MMG Desteğiyle Macarlardan Yıldız Teknik Üniversitesi'ne İşbirliği Teklifi

Macaristan’ın İstanbul Başkonsolosu Hendrich Balázs ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve MMG Başkan Yardımcımız Osman Şahbaz, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek, Rektör Yardımcıları Prof.Dr. Faruk Yiğit ve Prof.Dr.Mesut Güner'i ziyaret etti.

MMG Desteğiyle Macarlardan Yıldız Teknik Üniversitesi'ne İşbirliği Teklifi
 BU MODELİ MACARİSTAN’A DA TAŞIYABİLİRİZ


YTÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ziyarette heyete, 1911 yılında kurulan üniversitenin 35 bin öğrencisi, 10 fakültesi, üniversite sanayi işbirliği oluşturan Teknoparkımız ve 80’e yakın üniversite ile işbirliğimiz bulunmaktadır. Teknopark'da 300 firma, 4500 çalışanı var. Bu modeli Azerbaycan'a taşıyacağız. Macaristan'a da taşıyabiliriz. Dünyanın çeşitli ülkelerinden binden fazla yabancı öğrencimiz var. Hedefimiz 5 bin yabancı öğrencidir. 500 Erasmus öğrencimiz bulunuyor. 200 Erasmus öğrencimiz de bizden gitmiştir.


10-12 Nisan 2015 tarihinde ''inovatif düşün geleceği yakala'' konulu panel gerçekleştireceğiz. Türkiye'de bulunan 180 üniversiteden 10'ar öğrenci ve Almanya başta olmak üzere dünyadaki 90 farklı üniversiteden 5'er öğrenci katılacak. Organizasyonumuzda Macaristan'dan da öğrencileri misafir etmek istiyoruz. Şenlik havasında geçireceğimiz üç günlük büyük organizasyonumuzun açılışını Macaristan Cumhurbaşkanı Dr.Ader Janos'un yapması için davet ediyorum. Bu işbirliğimizin oluşmasına ve bundan sonraki gelişmelerde koyacağı katkılardan dolayı üniversitemiz mezunu Fahri Konsolos Osman Şahbaz'a içtenlikle teşekkür ediyorum dedi.


YÜKSEK TEKNOLOJİYE SAHİP TÜRK ÜRÜNLERİNİ MACARİSTAN ALMAK İSTİYOR


Başkonsolos Hendrich Balázs konuşmasında, Fahri Konsolosumuz Osman Şahbaz'ın gayretli çalışmalarını ve başarılarını yakınen biliyoruz. Bundan sonra da sürecektir. İki dost ülke arasındaki eğitim, üniversite ve sosyal işbirliğinin yanında dış ticaretimizi iki katına çıkartmak istiyoruz. Çok sayıda işbirliği ve şirkete ihtiyacımız var. Macaristan'da bakanlığımızın adı değişti, yeni ismi '' Dış Ticaret ve Dış İşleri Bakanlığı'' oldu. Türkiye'deki Ticaret Müşavirliğimizin sayısını 1'den 4'e çıkarttık. 


Yüksek teknolojiye sahip Türk ürünlerini Macaristan almak istiyor. Teknopark şirketleriniz ile işbirliğine girmek isteriz.Geçtiğimiz hafta Ankara'da iki ülke arasında KEK toplantısı yapıldı. Dört önemli konu ele alındı, nükleer mühendislik eğitimi, finansal hizmetler, tarım, ziraat ve ihracatın geliştirilmesi.  Nükleer enerji santrallerini dünyada sayılı firmalar yapabiliyor. Biz otuz seneden bu yana Macaristan'da nükleer enerji kullanıyoruz. Budapeşte Teknik Üniversitemiz Nükleer Enerji Mühendisliği çok eskiye dayanmakta, etkili ve tecrübelidir. Bir çok alanda işbirliği yapabiliriz. İki üniversite arasında işbirliği yapılması çok faydalı olacaktır.


“KATKI SAĞLAMAYA HER DAİM HAZIRIZ”


MMG Başkan Yardımcımız Osman Şahbaz da yapılan teklif ve taleplerin heyecan verici olduğunu belirtip, mühendis olarak mezun olduğum üniversitemi, yakından tanıdığım Macaristan ile işbirliği içinde görmek beni bahtiyar etmektedir. Son yıllardaki iki dost ülkenin işbirliği derinleşerek ve genişleyerek artmaktadır. Fizik, kimya, tıp, ekonomi ve edebiyat alanında 11 nobel ödülü bulunan, köklü, başarılı Macar üniversiteleri ile  kuracağımız işbirliği barışa ve refaha vesile olacaktır. İstikrar içerisinde sağlam finansal yapıya sahip, güven ortamında ekonomik büyümesini sürdüren Türkiye ile Macarlar Doğu'ya açılışı da sağlayacaktır. Küresel ekonomiye yön veren, son 12 yılda 5 kat büyüyen ekonomiye sahip istikrarlı bir Türkiye var. Birlikte paylaşarak, bölüşerek sektörel niş alanlarda vizyoner işbirlikleri oluşmasına katkı sağlamaya her daim hazırız dedi. 

Görüşme sonrasında Rektör Prof. Dr. Yüksek, Başkonsolosa Yıldız Porselen’e ait vazo hediye etti. Başkonsolos Hendrich'de 2. Rakoczi kitabı ve konsolosluk amblemli porselen tabak hediye etti. Heyet Beşiktaş Yıldız kampüsü içerisindeki Osmanlı Padişahlarının oturduğu binaları gezdikten sonra üniversiteden ayrıldı.


SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2014, 18:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209