İSTANBUL MACARİSTAN BAŞBAKANI VİKTOR ORBÁN'IN ZİYARETİNE HAZIRLANIYOR

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán'un 17- 19 Aralık 2013 tarihlerinde Türkiye'ye yapacağı resmi ziyaret vesilesi ile İstanbul'da birkaç protokol imzalanacak.

İSTANBUL MACARİSTAN BAŞBAKANI VİKTOR ORBÁN'IN ZİYARETİNE HAZIRLANIYOR
 Kaposvár Üniversitesi ile Marmara Üniversitesi Eğitim İşbirliği ve İstanbul Üsküdar ilçesiyle Kaposvár şehri kardeş şehir protokolünü
Başbakanın huzurunda imzalayacak.
 
1883 Yılında Osmanlı Sultanı Abdulhamid Han'ın Ticaret Yüksek Okulu olarak kurduğu, bugünkü Marmara Üniversitesi Haydarpaşa Kampüsündeki ziyarette Rektör Prof.Dr. M.Zafer Gül ve Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Hamza Kandur Macar heyeti kapıda karşıladı.
 Macar heyetinde Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gábor Kiss, Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı ve Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, emekli ağır ceza yargıcı, tarih araştırmacısı, edebiyatçı, AB hukuk komisyonu üyesi Kaposvár Üniversitesi Hukuk hocası ve Kaposvár Belediye Başkanı Szita Károly'un Dış İlişkiler yetkilisi Dr.Csaba Ujkéry, Macaristan Kültür Ataşesi Roland Kiss ve Asistan Helga Walla Karakaya ziyarette hazır bulundu.

Daha önce Gábor Kiss ve Osman Şahbaz ile Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığını Üsküdar Altunizade'de ziyaret edip, iki ülke arasındaki kültürel ilişkileri artırmanın yollarını görüşmüştü.
Rektör Prof.Dr. M.Zafer Gül misafirlere hoş geldiniz dedikten sonra,
Dr.Csaba Ujkéry; benim görevim kapıyı tıklamak, kapıyı açmak. İçerisini doldurmak iki üniversitenin rektörlerinin görevi. Bugün üniversitemizin anlaşma protokol metnini sayın rektör beye teslim ediyorum. En kısa zaman içerisinde Kaposvár şehrimize de sizleri bekliyoruz. Kaposvár Üniversitesi İslam İlahiyat Fakültemize vereceğiniz destek ve katkılardan dolayı şimdiden teşekkür ederiz.

 Kaposvár Üniversitesinde açılacak İlahiyat Bölümünde eğitim, İngilizce, Türkçe ve Macarca olacak. 2013 Aralık  ayında Başbakan Viktor Orbán ile Kaposvár Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Szávai Ferenc DSc İstanbul'a ziyarette bulunacak. MÜ Rektörü Prof.Dr.M.Zafer Gül ile birlikte kardeş üniversite protokolü imzalayacağız. İki üniversite arasındaki işbirliği ilişkilerini güçlendireceğiz dedi.
Karşılıklı üniversiteler hakkında kısa bilgiler verilerek tanıtımları yapıldı. Kaposvár Üniversitesinde 11 Türk öğrencinin de eğitim gördüğünü ifade ettiler.
Rektör Prof.Dr. M.Zafer Gül, teklif, konu, proje ve talep heyecan verici. İlahiyat Fakültemizin başında değerli Dekanımız Prof.Dr. Ali Köse bulunmaktadır. Başkonsolos Gábor Kiss ve TÜMİŞAD Başkanı Osman Şahbaz'ın  da katkıları ile bu projeyi en kısa zamanda olgunlaştırarak imza aşamasına getireceğiz dedi.

TÜMİŞAD Başkanı Şahbaz ise, bu projeyi 3 aydır olgunlaştırmak için gayret ile çalışıyoruz. İnşallah iki üniversitemiz ile birlikte iki halk arasında da köprülerin kurulmasına katkı sağlayacaktır. Rabbimden diliyorum ki; bu ilişkilere basamak olacak 1936 yılında Atatürk'ün emri ile Ankara'da kurulmuş bulunan Hungaroloji Anabilim Dalı, Macar Dili ve Edebiyatı bölümü en kısa zamanda Marmara Üniversitesi'nde de kurulur dedi.

''Balaton Gölüne 30 km. mesafede, Budapeşte'nin güneybatı bölgesinde ve 186 km. mesafede Somogy Eyaletinin Başkenti olan Kaposvár şehrindeki, II. Dünya savaşından önce yüksek okul olarak kurulan, 1995 yılında üniversite haline dönüştürülen yenilikçi, rekabetçi, üretken, uluslararası bağlantıları güçlü Kaposvár Üniversitesi bünyesinde açılacak olan İslam İlahiyat Fakültesine  MÜ'den destek isteniyor.''
Rektör Gül, tarihi Haydarpaşa kampüsünü gezdirilerek kısaca bilgi verdi. Heyeti kapıya kadar uğurlayarak yolcu etti.
 
