Soykırım ve sürgünü unutmadık !

18 Mayıs 1944'te Kırım Türkleri'ne yapılan soykırım ve sürgünü unutmadık !

Soykırım ve sürgünü unutmadık !

18 Mayıs 1944'te Kırım Türkleri, Almanlar'la işbirliği yaptıkları ve vatan haini oldukları iftiralarıyla binlerce yıldır yaşadıkları vatan toprağından sürüldüler. Türk Yurtlarını işgal edip sömüren Kızıl Emperyalizm, Kafkaslardan Ahıska ve Karaçay-Malkar Türklerini sürdüğü gibi Kırım Türkleri'ni de topluca Sibirya'ya, Türkistan'a sürerek çeşitli bölgelere dağıtmışlardır. Göçedenlerin yarısından fazlası göç esnasındaki yetersiz koşullar, salgın hastalıklar ve ağır kış şartları yüzünden şehit olmuşlardır.

Komünist şefi olan Stalin, öldürdüğü zulüm ve işkence ettiği yetmiyormuş gibi Kırım Türkleri'ni yurdundan vatanından etmiştir.
Yıllarca öz yurtlarından ayrı bırakılan Kırım Türk'lerine, ancak Stalin'in ölümünden sonra 1957 yılında Kruşçev tarafından alınan bir kararla vatanlarına dönme izni verilmiştir. Ancak bu izin tam manasıyla uygulanmanmış, Sovyet Rejimi dönmek isteyen Kırım Türkleri'ne her türlü güçlüğü engel çıkaratarak, Soydaşlarımızın Ana Vatanlarına dönüşlerine izin vermeme politikası gütmüştür.Mustafa Cemil Kırımoğlu önderliğinfe örgütlenen Kırım Türklerinin Ana Vatanlarına dönüş mücadelesi yıllarca sürmüştür. Bu esnada pek çok Kırım Türk'ü başta Mustafa Cemil Kırımoğlu olmak üzere tutuklanmış, çalışma kamplarına atılmış, işkence görmüş ve aileleriyle birlikte Devlet tarafından pek çok baskılara uğramışlardır.
Uzun bir mücadeleden sonra Kırım Türkleri 1990'ların başlarından itibaren Kırım'a geri dönmeye başlamışlardır. Ancak nüfuslarının yarısı Özbekistan'da kalmıştır. Yani Kırım 'a ancak % 50'si dönebilmiştir. Dönenlerin ise pek çok sıkıntısı olmuştur. Yıllar önce kendilerine ait olan her şey yağmacı Slav sürüleri tarafından el konulmuştur. Konut sıkıntısı, işsizlik vb. problemlerin yanında Rus Irkçılarının sistematik saldırıları da soydaşlarımızın çektiği sıkıntıları arttırmaktadır.
Dünyada her Türk'ün çektiği acılara ve sıkıntılara duyarlı olmalıyız. Kırım'da olduğu gibi Türk Dünyasında hala düşmanlarımızın işgali altında olan Vatanlarımız mevcuttur.Türk'lerin görevi tüm Türklere sahip çıkmaktır.
Bu vesileyle Kırım sürgünü esnasında şehit olan tüm Kırımlı soydaşlarımızın acılarını paylaşıyoruz. Aziz Ruhları şad, mekanları cennet olsun.
KIRIM TÜRK'tür ve de sonsuza dek TÜRK'ün kalacaktır !

Haber: Ömer Yılmaz Çolak

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 18:06

Ömer Yılmaz Çolak

Ömer Yılmaz Çolak


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209