Türkiye Peşmerge'ye kapılarını açtı

Türkiye Peşmerge'ye kapılarını açtı

Türkiye Peşmerge'ye kapılarını açtı
Kuzey Irak'ta yayın yapan Rudaw televizyon kanalı, Türk Hükümeti'nin Peşmerge'nin Türkiye topraklarını kullanarak Kobani'ye girmesine izin verdiğini iddia etti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Peşmerge’nin Kobani’ye geçmesi için yardımcı oluyoruz” dedi.

Türkiye'nin bu konuda Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ni bilgilendirdiği ifade edildi.

Rudaw'un haberine göre, Türkiye'nin sınırlarını açması üzerine Kürt Yönetimi, Peşmerge'nin bölgeye gönderilmesi için ilgili birimleri acil topladı.

 DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU'NDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞİD'in kuşatması altındaki Kobani'ye geçmeleri için Peşmerge güçlerine yardımcı olunduğunu açıkladı.

Kuzey Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'nin Türkiye'den Peşmerge güçlerinin ve yardımların Kobani'ye ulaştırılmasına izin vermesi için talepte bulunduğu belirtildi. Barzani yönetimine yakınlığıyla bilinen Rudaw internet sitesi de Türkiye'nin, IŞİD saldırıları altındaki Kobani'ye Peşmerge güçlerinin gitmesine izin verdiğini iddia etti. Türkiye'den de bu talebe olumlu yanıt geldiği ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Tunus Dışişleri Bakanı Monghi Hamdi ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında önemli açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, terör örgütü IŞİD saldırılarına hedef olan Kobani'ye yardım malzemeleri gönderildiğini söyledi. Dışişleri Bakanı "Çavuşoğlu, Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne bağlı Peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçmesinde Türkiye'nin yardımcı olduğunu açıkladı.

Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

"Kobani'ye insani yardım malzemesi ulaştırılmıştır. Koalisyon ile tam bir işbirliği içinde olduk. Peşmerge güçlerinin Kobani'ye geçmeleri için yardımcı oluyoruz. Kobani'den kaçarak gelenlerin geri dönerek huzur içinde yaşamalarını istiyoruz. PYD'nin Suriye'ye yönelik amaçlar ÖSO'dan farklıdır. Sadece Suriye'nin belli bir bölgesini kontrol etme fikrindedir aynı IŞİD gibi. Dolayısıyla Suriye'nin geleceği, sınır bütünlüğü ve demokratik yapılanması için bir tehdit olduğunu düşünüyoruz. PYD bu tavrını devam ettirdiği takdir de ÖSO'nun da Türkiye'nin de desteğini alamaz. Diğer taraftan Suriye'deki gelişmelerle ilgili biz her zaman bu sorunun gerçek sebebinin de unutulmaması gerektiğini vurguluyoruz."

YPG'YE SİLAH DESTEĞİ VERİLEN KOBANİ'DE SESSİZLİK

Suriye 'nin Kobani kentinde 36 gündür IŞİD militanları ile çatışan YPG güçlerine Irak Bölgesel Kürt yönetimi tarafından silah yardımı yapıldı. ABD uçakları tarafından gece havadan atılan yardımın ardından, Kobani'de yeni günde ise sessizliğin hakim olduğu görüldü. PYD denetimindeki Kobani'yi ele geçirmek isteyen IŞİD militanları 36 gün önce ilçeye doğu ve batı cephelerinden saldırdı. IŞİD'in saldırısı sırasında binlerce Suriyeli evini terk etti ve sınırı aşarak Türkiye'ye geldi. Kobani'ye ulaşan IŞİD militanları ile YPG güçleri arasında göğüs göğüse çatışmalar başladı. Son günlerde artan çatışmaların ardından ABD öncülüğündeki koalisyon ülkelerinin uçaklarının bombardımanı ile IŞİD militanları ilçe merkezinden geri çekilirken, uzaktan havan topu ile saldırıyı sürdürdü.

HEDEF SINIR KAPISI

Bombardıman ile militan ve mevzi kaybedince geri çekilmek zorunda kalan IŞİD militanları, YPG'ye yardım gelmesini ve yaralılarının tedavisini engellemek için Mürşitpınar Sınır Kapısı'nın bulunduğu bölgeye yöneldi. Bombardıman nedeniyle ilerleyemeyen IŞİD militanları, uzaktan havan topu mermileri ile bu bölgeyi hedef alan atışlar yapmaya başladı. IŞİD militanlarının attığı havan mermileri zaman zaman sınırı aşarak Türkiye tarafına da düştü.

ÇATIŞMALAR AZALDI

IŞİD militanlarının hava saldırıları ile verdiği kayıpların ardından geri çekilmesi ile sokak çatışmaları da azaldı. Daha önce yoğun şekilde duyulan silah sesleri, son birkaç gündür aralıklarla duyulmaya başlanırken, IŞİD militanlarının yoğun olarak doğu bölgesinden havanlarla sınır kapısı ile bu bölgedeki YPG mevzilerini hedef alan atışlar yapmaya başladığı görüldü.

HAVADAN SİLAH GELDİ, SESSİZLİK BAŞLADI

Bugüne kadar 135 hava saldırısı ile IŞİD'e darbe vuran savaş uçakları, dün gece ise YPG mevzilerine silah yardımı yaptı. Irak Kürt Bölgesel yönetiminin tedarik ettiği içerisinde silah, mühimmat ve medikal malzemelerinin bulunduğu 27 konteyner, uçaklarla dün gece Kobani'de önceden belirlenen YPG mevzilerine bırakıldı. Kobani Kantonu yöneticilerinin de sıkça dile getirdiği silah yardımının gelişinin ardından yeni günde sessizlik hakim oldu. Sabah saatlerinden itibaren sessizliğin hakim olduğu Kobani'de 2 kez havan mermisi ile birkaç el silah sesi duyuldu.

SINIRDA ÖNLEMLER HAD SAFHADA

Son günlerde IŞİD militanlarının havan saldırısı sırasında mermilerin sınırı aşarak Türkiye tarafına gelmesinin ardından önlemler de en üst seviyeye çıkarıldı. Suriye'yi gören hakim tepelere obüs ve tanklar konuşlandırılırken, sınır hattına giden yollarda önlem alan güvenlik güçleri ise bölgeye güvenlik gerekçesiyle kimsenin geçmesine izin vermiyor.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 20 Ekim 2014, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209