CHP muhalefetinin hedefi

Kılıçdaroğlu’na karşı İnce’yi destekleme kararı alan CHP muhalefeti, genel başkanlığı kazanamasa da PM’ye girmeyi hedefliyor.

CHP muhalefetinin hedefi

Chp'de parti içindeki hesaplar bu haftasonuna doğru yapılacak kurultayda görülecek. 5-6 Eylül’de ATO Kongre Merkezi’nde yapılacak olağanüstü kurultayda, CHP’yi genel seçimlere götürecek başkan ve yönetim seçilecek. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Muharrem İnce arasında geçmesi beklenen yarışta, Deniz Baykal- Önder Sav ekipleri ile ulusalcıların İnce’yi desteklemesine kesin gözüyle bakılıyor. 1216 delegenin oy kullanacağı seçimlerde İnce’nin, seçilmek için yeterli delege desteği almasının zor olduğu ancak 300’ün üzerinde oy alması halinde Kılıçdaroğlu’nun ciddi güven kaybına uğrayacağı hesabı üzerinde duruluyor. Bu nedenle muhalefet, İnce’ye delege desteğini artırmak için kulis çalışmalarını hızla sürdürüyor.

Görüntüyü kurtarma telaşı

İnce etrafında birleşen parti içi muhalefetin ikinci hedefi ise Kılıçdaroğlu’nun listesini delerek mümkün olduğunca çok sayıda muhalif ismi PM’ye seçtirmek olacak.

Çarşaf liste yöntemiyle seçim yapılması için bastıran İnce, kendi anahtar listesini delegeye dağıtacak. Kılıçdaroğlu’nun anahtar listesinde üstü en çok çizilen isimler seçilemezken, onun yerine İnce’nin anahtar listesinden yazılan isimlerin yüksek oy alması halinde PM’ye girmesi mümkün olacak. Kılıçdaroğlu’nun parti içi muhalefetin bu hesapları nedeniyle, kurultayda birlik ve kardeşlik görüntüsünün yanı sıra İnce ile eşit koşullarda yarış ortamı görüntüsü verilmesini istediği iddia ediliyor. (Star)
 

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2014, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209