Davutoğlu yeni İç Güvenlik Reformu'nu açıklıyor

Başbakan Ahmet Davutoğlu: "Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının atama ve sicil bilgileri doğrudan İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak" dedi.

Davutoğlu yeni İç Güvenlik Reformu'nu açıklıyor
 Ak Parti Grup Toplantısı'nda konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Jandarma ve Sahil Güvenlik komutanlıklarının atama ve sicil bilgileri doğrudan İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak" dedi.

"Bu toprakları Kerbela'ya çevirmek isteyenlere izin vermeyeceğiz"

Davutoğlu, konuşmasında, "Bu toprakları Kerbela'ya çevirmek isteyenlere bir daha izin vermeyeceğiz. Hiçbir şekilde etnik ve mezhep temelli katliamlara, katillere bu topraklarda yer olmayacak. Bunu böyle bilmeleri lazım" ifadelerini kullandı.

Pasaport alacaklara müjde

Pasaport alacakların bundan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü'ne gitmeyeceğini kaydeden Başbakan Davutoğlu, "Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü'ne gidecek. Böylece sanki pasaportla yurtdışına çıkan her vatandaş potansiyel suçluymuş gibi Emniyet kapılarında pasaport ya da ehliyet için beklemeyecek" dedi.

"Şiddete dönüştürülen her türlü eylem suç sayılacak"

Başbakan Davutoğlu, "Şiddete dönüştürülen her türlü eylem suç sayılacak. Yani, 'Toplantı gösteri yürüyüşü yapacağız, fikirlerimizi ifade edeceğiz...' Çok güzel, edin. Ama elinize molotof kokteyli aldığınız anda toplantı ve gösteri hakkı biter, şiddet eylemi başlar. O andan itibaren, 'Ben toplantı ve gösteri hakkımı kullanıyorum, bana müdahale edemezsin' diyemez kimse" ifadelerini kullandı.

Dinleme olayları

Başbakan Davutoğlu, "Dinlemeyle ilgili rahatsızlıkların hepimizi nasıl meşgul ettiğini son aylarda biliyoruz. Bu rahatsızlıkları gidermek için her türlü tedbiri alacağız" ifadelerini kullanarak, "Ama eğer herhangi bir suçun önlenmesi için önleyici bir kısa süreli, süreli ve tek bir konuya münhasır önleyici bir istihbarat dinlemesi yapılmışsa ya da mahkeme kararı ile adli bir istihbarat dinlemesi yapılmışsa bu yapılan dinlemelerin hepsi TBMM'de, bütün partilerin katıldığı bir komisyonda değerlendirilecek, raporlandırılacak ve denetim altına alınacak" şeklinde konuştu.

"Bonzai ve diğer uyuşturucu işi yapanlar terör muamelesi görecekler"

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bonzai ve diğer uyuşturucu işi yapanlar terör muamelesi görecekler. Her biri birer teröristtir" dedi.

Gözaltı süresine ilişkin yeni düzenleme

Gözaltı süresine ilişkin yeni düzenlemeye dair Başbakan Davutoğlu, "Bizim getirdiğimiz teklif, Avrupa'daki en düşük uygulamayı alıyor, polis 24 saat tutabilsin, savcı da bunu en fazla 48 saate uzatabilsin ve 4 gün içinde de hakim huzuruna çıkma zorunluluğu zaten var, bu gerçekleşsin" şeklinde konuştu.

Davutoğlu, "Devrim mahiyetinde bir reform yapıyoruz. Kolluğun görevlerini nasıl kullandığını denetlemek amacıyla AB standartlarına uygun bir şekilde Kolluk Gözetim Komisyonu kurulacak" dedi.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2014, 13:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209