği” başlattık.

Suriyeli mülteci çocuklar için “Eğitim Seferberliği” Yardımeli Derneği tarafından Suriye ile sınır komşusu olan illerimizde açacağımız eğitim-öğretim rehabilitasyon merkezleri vasıtasıyla yürütülecek olup eğitim-öğretim tamamen ücretsiz olacaktır.

Yardımeli olarak Hatay’ın Kumlu ilçesinde ve Reyhanlı ilçesinde Sayın Eski Adalet Bakanımız Sadullah Ergin Beyin de katılımıyla Suriyeli mülteci çocuklar için okul ve eğitim rehabilitasyon merkezi açtık.

Kumlu ilçesindeki okulumuz 3 katlı olup ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde toplam 475 öğrenci öğrenim görmektedir. Sabahçı gruplar ilkokul, öğlenci gruplar ortaöğretim seviyesindeki öğrencilerdir. Okulda ayrıca öğretmen odası,   rehberlik sınıfı,   müdür odası ile birlikte toplantı salonu mevcuttur.

Eski Adalet Bakanımız Sadullah Ergin Beyin de katılımıyla Reyhanlı ilçesinde açılışını yaptığımız eğitim rehabilitasyon merkezimizde ise ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde 750 öğrencimiz eğitim görmektedir, bunların eğitimiyle 33 profesyonel eğitimci ilgilenmektedir.

Okulumuz ve rehabilitasyon merkezimiz ücretsiz olup bütün masrafları Yardımeli Derneği tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca bu konuda hayırseverlerimizin yardımlarını bekliyoruz.

Sivil Toplum Kuruluşları Suriye konusu ile ilgili olarak insanî yardımların yanı sıra daha başka neler yapabilir?

S. Danışman: Yardımeli Derneği Başkanı olarak diyorum ki, Suriye’de masum ve sivil halka uygulanan zulüm, aynı zamanda orantısız ve âdil olmayan bir gücü de beraberinde getirmektedir. Zalim Suriye rejiminin sahip olduğu güçle, muhaliflerin veya Özgür Suriye Ordusunun elindeki kısıtlı gücün mukayesesi mümkün değildir.  

Sivil Toplum Kuruluşları, Suriye’deki sivil katliamların önlenmesi ve de orantısız güç kullanımın ortadan kaldırılması için Suriye hava sahasını, Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde Suriye rejiminin hava kuvvetlerine uçuşa kapatmalıdırlar. Bunu bebekler, çocuklar, yaşlılar, kadınlar adına Sivil Toplum Kuruluşları dünya ülkelerinden talep edip uygulamaya koymalıdırlar. Ayrıca Suriye’deki savaş suçluları, Birleşmiş Milletler Adalet Divanında yargılanıp gerekli cezaya çarptırılmalı, bu dünya barışı ve huzuru için gereklidir.

Sivil Toplum Kuruluşları Suriye’de huzurun, barışın, istikrarın ve kalkınmanın sağlanabilmesi olması için sosyo-ekonomik, kültürel ve sağlık alanları başta olmak üzere birçok alanda çok yönlü faaliyetleri ve projeleri ivedilikle uygulamaya koymalıdırlar. Bizler de bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak üzerimize düşen her türlü yardımı yapmaya seve seve hazırız.

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

S. Danışman: Ben de bu güzel röportaj için teşekkür eder; bütün gönüllülerimize ve bağışçılarımıza en kalbî selamlarımı, muhabbetlerimi ve dualarımı iletirim.
    Yorumlar

banner292
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner263
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • http://www.bugun.com.tr/
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV