Macar Milli Savunma Bakanı; Türkiye'yi Hayranlıkla İzliyorum

Cumartesi akşamı Kayseri ile kardeş kent olacak Miskolc şehrinin de bağlı olduğu Borsod - Abauj - Zemplen Eyalet Valisi Demeter Ervin'in ev sahipliğindeki Mád şehrindeki 'yardımseverler gecesi '' ne katılım coşkulu idi.

Macar Milli Savunma Bakanı; Türkiye'yi Hayranlıkla İzliyorum

 Baş ahçılığını Ruprecht Laszlo'nun yaptığı Macaristan'ın 11 farklı bölgesinden gelen  olimpiyat madalyalı dünyaca ünlü ahçıların birbirinden enfes av etleri ile yaptığı yemekler tadıldı. 

Geceye katılanlar arasında Macaristan Savunma Bakanı Dr. Hende Csaba, Mád Belediye 
Başkanı Tatárka József, Tokaj Belediye Başkanı Májer János, Macaristan İstanbul 
Başkonsolosu Gabor Kiss, Türk Macar İşadamları Derneği (TÜMİŞAD ) Başkanı, DEİK DTİK Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, İzmir'li işadamı Christopher

Dologh, Miskolc Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kriza Ákos ve bölgenin ileri gelenleri  style="color:#2A2A2A">bulunuyordu.

2013 Mayıs ayında Miskolc'de Kayseri ile kardeş kent imza töreni öncesinde Eyalet Valisi ve  Belediye Başkanının davetine icabet eden Kiss ve Şahbaz  birçok  ikili temasta da bulundu.  

Milli Savunma Bakanı ile uzun süre Türkiye ve Macaristan ilişkilerini konuştular. 

Türkiye bizim için Orta Doğuya açılan köprümüzdür

Bakan Dr.Csaba Hende, son on yılın yıldızı dost ve yakın müttefikimiz  başarılı Türkiye'yi çok yakinen takip ediyorum.

 Miskolc ile Kayseri'nin kardeş kent imza töreninin mayıs ayında olacağını Eyalet Valisi Demeter söyledi. O tarihte ben de mutlu günlerinde yanlarında olacağım. 

Şehirlerin birbirleriyle yakınlaşması, halkların daha iç içe olmasını da sağlıyor. Ticaret, ekonomi, sosyal ve kültürel hareketlilik artıyor. 

Geçen hafta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Macaristan ziyareti çok önemliydi. Bu foruma Türkiye'den 125'den fazla Türk iş adamı katılmıştır. Macar basınında bir hayli önemli  yer işgal etti. Bunun en önemli faktörü, Türkiye’nin dinamik, istikrarlı ekonomik büyümesi ve dünya siyasetindeki ağırlığının bizler tarafından yeterli derecede algılanmış olmasına  bağlıyorum. Başbakanımız Sayın Viktor Orban'ın ''Türkiye bizim için Orta Doğuya açılan  köprümüzdür'' sözünü ben çok önemsiyorum. İstanbul ve Ankara'da genç ve çok dinamikdiplomatlarımız görev yapıyorlar. İş alemine ve Türklere çok yakınlar. Türkiye’nin NATO vasıtasıyla Hollanda’dan istediği hava savunma maksatlı iki adet Patriot füze bataryasına NATO üyesi Macaristan olarak biz de hava savunma sisteminin kurulması ile ilgili mühendis subaylarımızla teknik destek vereceğiz.

Dr. Csaba Hende sözlerine , Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz çok yakın şahsi 
dostumdur. Kızımın Erasmus üniversite değişim programı çerçevesinde İstanbul'da okumasını çok arzu etmiştim. İstanbul'u çok seviyorum. Her gittiğimde ayrı güzelliğini hissediyorum. Kendimden bir şeyler buluyorum. Türkiye'yi yakından ve hayranlıkla izliyorum. dedi.

 İki ülkenin birbirlerini olması gereken düzeyde tahlil  ettiklerini görmek mutluluk vericidir.

 Tümişad Başkanı Şahbaz'da Türk Macar İlişkilerine katkı sunmaktan büyük onur duyuyoruz. Başbakanımızın Macaristan ziyareti iki ülke arasındaki ilişkilerin zirveye taşındığı dönüm noktasıdır. İki ülkenin birbirlerini olması gereken düzeyde tahlil ettiklerini görmek mutluluk vericidir. Başbakanımızın 2015 yılına kadar öngördüğü Macaristan Türkiye dış ticaret hacmimizi beş milyar USD. 'a  ulaştıracak altyapı ve potansiyel işadamlarımızda vardır. 

Bizler de bu ilişkilerin sivil ayağını oluşturuyoruz. Kayseri Miskolc şehirlerinin kardeş kent imza töreninde sizi de aramızda görmek bizleri ayrıca mutlu edecektir. Kayseri Türkiye'nin tarihi, sanayi, ticaret, turizm, kültür ve üniversite şehridir. Çok başarılı Belediye Başkanına sahiptir. Miskolc ile bir çok yönübenzeşmektedir. 

 Umuyorum ki, sizi en kısa zaman içerisinde  yeniden Türkiye'de İstanbul'da tarihi yarımada da ağırlarız, misafir ederiz. Başkan Şahbaz konuşma sonrası Kayseri'den getirmiş olduğu Türk lokumunu Bakan Dr.Hende Csaba'ya ikram etti. 

Bakan Csaba'da ben ve ailem Türk lokumunu çok seviyoruz dedi. Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabos Kiss'de '' altı ay önce Macaristan işadamları katkıları ile Türkiye'de misafir edilen Suriye'lilere ulaştırılması için KIZILAY eliyle yapılan yardımın çok anlamlı olduğunu hatırlattı . Biz dost ve kardeş Türkiye'nin her  zaman yanındayız dedi ''.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 01:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209