Soma'da OHAL İlan Edildi

GİRİŞ-ÇIKIŞLARDA KİMLİK KONTROLÜ

Soma'da OHAL İlan Edildi

 
Soma'da tüm gösteri, protesto ve yürüyüşler yasaklandı. İzmir, Ankara, İstanbul ve Denizli'den komando birlikleri gönderildi.

Manisa Valiliği, Soma’da tüm gösteri, protesto ve yürüyüşleri yasakladı. Polis ilçe girişinde otobüs ve otomobilleri durdurup, neden geldiklerini sordu. Bazı kişilerin Soma’ya girişlerine izin verilmedi. İzmir, Ankara, İstanbul ve Denizli’den komando birlikleri gönderildi.

GİRİŞ-ÇIKIŞLARDA KİMLİK KONTROLÜ

Soma’da gerilimin önceki akşam artmasının ardından ilçede olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. Manisa Valiliği ise dün, ilçede yapılması beklenen tüm gösteri, protesto ve yürüyüşleri yasakladı. İlçe girişinde Emniyet güçleri özellikle otobüsler ve Manisa dışından gelen otomobilleri durdurdu. Yolculara, neden geldikleri soruldu ve bazı kişilerin ilçeye girişine izin verilmedi.

İlçenin Bergama-Kınık, Savaştepe ve Akhisar girişleri polis kontrolü altında tutuldu. Kimlik kontrolü yapılırken, madenci yakınlarına yardım için gelenlere izin verildi ancak herhangi bir eyleme katılacaklar geri gönderildi.

GÜN BOYUNCA GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

Gün boyunca Soma’nın içinde de hem sivil polis hem de Çevik Kuvvet geniş güvenlik önlemi aldı. Soma’da gösteri ve yürüyüşleri yasaklayan Valilik ise önceki günkü yürüyüşün Soma ve Manisa dışından gelen gruplarca yapıldığını öne sürerek şunları kaydetti:

VALİLİK: PROVOKATİF

“Milletimizi derin acılara boğan elim maden ocağı kazasında kaybettiğimiz ve toprağa verdiğimiz vatandaşlarımızın acısı henüz tüm ağırlığıyla yüreklerimizde iken ve madende mahsur kalan vatandaşlarımızı kurtarma çalışmalarının yoğun bir şekilde sürdürüldüğü esnada, kanuna aykırı olarak çoğunluğu Soma ve Manisa dışından geldiği değerlendirilen grupların dün (cuma) saat 17.30 sıralarında Soma ilçe merkezinde toplanıp yasaya aykırı olarak yürüyüşe geçtikleri görülmüştür. İl Emniyet Müdürü tarafından yaptıklarının yasaya aykırı olduğu ve dağılmadıkları takdirde zor kullanılarak dağıtılacakları belirtilip uzun süreyle uyarıda bulunulmuştur. Çoğunluğu dışarıdan geldikleri değerlendirilen bu kişilere yönelik tepki de göz önünde bulundurularak tüm kamu kurumlarının, sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşımızın kurtarma çalışmalarına odaklandığı bir zamanda bu eylemlerin provokatif yönü de göz önünde bulundurularak, dağılmayan gruba karşı kademeli olarak tazyikli su ve gaz kullanılmak suretiyle grup orantılı güç kullanılarak dağıtılmıştır. İçinde bulunduğumuz bu acılı ve hassas dönemde bu tür yasa dışı provokatif eylemlere bundan sonra da müsaade edilmeyeceği kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

KOMANDO GÖNDERİLDİ

Soma ilçe merkezinde tırmanan gerginlik ve çıkan olaylar sonrasında jandarma maden sahasında da güvenlik önlemlerini arttırdı. İzmir, Ankara, İstanbul ve Denizli’den komando birlikleri bölgeye gönderildi. Soma merkezinden madenin bulunduğu alana kadar yaklaşık 30 kilometre boyunca, belli aralıklarla kontrol noktaları kuruldu. Bu noktalarda yapılan kimlik kontrollerinde, madendeki kurtarma çalışmalarında görev alan kişiler ile basın mensuplarından başka kimsenin geçişine izin verilmedi. Madene sivil olarak ise işçilerin yakınlarından başka kimsenin geçişine izin verilmedi. (

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2014, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209