MACAR BAŞKONSOLOS KAYSERİ PROTOKOLÜNÜ İSTANBUL'DA AĞIRLADI

Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ve eşi Dori Henezi Kiss Kayseri protokolü onuruna

MACAR BAŞKONSOLOS KAYSERİ PROTOKOLÜNÜ İSTANBUL'DA AĞIRLADI
MACAR BAŞKONSOLOS KAYSERİ PROTOKOLÜNÜ İSTANBUL'DA AĞIRLADI


Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss ve eşi Dori Henezi Kiss Kayseri protokolü onuruna  Başkonsolosluk rezidansında akşam yemeği verdi. 

Kayseri ile ilişkileri her seviyede yukarı taşımaya gayret eden Başkonsolosun misafirleri arasında Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Avukat Mehmet Özhaseki, Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı ve DEİK - DTİK Avrupa Başkan Yardımcısı Osman Şahbaz, Kocasinan Belediye Başkan Vekili Mehmet Büyükbaş, Ayedaş 
Genel Müdürü Mükremin Çepni, Erciyes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Faruk Canbulut, Tempo Uno Kft CEO'su Mustafa Şahbaz,Diş Hekimi Sadullah Çetin, Eğitim Faaliyetleri Koordinatörü Refik Tuzcuoğlu ve Macaristan Başkonsolosluk Ticaret Ataşesi Janos Weisz yer aldı.

21 - 23 Mayıs 2013 tarihleri arasında Macaristan Miskolc şehri arasındaki Kardeş Kent protokolü imza töreni için Macaristan'a ziyaret edeceklerini ifade eden Başkan Özhaseki; Kayseri'nin yapısına ve profiline uygun olan Orta Avrupa'nın sanayi, üniversite ve turizm şehri Miskolc ile kardeş kent olmamız her iki şehre de farklı katkılar sağlayacaktır. Bu ilk gidişimiz Miskolc'ü yakından tanımak olacaktır. Ardından farklı 

gruptaki işadamlarımızı organize ederek Miskolc'e tekraradan götüreceğiz. İşadamlarımızda biran evvel  Macaristan'a gelmek istiyorlar.  Kayseri'de gerçekleştirdiğimiz projelerimizi, bilgi ve tecrübelerimizi de Miskolc Belediye Başkanı Dr. Kriza Akos'a anlatacağım. Bu akşam bizleri biraraya  getiren Başkan Osman Şahbaz'a da çok teşekkür ederim dedi.

Evsahibi Başkonsolos Gabor Kiss'de; Türkiye'nin büyüme hızı AB ülkelerini bile şaşkına çevirmiş, aşırı dikkatle izlenir hale sokmuştur. Kayseriyi 2012 temmuz ayında Başkan Şahbaz ile ziyaret ettim. Modern, çok gelişmiş, tarihi bir  şehir. Özellikle yeni inşa ettiğiniz Kayseri Stadının hikayesini lütfen Dr.Kriza Akos ile paylaşın. Çünkü bu konu çok önemli ders alınması gerekli. Nasıl sıfır maliyetle yaptığınızı bizlerle paylaşın 
lütfen. Çok hızlı gelişen Kayseri'nin başarı hikayesi biz Macarları çok etkileyecektir. Katılımcı ve paylaşımcı bir yanınız var.Kayseri'de birçok fabrikayı şaşkınlıkla, hayret ve gıpta ederek ziyaret ettim. Bizlere misafirperverlik ile birlikte ilgi ve alaka gösterdiler. Macar halkına ilgi gösteren, çalışkan, yardımsever ve dost Kayseri'lilerle karşılaştım. Bu ilişkileri daha da güçlendirmek bir diplomat olarak benim en büyük görevimdir. Macaristan'ın Kayseri'deki temsilcimiz ise başarılı, deneyimli, ortak akıl ile hareket eden işadamı ve sanayici Sayın Osman Şahbaz'dır dedi.

Ayrıca Erciyes Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Faruk Canbulut'da Miskolc Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Patko Gyula'ya ulaştırılmak üzere Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. H .Fahrettin Keleştemur'un '' Kardeş Üniversite'' iyiniyet mektubunu Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gabor Kiss'e teslim etti.

Türk Macar İşadamları Derneği Başkanı Osman Şahbaz'da; Bende Kayseri'li olmaktan büyük onur duyuyorum. Girişimci ve risk alma ruhu yüksek Kayseri protokolü ile Başkonsolosun birarada olmaları her  iki ülke insanına birçok imkanları da beraberinde getirecektir. Çok benzerlik arzeden Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı ve Başkonsolos yanyanalar. Gelecek; ekonomiyi ve diplomasiyi iyi bilen insanlar ile
 gelişecektir. İşte bu akşam konusunda uzman iki değerli insan yanyanalar. Bu birliktelik Macar ve Türk Başbakanlarının ortaya koyduğu hedeflerin yakalanmasında yüksek katkı sağlayacktır dedi.

Akşam yemeği sonrası Kayseri protokolü Başkonsolosluk rezidansından Macaristan'da buluşmak üzere mutlu bir şekilde ayrıldı.

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209