İHH Van’daki çalışmalarına aralıksız devam ediyor

İHH İnsani Yardım Vakfı, Van depreminin ardından başlattığı yardım çalışmalarına aralıksız devam ediyor.

İHH Van’daki çalışmalarına aralıksız devam ediyor
HABERİN GALERİSİ
İHH Van2da Çalışıyor

İHH Van2da Çalışıyor

 Depremin yaşandığı ilk günden itibaren Van’da faaliyet gösteren İHH gezici aşevi bugüne kadar yaklaşık 700 bin kişilik sıcak yemek imkânı sundu. Ayrıca geçtiğimiz hafta, depremin ardından diğer illere yerleşen 2405 depremzede aileye gıda kumanyası dağıtımı yapıldı.     

 Geçtiğimiz Ekim ayı içerisinde Van’da meydana gelen 7,2 lik yıkıcı depremin etkileri halen devam ediyor. Depremin gerçekleşmesinden sadece birkaç saat sonra bölgede yardım çalışmalarına başlayan İHH İnsani Yardım Vakfı faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor.

İHH ekipleri bir yandan depremin vurduğu Van’da çalışmalarını yürütürken diğer yandan da yaşanan depremin ardından yaşadıkları ili terk ederek başka illere taşınan depremzedelere destek oluyor.

Yaşanan depremin hemen ardından depremden en çok etkilenen bölge olan Erciş’e gelen ve tam kapasite ile sıcak yemek dağıtımına başlayan gezici aşevimiz, 9 Kasım tarihli ikinci depremin ardından Van merkeze geçti ve burada hizmet vermeye başladı. Gezici aşevimizde o günden beri aralıksız olarak günlük 5000 kişiye sıcak yemek dağıtımı yapılıyor. Aşevimizde bu güne kadar yaklaşık 700 bin kişilik yemek dağıtımı gerçekleştirildi.

Deprem sonrası yaşanan ciddi barınma sıkıntısı ile hem ticari durgunluk hem de artan işsizliğin meydana getirdiği alım gücündeki azalma sonucu oluşan yemek ve gıda ihtiyacı göz önüne alındığında aşevimiz şehirde büyük bir eksikliği kapatmaktadır. Aşevimiz halen Merkez İskele Caddesi üzerinde faaliyet göstererek ihtiyaç sahiplerine sıcak yemek imkânı sunuyor.

Van’da yapılan çalışmaların dışında deprem sonrası diğer illere göç etmek zorunda kalan depremzede ailelere de yardımlar devam ediyor. İHH ekipleri son olarak Sakarya, Ankara, Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanlıurfa, Elazığ, Diyarbakır, Batman, Siirt, Tatvan, Muş ve Ağrı’ya taşınan 2405 aileye kumanya dağıtımı yaptı.

 

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209