Muhacir Okulu yeni binasında

İMKANDER'in Türkiye'ye sığınan çoğu yetim muhacir çocuklar için açtığı Muhacir Okulu eğitim yılının ikinci döneme yeni binasında başladı.

Muhacir Okulu yeni binasında
 İslam dünyasının farklı bölgelerinden savaş ve işgaller sebebiyle Türkiye'ye sığınan muhacir çocuklar için açılan Muhacir Okulu yeni binasında hizmet vermeye başladı.

Savaş muhacirlerine ekonomik ve hukuki destek veren İMKANDER tarafından 3 yıldır yürütülen eğitim hizmeti, Eğitim Yılının ikinci döneminin başlamasıyla birlikte daha da büyüdü.

Çoğunluğu babaları savaşlarda yaşamını yitirmiş yetimlerden oluşan Kafkasya ve Ortaasyalı çocuklar yeni eğitim döneminde yeni hizmet binasında başlamanın mutluluğunu yaşadılar.

Çeçenistan eski Şeyhülislamı Şemseddin Batukayev'in de katıldığı bir törenle hizmete başlayan okulda 112 çocuk eğitim görüyor.

Muhacir Okulu, Türkiye'de okula gidemeyen çocuklara hizmet veriyor. Burada Türkçe eğitimini tamamlayan ve sığınmacı ya da düzenli ikamet alan çocuklar daha sonra istedikleri okula kayıt yaptırabiliyorlar.

Kolej kalitesinde eğitim

İMKANDER'in Muhacir Okulu'nda çocuklar, Türkçe, Rusça, İngilizce ve Arapça dil eğitiminin yanısıra; Türkiye'deki İlköğretim müfredatında olan Matematik, Sosyal Bilgiler-Hayat Bilgisi ve Fen derslerini alıyorlar.

Muhacir çocuklar bu derslerle birlikte Kur'an-ı Kerim, İslam Tarihi-Siyer ve temel İslami İlimler alanındaki konular hakkında da yoğun bir eğitim alıyorlar.

Türkçe dil eğitimi veren öğretmenler dışındaki öğretmenlerin tamamı da çocuklar gibi muhacirlerden oluşuyor.

Öğretmenlerin içinde Çeçen, Özbek, Kazak ve Suriyeli mülteciler de bulunuyor. Bu şekilde dernek mültecilere istihdam oluşturmayı da hedefliyor.

Muhacir Okulu, dünyanın tanınmış dergilerinden National Geographic tarafından da haberleştirilerek "örnek bir çalışma olarak" tanıtıldı.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 12 Şubat 2014, 17:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209