TOKİ BAŞKANINDAN ‘’ÜLKE ZARAR GÖRÜR’’ AÇIKLAMASINA YALANLAMA

TOKİ BAŞKANI'NDAN ‘’ÜLKE ZARAR GÖRÜR’’ AÇIKLAMASINA YALANLAMA

Mimar Mühendisler Grubunun (MMG) aylık kahvaltılı toplantılarının bu ayki konuğu TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Turandı.  TOKİ’nin çalışmaları ve projeleri hakkında bilgi verirken İstanbul ile ilgili de çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gündemin bir diğer sıcak maddesi olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Bursa'nın Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi'ndeki 13 yıl önce şehit ve gazi yakınlarına verilen 20 dairelik konutun geri istendiği yönündeki iddialar ile ilgili açıklamalarda bulundu.

TOKİ Başkanı Turan, "Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın maliyeti açıklandığında Türkiye ekonomisi zarar görür" şeklinde medyada yer alan haberlerinin kendi görüşünün olup olmadığı ile ilgili soruya verdiği cevapta ‘’medyada yer alan ifadeler doğru değil. Bu ifade benim değil, bir yazı. Bilgi Edinme Kanunu'na göre bir yazı isteniyor. Yazıda, devletin bazı birimleri, binalarıyla ilgili yapılırken, bunlarla ilgili bilgi istendiğinde, kanun maddesinde geçen bir ibare var. Bu ibareden yola çıkarak, bu benim sözüm değil, kurumun sözü değil, sanki veri açıklandı da ülke ekonomisi batar diye bir haber yapılması tamamen iyi niyetten uzak bir basın ve medya anlayışının eseridir. Asla ve kata ne kurumun ne de devletin görüşüdür.

 Burada soru sadece maliyet değildir. Önemli bir devlet binası olduğu için bir sürü veri isteniyor. Bu veriler gizlilik içeren veriler olduğu için bunlar verilemez.” diye konuştu.

 “Burası devletimizin övünç kaynağı bir binadır.” diyen Turan, “Burası, gelecek nesillere övünçle bırakacağımız bir binadır. Aslında bakan bey açıkladı. Maliyet açıklanırsa, ‘Şu olur, bu olur.’ deniyor. Bu soruların hepsine cevap verilirse uygun olmaz. Gizli kapaklı değil. Art niyetli bir takım mihrakların ortaya koyduğu bir şeydir. Bunu açıkça söylüyorum. Bu binayı övünç kaynağı görüyorum. Ve gelecek nesiller bunu övünerek anlatacaktır. Nesiller boyu, yaşayacak olan devletimize ve milletimize ait değerdir. Bir mühendis olarak yapılan eserden gurur duyuyorum. Bu milletimizin malı olan bir yerdir. Türkiye’de son yıllarda yapılan en önemli mimarlık eserlerinden biridir.” ifadelerini kullandı.


‘ŞEHİT VE GAZİ YAKINLARININ OTURDUĞU KONUTLARDA TAPU YOK’

Başkan Turan, Bursa'nın Nilüfer ilçesi Görükle Mahallesi'ndeki 13 yıl önce şehit ve gazi yakınlarına verilen 20 dairelik konutun geri istendiği yönündeki iddialar ile ilgili de şöyle konuştu: “2001 yıllarında dönemin bakanı tarafından vatandaşlarımıza 20 daire verilmiş. Ancak, devlet bunlara herhangi bir tapu vermemiş. Bunlar, şehit ve gazi yakınları vatandaşlarımız. Şu an ellerinde tapusu yok. Yarın başlarına bir şey gelse, çocuklarına aktaramazlar. Bunun üzerine bir takım sorunlar. 200 lira sabit taksitle bu tapuların kendisine kazanılması konusu. Bu vatandaşlarımızla tek tek görüştüm. Yarın kendim de gidiyorum. Vatandaşlarla sorunu çözeceğiz. Sanki vatandaşlara tapu verilmiş, TOKİ de onların elinden tapuyu almış değil.

‘DEVLETİMİZ GÜÇLÜDÜR, BİR ŞEKİLDE YARDIMCI OLACAĞIZ’

Sabit taksitle tapuların alınabileceğini vurgulayan Turan, “Vatandaşlarımızın bunu ödeme şansı yoksa devletimiz güçlüdür. Bir şekilde yardımcı olacağız.” şeklinde konuştu.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2014, 20:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209