banner225

banner209

banner260
24 Mayıs 2019 Cuma

İstanbul seçimlerinin kaderini değiştirecek karar;

İsviçre'den gelen ses

02 Şubat 2019, 21:33
İsviçre'den gelen ses
 2019 Eğitim Sistemi
Türkiyenin ve İsviçrenin arasındaki fark
Sizlere Türkiyenin Eğitim Sisteminin değişimlerini ve yapılması gerekenleri göz önüme getirmek istiyorum.
Eğitim Sistemimizin her dalı tamamen kötü değildir. Ancak son 15 yılın içerisinde ciddi bir değism oluşmuş durumakdadır.
Türkiye Cumhuriyetinin eğitim sisteminin büyük avantajları: Türkyie Cumhuriyetinin öğrencileri diğer ülkelere göre çok daha hızlı okuma ve yazma öğreniyorlar. Bu büyük avantajı ön dersler sayesinde kazanmış olunmakdadır. Dezavantajları ise ön derslerin ezberleme yöntemidir. Bu yöntemle, kendi başına bir şey öğrenmek veya bir doğru yolu bulmak tamamen imkansızdır.
Son 15 yılda, 5 farklı eğitim sistemi devreye girmiştir. Kesintisiz 8 yıllık eğitim "4 + 4 + 4" modeliyle değiştirilmişdir. İmam-Hatip okulları, yani dini okulları üçe katlandı ve müfredat son 15 yılda neredeyse her yıl değiştirildi. Eğitim, mezhebinden dini alana taşınıyor ve Türkiye Cumhuriyeti veya Atatürk ilkeleri eğitim sisteminden tamamen kaldırılıyordur.
2015 yılı PİSA çalışmalarının sonuçlarından, Türkiye'nin 12 yıl önce daha iyi bir oran elde ettiği görülebiliriz. Bu dizi öğretmen tahsisi, öğretmen yetersizliği, bilgi düzeyi, 4 + 4 + 4 sistemi vb. gibi çeşitli nedenlerden kaynaklanmaktadır. 
Türkiye Cumhuriyeti ilkesine ulaşmak için Mustafa Kemal Atatürk'ün devrimini ve ilkelerini bir kez daha tanıtıp çocuklara öğretmelidir. Ayrıca, ülkenin dini ve devleti ayırması gerekiyor. Demokrasi ve laik bakış açısı çocuklara öğretilmelidir.
Bu olmazsa, kıtlığa ve birikime neden olabilir.
İsviçrenin Eğitim Sistemi
Çocuklar üç yaşında anaokula gitmeye başlıyorlar. Tam iki yıl süren anaokuldan sonra 6 yıl ilkokula gitmek zorundalardır. Altı yıllık bir eğitimden sonrası üç yıl orta okula gidiyorlardır. Üç yılın sonunda tam üç seçenekleri vardır: lise, Uzman Okulu veya meslek lisesi. Bu okulların her birisi tam 4 yıl sürmekdedir. Dört yılın sonunda öğrencilere tam olarak beş ayrı yol sunulmakdadır: Üniversite Koleji, eğitim kolej, uygulamalı bilimler üniversiteleri, yüksek teknik kolej veya Federal profesyonel ve teknik sınavları. Bu eğitimler ise beş yıl sekiz yıl arası sürmekdedir. 
İsviçrenin Eğitim Sistemi standart bir şekilde sürülmekdedir ve ortada bir gerçek vardır ki, Çocuk işçi oranı sıfırdır çünkü 15 yasına Kadar çocuklar hukuki kurallara göre okula gitmek zorundadırlar.

    Yorumlar

banner292
banner263
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • http://www.bugun.com.tr/
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV