MACARİSTAN'DAKİ TÜRKLERDEN SIRBİSTAN'A İNSANİ YARDIM

MACARİSTAN'DAKİ TÜRKLERDEN SIRBİSTAN'A İNSANİ YARDIM

MACARİSTAN'DAKİ TÜRKLERDEN SIRBİSTAN'A İNSANİ YARDIM

 Sırbistan Cumhuriyeti, Bosna Hersek ve Hırvatistan'daki hayatı felç eden şiddetli yağışların yol açtığı sellerden dolayı Macaristan'daki Türk işadamları Sırbistan Budapeşte Büyükelçisi Rade Drobac'ın çağrısına insani yardım ile cevap verdi.

Son yüzyılın en büyük felaketinin yaşandığı Orta Avrupa'da zarar çok büyük oldu.

Sırbistan'ın Başkenti Belgrad'da su taşkınlarından dolayı binlerce kişi tahliye edilirken iki kişi de hayatını kaybetti. Maddi ve manevi zararın boyutları zaman içerisinde belirlenecek, onarılacak. Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vucic ise son 120 yıldır bu bölgede görülen en büyük su taşkını ile mücadele ettiklerini ifade etmişt.

Sırbistan Cumhuriyeti Kızılhaç'ının acil olarak talep ettiği ihtiyaçlar Budapeşte Sırbistan Büyükelçiliği, Szent György pravoszláv kilisesi ve Nikola Tesla Sırp İlköğretim okulunda toplandı.

Macaristan'daki Türk İşadamları tarafından tedarik edilerek toplanılan Türk tekstil malzemeleri, iç çamaşır, çorap, ayakkabı, terlik, lastik çizme ve benzeri malzemeler Büyükelçilik temsilcisi Malina Marić vasıtası ile teslim alınarak Budapeşte'den TIR'larla Sırbistan'a  gönderildi.

Budapeşte'de bulunan Türk Macar İşadamaları Derneği (TÜMİŞAD) Macarlar ile birlikte sel felaketinin yaşandığı Sırbistan'a insani yardım konusunda öncülük ederek destek verdi.

Balkanlardaki Sel Felaketinin Yaralarının Sarılmasına Macaristan'daki Türkler Olarak Destek Vermekten Bahtiyarız.

İnsani yardımların tesliminden bir ay sonra Sırbistan Cumhuriyeti Budapeşte Büyükelçisi Rade Drobac, Konsolos Jelena Cvijanović Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz'ı Büyükelçilik ofisine davet ederek konuya göstermiş oldukları insani hassasiyet ve konunun hassiyetine vaziyetten dolayı ''teşekkür mektubu'' takdim töreni düzenlendi.

Törende Konsolos Jelena Cvijanović konuşmasında, Budapeşte'deki Türk işadamlarının bu içten, samimi, beklentisiz yapmış oldukları yardıma Sırbistan Cumhuriyeti Devleti olarak kalpten teşekkür ediyoruz. Özellikle de öncülük eden Tempo Uno Kft. şirketi sahibi Şahbaz ailesinden İsmail Hakkı Şahbaz, OsmanŞahbaz ve Mustafa Şahbaz'a hassas davranarak konuya vaziyet etmeleri bizi çok duygulandırdı, mutlu etti. Bugün Büyükelçiliğimizdeki bu törende sizlerin kalpten, gönülden ve samimi yardımlarınıza teşekkür etmek istedik. Türk diplomatlarınızı çok yakından tanıyoruz. Kıskanılacak derecede başarılı Dışişleri Bakanınız var. Çok geçmişe dayanan bilgi birilimlerinin yanında çok şeffaf ve açıklar. Bizlere her daim yardımcılar. Son yıllardaki Türk ekonomisi, sanayisi, tüccarları, siyasetteki yönetim başarılarını takdir ve mutlulukla ile takip ediyoruz. Türkiye Başbakanının ülkesini çok başarılı yönettiği ülkenizin istikraralı ekonomik başarısından da anlıyoruz. Umuyoruz ki Sırbistan ve Türkiye arasındaki işbirlikleri daha da güçlenir dedi.

Fahri Konsolos Osman Şahbaz ise, Allah böyle felaketleri hiçbir millete yaşatmasın. Felaket yaşanıldığında millet, din, di ırk ayırt etmeksizin yardım edilmesi terbiyesi ve kültürü öğretilmiş bizler böyle acı bir günde dost Sırp milletinin yanında olmamız gerektiğinin farkındayız.

Ne zaman bir sıkıntı, problem olursa kimsenin milliyetine bakılmaz. Bu durumda sadece insanlık, samimiyet ve kalbi düşüncelerimiz ön plana çıkar. Hiçbir şeyin hesabı olmaz. Komşumuzun problemi bizim problemimizdir. Mutluluğu da mutluluğumuzdur. Bizlerde bu düşünce ile yola çıktık. Balkanlardaki sel felaketinin yaralarının sarılmasına Macaristan'daki biz Türkler olarak destek vermekten bahtiyarız. 

Büyük maddi ve manevi projelere imza atan, gelişen, hızlı kalkınan, geniş düşünen yeni Türkiye'nin aklı da bu coğrafyada bizlere böyle davranmamızı söylüyor. Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan TİKA, AFAD ve benzeri kurumlarıyla dünyanın birçok beldesine ihtiyaç duyulan uluslararası her türlü insani yardımı götürüyor, gönderiyor. Özellikle bu konuda Başbakanımızın insani hassasiyeti ile bölgeye göstermiş olduğu destek ve yardım kampanyası oluşturduğunu biliyoruz.  Bizlerde yanıbaşımızdaki komşumuz olan dost Sırp kardeşlerimize Budapeşte'den bu yardımı insani düşüncelerimiz ile gerçekleştirdik dedi.

Törende Sırbistan Cumhuriyeti Budapeşte Büyükelçilik Konsolosu Jelena Cvijanović, Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Malina Marić, Sasa Marić, Hajnal İzabella, Uri Adriana da hazır bulundu. Türkiye'den getirilen lokumun tadına bakılarak bundan sonrası için iyi ve güzel dileklerde bulunarak tatlı yiyelim tatlı konuşalım denilerek Büyükelçilikten ayrıldılar.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2014, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209