NESLİHAN DARNEL : "YETENEK SINAVINDA YETENEKSİZ ÇIKTIM."

TedxIhlas CollegeEd konferansının konuşmacıları arasında bulunan Milli Voleybolcu Neslihan Darnel eğitim ve sporun birlikteliğini yorumladı.

NESLİHAN DARNEL :
HABERİN GALERİSİ
NESLİHAN DARNEL :

NESLİHAN DARNEL :

 DARNEL : “YETENEK SINAVINDA YETENEKSİZ ÇIKTIM.”

- “Aileler çocuklarını takım sporlarına yönlendirmeli.”

- “Benim rüyam eğitimli sporcuların yetiştiği bir Türkiye.”

 

İhlas Koleji tarafından bu yıl düzenlenecek olan “Benim bir rüyam var.”temalı TedxIhlasCollegeEd konferansının konuşmacıları arasında bulunan milli voleybolcu Neslihan Darnel konferans öncesi eğitim ve sporun birlikteliğini yorumladı.

 

Kendi eğitim süreciyle ilgili konuşan başarılı voleybolcu, erken yaşta profesyonel olmasının eğitim sürecini olumsuz etkilediğini söyledi. “Benim de her sporcu gibi problemlerim oldu. Özellikle devamsızlık konusunda sıkıntı yaşıyordum. 16 yaşında hem milli voleybolcuydum hem de lisede okuyordum. 3 antrenmana girip üstüne okula gidince çok yoruluyordum. Sosyal hayatım kalmıyordu.” diyen Darnel, o dönem ki sistemin kendisine eğitim ile spor arasında seçim yapmak zorunda bıraktığını ama bunu ailesi sayesinde aştığını söyledi.

 

Darnel : “Yetenek sınavında yeteneksiz çıktım.”

Sporcuların eğitimde yaşadıkları sıkıntılara örnek olarak bir anısını anlatan Darnel, “Üniversiteye ilk girdiğim sene spor akademisini seçmiştim. Milli takım kampından çıkıp yetenek sınavına gittiğimde benden sağlık raporu istemişlerdi. Çok şaşırmıştım. Milli takım kampından gelen bir insandan sağlık raporu neden istenir, anlamamıştım.”dedi.

 

Sınavda yaşadığı tecrübeyi gülerek anlatan Darnel, “Sağlık raporunu ayarladık. Sonra beni bir sınava aldılar. Bir istasyon parkuru vardı ve benim de bunu belli bir sürenin altında bitirmem gerekiyordu. Lakin ben bunu başaramadım. Sonuçta yetenek sınavından yeteneksiz çıktım. Daha sonra da şevkim kırıldı ve haksızlığa uğradığımı düşündüm.”dedi. Darnel şu anda milli sporcu kontenjanından Gazi Üniversitesi’nde okuduğunu da sözlerine ekledi.

 

Eğitim ve sporun birlikteliğini karşılaştırdığında ailelere mutlaka çocuklarını profesyonel düzeyde olmasa bile takım sporları yapmaya teşvik etmeleri gerektiğini belirten Darnel burada kazanılacak empati, kendine güven, takım ruhu, insan ilişkileri gibi özelliklerin çocukları hayata önde başlatacağına inandığını vurguladı. Darnel, “Çünkü şu anda büyük şirketlere ya da holdinglere baktığımızda çalışanları arasında takım ruhunu oluşturmak için çeşitli eğitimler vererek aktiviteler düzenliyorlar. Spora erken yaşta başlayan bir çocuk, sadece ders ve eğitim konusunda değil kişisel özelliklerini de geliştirip takım ruhunu çok önceden kavrayarak kariyerine mükemmel bir başlangıç yapabilir.”dedi.

 

Darnel: “Benim rüyam Eğitimli sporcuların yetiştiği bir Türkiye.”

TedxIhlasCollegeEd konferansının “Benim bir rüyam var.” teması üzerine kendi rüyasını da paylaşan Darnel, “Ailelerin spora karşı ön yargılarından kurtulduğu, çocukların sporla birlikte eğitimlerini devam ettirdiği; bu sayede her branşta eğitimli sporcuların yetiştiği, dünyanın gıptayla baktığı bir ülke hayal ediyorum.”dedi.

 

Şu anda bir kızı olan milli voleybolcu kızının da ileride kendisi ve eşi sporcu olmak isterse en büyük temennisinin eğitimli bir sporcu olarak yetişmesini sağlamak olduğunu söyleyerek sözlerine son verdi.   

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209