KEY ödemesini davayla kazandı

Türk Sağlık-Sen'in açtığı dava sonucunda mahkeme, kesinti yapılmasına karşın Konut Edindirme Yardımı (KEY) ödemesi alamayan memura, ödeme yapılmasına hükmetti.

KEY ödemesini davayla kazandı

AA muhabirinin sendika yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Kırşehir Devlet hastanesinde görev yapan Türk Sağlık-Sen üyesi bir doktorun KEY listesinde ismi bulunmaması üzerine, yapılan kesintilerin yasal faiziyle ödenmesi için yaptığı başvurunun reddedilmesi nedeniyle sendika tarafından dava açıldı.

Davanın görüldüğü Yozgat İdare Mahkemesi'nin kararında, davalı idare tarafından 1987-1995 yılları arasında kesinti yapıldığı belirtildi. KEY ödemesine ilişkin bilgilerin idareye gönderilmesi sırasında davacının kimlik numarasının yanlış yazıldığı için ödeme yapılmadığı bilgisine yer verilen kararda, hata düzeltilmesine rağmen herhangi bir ödeme yapılmadığı ifade edildi.

Kararda, 1987-1995 yılları arasında yapılan KEY tahakkukları hesaplanarak ödemesinin yapılması gerekirken bu işlemin gerçekleştirilmemesinin KEY ile ilgili mevzuata ve hukuka uyarlılığının bulunmadığı kaydedildi.

Mahkeme tarafından söz konusu nedenlerden dolayı KEY ödemesi yapılmaması işleminin iptaline karar verildi.

Mahkeme ayrıca, 1987-1995 yılları arasında tahakkuk ettirilen KEY'in 5664 sayılı yasada öngörülen nemalandırma ilkeleri uygulanmak suretiyle idarece bulunacak miktar üzerinden, idareye başvuru tarihinden itibaren hesaplanacak yasal faizi ile birlikte ödenmesine hükmetti.

Konuya ilişkin değerlendirmesinde KEY ödemelerinde ilk davayı kazandıklarını belirten Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, KEY ödemelerinde kesinti yapıldığı halde paralarını alamayan birçok memurun mağdur edildiğini savundu.

Hak ettikleri KEY ödemelerini alamayan çalışanlar için örnek dava dilekçeleri hazırlayarak haklarını aramalarına katkıda bulunduklarını anlatan Kahveci, ''Bu konuda üyemizin yaşadığı bir mağduriyeti de açtığımız dava ile gidererek emsal bir davayı kazandık. Bu karar KEY ödemesini alamayan çalışanlar adına çok önemli bir gelişmedir'' dedi.

Haber Kaynağı : Haber7.com

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209