Türkçe Olimpiyatları renkli görüntülerle başladı

Açılış törenine İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Eşi Gül Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve bir çok isim kaltıldı.

Türkçe Olimpiyatları renkli görüntülerle başladı
 Uluslararası Türkçe Derneği TÜRKÇEDER tarafından bu yıl 10.su yapılan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları İstanbul Four Seasons Hotel`de yapılan görkemli bir törenle başladı. Tören başında gece dolayısıyla geniş katılımlı kokteyl verildi.

 

Siyaset, sanat, spor ve iş dünyasında çok sayıda ünlü ismin katıldığı açılış törenin de İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Eşi Gül Mutlu ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve bir çok isim kaltıldı. İstiklal Marşı ve akabinde bu yılki olimpiyatların sloganı olan `İnsanlık el ele bayram o bayram ola` şarkısının okunmasıyla başladı.
10`uncu Uluslararası Türkçe Olimpiyatlarının açılış töreni Milli EĞitim Bakanı Ömer Dinçer çocuklarla hatıra fotografı çektirdi...
 

10.Türkçe Olimpiyat`ların açılış töreninde günün anlam ve önemini dile getiren konuşmayı Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı Prof.Dr. Mehmet Sağlam yaptı. Sağlam buraya gelen konuk öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde birer gönüllü elçi olacağını söyledi. Sağlam, "Türkçe Olimpiyatları`nın asıl amacı, sevgi dili dostluk dili ve diyalog dili olduğu kadar dünya dili, ilim dili ve edebiyat dili de yapmaktır." dedi. Sağlam, dünyanın dört bir yanına dağılan Türk okulları sayesinde günün 24 saatinde İstiklal Marşı`nın söylendiğini kaydetti. Konuk öğrencileri, Türkçe`nin sevdalıları olarak nitelendiren Sağlam, her kesin Türkçe öğrenebildiğini ama Türk şarkı söyleyip, şaka yapamadığını, bu gençlerin ise 20`ye yakın dalda Türkçeyi başarıyla kullanabildiğini ifade etti.
 

Sunuculuğunu ünlü şovmen Beyazıt Öztürk`ün yaptığı açılış töreninde daha sonra sahne alan değişik ülkelerden öğrenciler birbirinden renkli gösteriler sundu. Hareketli halk oyunları gösterisinde konuk öğrencilerin Kürçe şarkı Şemamê eşliğindeki sunumu ise törene ayrı bir renk kattı. Davetliler konuk öğrencilerin başarılı skeçleriyle de gülmekten kırıldı.
 

Açılış gecesine damgası vuran sahne ise Pakistan Türk Koleji Öğrencisi Arsalan Naser`in Ahmet Kaya`nın `Kafama Sıkar Giderim` parçasını seslendirmesi oldu. Pakistanlı Ahmet Kaya`nın başarılı performansı davetliler tarafından büyük beğeni topladı.
 

Açılış gecesinde dünyanın dört bir yanında gelen öğrencilerin Karadeniz oyunları şovu ise geceyi daha da renklendirdi. Konuk öğrencilerin başarılı oyunu büyük alkış aldı. 

10.Uluslararası Türkçe Olimpiyatları`nın açılış töreni finalinde ise Olimpiyat şarkısı haline gelen `Yeni bir dünya` şarkısı seslendirildi.
 

İlki 2003`te 17 ülkeden 62 öğrencinin katılımıyla başlayan Türkçe Olimpiyatları`nın bu yılki etabı 135 ülkeden bin 500 öğrencinin katılımıyla yapılıyor. 

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209