banner309

banner225

banner209

30 Eylül 2020 Çarşamba

OYUN TERAPİSİ NEDİR

Saadet Fatih İlçesi Engellileri unutmadı.

Saadet Partisi olarak en önemli özelliklerimizden birisi, engelli vatandaşlarımıza yapılacak olan hizmetleri göstermelik ve yapıyor gözükmek için değil, insani ve manevî değerleri önde tutmamız, dolayısıyla özümseyerek yapmamızdır.

03 Aralık 2014 Çarşamba 16:40
Saadet Fatih İlçesi Engellileri unutmadı.
banner267
Saadet Partisi olarak en önemli özelliklerimizden birisi, engelli vatandaşlarımıza yapılacak olan hizmetleri göstermelik ve yapıyor gözükmek için değil, insani ve manevî değerleri önde tutmamız, dolayısıyla özümseyerek yapmamızdır.

Bu hususta, bütün Türkiye sathındaki yaygın organizasyonlarla, yine her sahayı içine alan plân ve programlarla, bu güne kadar ihmal edilmiş olan hizmetlerin süratle yerine getirilmesine özel bir önem verilecektir.

Engellilerin, toplumun önemli ve saygıdeğer bir bölümünü teşkil ettikleri göz önünde bulundurularak, çalışacakları iş sahalarının hazırlanmasına, insanca yaşama şartlarına kavuşturulmalarına, her türlü tesis ve alt yapıda kendileri için gereken yatırımların yapılmasına özel bir itina gösterilecektir. Ayrıca, engellilerin ihtiyaç duydukları her türlü alet ve gerecin, külfetsiz bir şekilde karşılanması için kolaylık sağlanacak; bunları üreten ve ihraç eden tesislerin kurulması ve gelişmesi teşvik edilecektir.

Engelliliğe yol açan sebeplerin ortadan kaldırılması hususunda Sağlık Bakanlığının gerekli ve yeterli çalışmaları yapması, bunun Devlet Politikası olarak sürdürülmesine özel önem verilecektir.

Ağır engelliler için “Kerim devlet anlayışı” esas alınarak hizmetler yürütülecektir.
Engellilere verilen hizmetler ile ilgili yerel yönetimlere özel yetkiler ve imkânlar sağlanacaktır.

Başta ibadethaneler olmak üzere, binalara kolayca girmeleri, ibadetlerini yapmaları, hutbe ve vaazlardan yararlanabilmeleri için gereken her türlü tedbirin alınmasına ve koşulların sağlanmasına özel bir itina gösterilecek; engellilerle ilgili hizmetlerin, yurt çapında aksamadan yürütülmesi için, denetleme ve izleme çalışmalarına da önem verilecek ve gereken her türlü tedbir alınacaktır.
Engellilerin Doktora yapmaları dâhil, en yüksek seviyede eğitim görmeleri ve sonradan da çalışarak hizmet etmeleri için gereken tedbirlerin alınmasına özel bir itina gösterilecektir.

Bu bağlamda; milli görüş partileri olarak bugüne kadar parlamentoda olduğumuz sürelerde gerek muhalefet gerekse iktidar dönemlerimiz de, her alanda olduğu gibi garson devlet anlayışıyla genelde tüm insanlığa özelde de engelliler konusunda sayısız hizmetler ortaya koyduk.

Bunları, 1992 de parlamentoda gurup kuran o günkü Refah Partisi TBMM ‘sine araştırma önergesi vererek, engellileri araştırma komisyonu kurulmasının sağlanması ve Engelliler Bakanlığının kurulması hususunda ilk defa tarafımızca o günlerde gündeme getirilmesi, böylece söz konusu komisyonun çalışmalarıyla eğitim, istihdam, sağlık, fiziksel çevrenin düzenlenmesi ,sosyal ve kültürel problemlerin çözümü hususundaki konuların meclisin gündemine taşınması sağlanmıştır.

