CUMHURİYET’İN İKİNCİ TAŞ CAMİSİ ESENLER’E

Esenler Belediyesi, Bahçelievler Hak Vakfı işbirliğiyle Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisini Esenler’e yapıyor. Mimar Sinan’ın yaptığı Kılıç Ali Paşa Camii'nden esinlenerek inşa edilecek cami, Osmanlı mimarisine uygun kesme taşlardan yapılacak.

CUMHURİYET’İN İKİNCİ TAŞ CAMİSİ ESENLER’E
 Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisi Esenler’e yapılıyor. Esenler Belediyesi ile Bahçelievler Hak Vakfı’nın ortaklaşa yapacağı taş cami, Mimar Sinan tarafından yapılan Tophane’deki Tarihi Kılıç Ali Paşa Camii'nin bir benzeri olacak.

Birlik Mahallesi’nde 1000 metrekarelik alanda Esenler halkı arasında 'Teneke Camii' olarak bilinen, tek katlı ve olası bir deprem felaketinde yıkılma riski bulunan Halil İbrahim Camii'nin yerine inşa edilecek taş cami, Osmanlı mimarisine uygun olarak dizayn edilecek. Kesme taşlardan yapılacak caminin ana kubbesinin her iki yanında şerefeli iki tane minaresi olacak. Minarelerin çevresinde de daha küçük kubbeler yer alacak. Mimarisi ve estetiği ile ilgi uyandıracak caminin ön ve yan cephelerinde de kemerler yer alacak. Esenler’e değer katacak olan taş caminin şadırvanı, avlusu ve çevre düzenlemeleri de camiye uygun bir şekilde tasarlanacak.

ÖRNEK; KILIÇ ALİ CAMİİ

Halil İbrahim Camii'nin tapu işlemlerinin bittiğini söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, "Bin metrekare alan camiye tahsis edildi. Cumhuriyet tarihinin ikinci büyük taş camisi Esenler'e yapılacak. Özel bir proje hazırlandı. Gerekli hazırlıklar yapılıyor ve caminin temelini yakında atacağız. Cami, Tophane'deki Kılıç Ali Paşa Camii'nin bir örneği olacak” dedi.HAYIRSEVER YAPIYOR

Caminin bir hayırsever tarafından yapılacağını da kaydeden Göksu, “Hayırseverimiz bana geldi ve, (Başkanım biz buraya betondan cami yaparsak 100 yıl kalır. Taştan yapalım, kıyamete kadar kalır) dedi. Maliyeti iki katına çıkıyor caminin. Taş cami olduğu için zemin etüdü ve mühendislik hesaplarının titizlikle yapılması gerekiyor; ama biz en kısa zamanda bu işlemleri bitirip, burada ezan sesini gök kubbeye dinleteceğiz" şeklinde konuştu.

CUMHURİYET’İN İKİNCİSİ

Osmanlı mimarisine has kesme taş usulü Cumhuriyet’ten sonra ilk kez 1945’te yapılan Şişli Camii’nde kullanılmıştı Esenler’de inşa edilecek cami Cumhuriyet tarihinin ikinci taş camisi olacak. Caminin mimari projesini, Mimar Ahmet Tanyolaç ve Mimar Kadir Fındıklıoğlu çizdi. Proje çalışmalarında sona gelindiğini belirten mimar Ahmet Tanyolaç, “Cami için kullanılacak taş numuneleri teknik üniversitelerde inceleniyor. Büyük ihtimalle küfeki taşı kullanılacak. Pencereler, kalem işleri, orijinal detaylara uygun olarak yapılacak” dedi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209