AK Partili Ensarioğlu: 115 PKK’lı daha dağa çıkabilir

115 PKK’lının öldürülmesini yorumlayan AK Partili vekil: “Bir o kadarı daha dağa çıkabilir”

AK Partili Ensarioğlu: 115 PKK’lı daha dağa çıkabilir
 Başbakan Erdoğan’ın son bir ayda 115 PKK’lının öldürüldüğü yönündeki açıklamalarını anımsatan CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, “Bunların ailesi var; 10’ar kişiden sayarsanız bin tane. Devlet, bin tane düşman kazanıyor. Ölenler fakirin çocuğu; asker de PKK militan da... Bu savaştan kimse kazanmıyor. Bunu bitirmek lazım; bunun için siyasi bir irade lazım” diye konuşmuştu.

Benzer bir açıklama da AK Parti Diyarbakır milletvekili Galip Ensarioğlu’ndan geldi.

DEVLET ADAM ÖLDÜRDÜM DİYE SEVİNEMEZ

PKK ile güvenlik güçleri arasındaki şiddetli çatışmaların 18. gününe girdiği Şemdinli’de yaşananları Taraf’a değerlendiren AKP Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 115 PKK’lının öldürüldüğü yönündeki açıklamaları için “Devlet fazla adam öldürdüm diye sevinemez” dedi.

PKK ALAN HAKİMİYETİ KAZANMAK İSTİYOR

Taraf’tan Dicle Baştürk’ün haberine göre, bölgedeki PKK baskınları ve operasyonlar neticesinde yaşanan yoğun çatışmalara dair değerlendirmelerde bulunan Ensarioğlu, PKK’nın alan hakimiyeti kazanmaya çalıştığını belirterek, şunları söyledi:

“PKK, Suriye ve Ortadoğu’daki çatışmaların sürdüğü bir dönemde Türkiye’de de benzer bir algı yaratacak çatışma biçimi geliştirmeye çalıştı. İç savaş görüntülerinin olduğu bir dönemde, Türkiye’de de böyle bir durumun olduğu algısını yaratmak istedi. Başta Şemdinli’nin içinde sivil halk ile devlet çatışıyormuş görüntüsü vermek istedi ama olmadı. O olmayınca da adeta intihar saldırısı gibi, her şeye rağmen bir çatışma görüntüsü vermeye çalıştı.”

“ÖLDÜRMEKLE BİTİRMEK İMKANSIZ”

Yaşanan şiddetli çatışmalara ilişkin resmi bir açıklama yapılmamasını da değerlendiren Galip Ensarioğlu, “PKK, kalabalık bir grup şeklinde saldırı düzenledi. 18 gündür de çembere alınmış durumda. Başbakan bunun neticesindeki ölü sayısını söyledi. Bunun ötesinde de resmi bir kroki çizilerek anlatılmaz ki” dedi.

Ensarioğlu, Başbakan Erdoğan’ın “115 PKK’lıyı etkisiz hale getirdik” şeklindeki açıklaması için ise şunları söyledi:

“Bu anlamsız bir savaş tabii ki. Devlet fazla adam öldürdüm diye sevinemez. Öldürdükçe bir o kadar da yenisini dağa çıkarmak mümkün. Öldürerek bu işleri bitirmek mümkün değil. Devlet buna sevinmez. Buna rağmen orada bir saldırı düzenleniyor ve karşılıklı bir çatışma var.”

“PKK’LI KENDİ İNSANIMIZ”

AKP Batman Milletvekili Ziver Özdemir ise, çatışmalara dair detaylı bilgiye sahip olmadığını söyledi. Özdemir, “Başbakan’ın açıklamaları yetiyor. Onun dışında detaylı bir bilgiye sahip değilim. Orada yaşananlar üzücü. İnsanların ölmesi nasıl algılanabilir. Kim olursa olsun neticede insan. Dağdaki PKK da olsa, oradaki köylü de olsa, korucu da olsa, asker de olsa neticede kendi insanımızdır. Akan kandan daha üzücü bir şey olamaz. Bir insanın hayatı dünyaya bile değişilmez. Böyle bir ortamda insanlar ölüyor neticede” diye konuştu.

AKP Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar da, “Medyanın dışında çok fazla bilgi sahibi değilim. Çatışma devam ediyor. Konum itibariyle Suriye’nin desteklediği kanaatindeyiz” dedi.

Taraf

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209