Metro yer altı istasyonlarındaki kirli ve zehirli havaya dikkat!

CHP’li genç üye Özgür Aydın, Başkan Topbaş’a İstanbulluların önemli sorunlarından olan soruyu sordu:

Metro yer altı istasyonlarındaki kirli ve zehirli havaya dikkat!
 “Yeraltında ki METRO istasyonlarında temiz havaya ihtiyaç var, kirli ve zehirli havaya karşı önlem alınıyor mu ve gerekli ölçümler yapılıyor mu?”

Metro yer altı geçişlerinde kirli ve zehirli hava ölçümü, insan ve çevre sağlığı konusu, Metro ve toplu taşıma araçlarının güvenliği hakkında ki konuyu İBB Meclis gündemine taşıyan ve hazırladığı yazılı soru önergesini sözlü okuyan İBB Meclisinin CHP’li Üyesi Özgür Aydın, İBB Başkanı Topbaş’a şu soruları sordu: “Yer altı geçişleri ve yer altı istasyonlarının kilometrelerce uzaması neticesinde temiz havaya da, oksijene de ihtiyaç duyulmaktadır. İstanbul’da toplu taşıma araçlarında ve Kadıköy-Kartal, Yenikapı-Taksim-Hacıosman, Esenler-Başakşehir yer altı Metrolarında; Ortaya çıkabilecek riskler, insan ve çevre sağlığı konusunda gerekli önlemler alınıyor mu? Olası tehlikelere karşı gerekli önlemlerin alınması hususunda yapılan çalışmalar nelerdir? Toplu taşıma araçlarında ve Metrolarda; insan sağlığı bakımından çok önemli olan temizlik ve hijyen şartları nasıl giderilmektedir? Yapılan çalışmalar nelerdir? Metro yer altı geçişi istasyonlarında kirli ve zehirli havaya karşı önlem alınıyor mu ve gerekli ölçümler yapılıyor mu?”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisinin 2014 yılı Aralık ayı toplantılarında Zeytinburnu Belediyesi ve İBB Meclisinin CHP’li Üyesi ve CHP Grup Saymanı görevini yürüten Özgür Aydın’ın hazırladığı, İBB Meclis Başkanlığına sunduğu ve oy birliği ile Başkanlık Makamına havale edilen yazılı soru önergesi:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkanlığına

Konu: Metro yer altı geçişlerinde kirli ve zehirli hava ölçümü, insan ve çevre sağlığı konusu, Metro ve toplu taşıma araçlarının güvenliği hakkında.

İstanbul’da toplu taşıma araçlarına daha çok ihtiyaç duyulduğu göz önündedir ve her geçen gün de trafik yoğunluğu artmaktadır. Bunun yanında yer altı Metro taşımacılığı da her geçen gün artmaktadır. Yer altı geçişleri ve yer altı istasyonlarının kilometrelerce uzaması neticesinde temiz havaya da, oksijene de ihtiyaç duyulmaktadır. Artan trafik ve ihtiyaç duyulan toplu taşıma araçlarının artması ile de beraberinde sorunlar da çoğalıyor ve toplu taşımacılıkta insan sağlığı ve can güvenliği önemi de her geçen gün artıyor. Bu çerçevede;

1. İstanbul’da toplu taşıma araçlarında ve Kadıköy-Kartal, Yenikapı-Taksim-Hacıosman, Esenler-Başakşehir yer altı Metrolarında; Ortaya çıkabilecek riskler, insan ve çevre sağlığı konusunda gerekli önlemler alınıyor mu? Olası tehlikelere karşı gerekli önlemlerin alınması hususunda yapılan çalışmalar nelerdir?

2. Toplu taşıma araçlarında ve Metrolarda; insan sağlığı bakımından çok önemli olan temizlik ve hijyen şartları nasıl giderilmektedir? Yapılan çalışmalar nelerdir?

3. Metro yer altı geçişi istasyonlarında kirli ve zehirli havaya karşı önlem alınıyor mu ve gerekli ölçümler yapılıyor mu?

4. İstanbul'da ki Metro yeraltı geçiş istasyonlarında radyoaktif gaz, hava kalitesi ölçümü ve testleri yapılmakta mıdır? Yapılmış ise yapılan ölçümlerin sonuçları nedir? Yapılmamış ise ölçüm yapmayı düşünüyor musunuz? Yapılıyorsa hangi sıklıklarla yapılıyor? Elde bir veri var mı? Kamuoyuna açıklamayı düşünüyor musunuz?

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 23:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209