MACARİSTAN İLE KÜLTÜREL İLİŞKİLER GÜÇLENİYOR
 
Macar heyet daha sonra Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara'yı makamında ziyaret etti.
Başkan Kara Macar heyetini kültür, tarih ve turizm beldesi olan Üsküdar'da görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Tatlı ikramında bulunan Başkan, bizde güzel bir söz vardır. Tatlı yiyelim tatlı konuşalım diyerek sözlerini sürdürdü.
Başkonsolos ile daha önce Üsküdar Filizler Köftecisinde Macar Milli Günü münasebeti ile birlikte olmuştuk. Şimdi resmi ziyaret münasebeti ile Belediyemizde misafir etmekten büyük memnuniyet duyuyorum dedi.
Başkonsolos Kiss ise, Üsküdar'da çok kıymetli bir dostumuz yaşıyor. Bu dostumuz ciddi fedakarlıklar göstererek Macaristan ve Türkiye'ye ikili ilişkilerin güçlendirilmesinde çok ciddi katkılar sağlıyor. Benim İstanbul'daki en güçlü destekçim ve büyük yardımcım. Onu sizde yakinen tanıyorsunuz. Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu ve Türk Macar İşadamları Derneği Başkanımız Sayın Osman Şahbaz. Bu görüşmelerin ve projenin olgunlaştırılmasında büyük katkıları oldu. Kendisine teşekkür ediyorum. Şimdi yanımızda Kaposvár Belediye Başkanı Szita Károly'un Dış İlişkiler yetkilisi Dr.Csaba Ujkéry'nin söyleyeceklerine kulak verelim.

 Dr.Csaba Ujkéry, Kaposvár Belediye Başkanı Szita Károly'un selamlarını getirdim. Belediye Başkanımız 20 yıldır çok başarılı bir şekilde şehrimize hizmet etmektedir. İstanbul'un incisi, tarihi kent Üsküdar ilçesi ile kardeş şehir olmak isteriz. Uygun bulursanız en kısa zamanda Kaposvár Belediyemizden kardeş şehir olmak için iyi niyet mektubunu size yollayacağız. Macaristan Başbakanı Viktor Orbán'ın Türkiye İstanbul ziyaretine bu kardeş kent protokolünü yetiştirebilirsek, Başbakanımızın huzurlarında kardeş kent anlaşmasını imzalayabiliriz dedi.

Macaristan Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz'da İki ülke arasındaki ikili ilişkileri geliştirmek için üzerimize düşen her türlü görevi ve katkıyı sağlamaya hazırız, Üsküdar ilçemizi hem de Kaposvár şehrini yakinen tanıyorum. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın bu yıl şubat ayında Budapeşte'yi ziyaretlerinde bizlere koymuş olduğu 2015 yılı 5 milyar usd. dış ticaret hedefini hep birlikte gayret ederek, katkı sağlayarak yakalayacağız İnşallah. Bu protokolde şimdiye kadar yapmış olduğumuz çalışmalar demetinden bir tanesini oluşturmuş oluyor. Birbirine ciddi katkılar sağlayacak, çok uygun iki kent. Hayırlı olsun. dedi.

 Macaristan İstanbul Başkonsolosu Gábor Kiss , Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ve beraberindeki heyet ile Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara  birbirlerine karşılıklı hediye takdiminden sonra Macar heyet Belediye Makamından ayrıldı.

SİVİL HABER

YORUM EKLE
YORUMLAR
Dr. Toth Ferenc
Dr. Toth Ferenc - 9 yıl Önce

Osman Bey,

Kiss Gáborral találkoztam Isztambulban. Tudok a miniszterelnöki látogatásról. Jó dolog a kaposvári együttműködés. Majd beszámolsz hogy sikerült a látogatás.
Üdvözlettel.

Dr. T.Ferenc

Szilvia Erdei
Szilvia Erdei - 9 yıl Önce

Dear Osman,
congratulation on your trip to Istanbul in December! Maybe we will see you in tv.:))))

Tebrikler!

Kind regards,

Szilvia Erdei - Budapest

 Dr.Dr. Marton Tibor
Dr.Dr. Marton Tibor - 9 yıl Önce

Tisztelt Sahbaz Osman Úr!

Gratulálok, és munkájukhoz sok sikert kívánok!
Remélem, hogy a martonvásári kukoricanemesítés és vetőmagtermesztés gazdagíthatja majd a két ország kapcsolatait, erősítheti barátságát.

Őszinte tisztelettel,

Dr.Dr. Marton Tibor
tud. tanácsadó

SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209