1996 yılında 54.hükümeti kurarak merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın başbakanlığında 1994 yılında yaşanan büyük ekonomik krize ve koalisyon hükümeti olmamıza rağmen 3 Aralık 1996 ‘da TBMM’ni özel gündemle toplayarak kanun hükmünde kararname yetkisi almış ve 571-572-573 sayılı kanun hükmünde kararnameleri çıkarmak suretiyle şimdiki adı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü olana o zaman ki adıyla Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başbakanlığının kurulması, istihdam oranının %2’den % 3 ‘e çıkarılması, Engelli araç ve gereçlerinin gelir durumuna bakılmaksızın sosyal dayanışma fonundan ihtiyaç sahiplerine verilmesi ve bunun gibi daha birçok alanda bugüne kadar olmayan haklar ve hizmetler verilmiştir.
Bütün bu yaptıklarımız ve bugüne kadar başkaları tarafından yapılanlar nihaiyi çözüm olmadığına inanıyor bu nedenle Milli Görüş felsefesiyle Saadet Partisi olarak bundan sonra da Parlamentoda temsil hakkına sahip olduğumuz takdirde öncelikle engellilerin, bu toplumun engelli olamayanlar gibi her türlü hak ve eşitliklere sahip olduğunun bilincinin devlet politikası olarak benimseyip, toplumunda bu anlayışla hareket etmesini sağlayacak atılım ve projeleri hayata geçirmeyi kendimize görev addediyoruz. Bu inançtan yola çıkarak tüm engel guruplarının, engelliye sahip olana ailelerin ve toplumun engelliler hususunda birlikte yaşam, davranış bilincine eğitilebilir veya öğretilebilirlik durumlarına göre eğitimlerinin bu eğitimlerdeki özel düzenleme ve ihtiyaçlarının tüm ayrıntılarıyla karşılanmasını, sağlamak için gerekli girişim ve çalışmalar yapılmalıdır.

Biz Saadet Partisi olarak bundan sonrada gerek muhalefette gerekse iktidar olduğumuz da yapacağımız hizmetler “Garson Devlet ve Kerim Devlet “ anlayışıyla olacaktır.
Garson Devlet dedik çünkü devlet milletin hizmetkarıdır, her şey insan içindir. Milletin mutluluğu ve refahı için başta ekonomik problemler olmak üzere sosyal,kültürel eğitim istihdam konusundaki problemler kalıcı çözümlere kavuşturulacak ayrıca zihinsel engelliler için özel çözümler getirilerek zihinsel engelli ailelerini “benden sonra çocuğumu ne olacak “kaygısını giderecek çalışmaların yapılması hususunda devletin şefkat ve merhamet şemsiyesini açılması ve Kerim Devlet dediğimiz anlayışın devlet politikası haline gelmesi sağlanacaktır.

Ülkemizde engelli %12,29 iken engellilerin istihdamındaki oran % 4 özel sektörde % 3 nispetindedir. Bu durum engellilerin iş bulma sorununu çözmekten uzaktır. Mevcut kontenjanlara engellilerin devlet memurluğuna atamaları veya alınmaları iki yöntemledir. Lise ve dengi okullarla üniversite mezunları EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı ) ile ilk ve ortaokul mezunu engelliler içinde kura çekme suretiyle yapılmaktadır.2014 Eylül ayında en son atamalar yapılması tamamen gizemli ve soru işaretleriyle doludur. Kime kura çekiyorlar Sivil Toplum Kuruluşlarının haberi yok bundan. Her ne hikmetse bu kuralar hiç garibanlara isabet etmiyor yani yoksul gene işsiz gene fakir. Bu durum sorgulandığında muhataplarımızdan yeterli cevabı alamıyoruz. Bu konuda genel merkezimize her gün onlarca telefon ve meyil yoluyla şikâyetler ve serzenişler gelmekte. Parlamento da olmadığımız için kanunlar bazında fazla bir yaptırımımız yok lakin kamuoyu oluşturma ve toplumu bilgilendirme hususunda gerekli çalışmaları yapıyoruz. Öteden beri engellilerin sesi olduk bu husustaki gayretlerimiz artarak devam etmektedir. Parti teşkilatlarımızın da engelliler hususunda duyarlı olmalarını bekliyor saygılar sunuyoruz.

İsrafil BAYRAKÇI
ENGELLİLER KOORDİNASYON BAŞKANI
 
SİVİL HABER

    Yorumlar

banner292
HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK OKUNANLAR
banner263
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
e-gazete
  • http://www.bugun.com.tr/
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV