Pagan ve tüketim kültürü dayatılıyor

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yılbaşı hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Pagan ve tüketim kültürü dayatılıyor

 Görmez, “Noel çam ağacı, kumar, içki, spor toto-loto gibi insanı kendisinden ve Rabbinden uzaklaştıran davranışlarla birleştirerek toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşmasının doğru olmadığını, Diyanet İşleri Başkanlığı, daima şefkatli bir şekilde topluma ifade etmeye, uyarısını yapmaya devam eder.” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, yılbaşı hakkındaki görüşlerini paylaştı. Pagan kültürü ile tüketim kültürünün haz ve eğlence kültürü ile birleştirilmesinin sakıncasına dikkat çeken Görmez, çocuklar ve gençler üzerinde bir yozlaşma kültürü meydana gelmesinin doğru olmadığını vurguladı. Görmez, “Hele hele bütün bunların da Noel çam ağacı, kumar, içki, spor toto-loto gibi insanı kendisinden ve Rabbinden uzaklaştıran davranışlarla birleştirerek toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşmasının doğru olmadığını, Diyanet İşleri Başkanlığı, daima şefkatli bir şekilde topluma ifade etmeye, uyarısını yapmaya devam eder.” dedi.  Görmez, Altındağ Müftülüğü’nün hizmet binasının açılışında yaptığı konuşmada, yılbaşı programlarını degerlendirdi.

“Her sene bu mevsimde toplumda bir tartışma yaşanıyor”

Görmez, her sene bu mevsimde toplumda bir tartışma yaşandığını, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın en ufak bir imada bulunduğunda, hutbesinde, vaazında bir cümle sarf ettiğinde de onun dahi tartışma konusu olduğunu söyledi. Bu tartışmayı yapmak yerine, yılbaşının iç içe geçen insanlıkları sorgulamaya fırsat vermesi gerektiğini belirten Görmez, şunları söyledi: “Diyanet İşleri Başkanlığı, şefkatli ve dostça nasihatlerini yapmaya deva eder. O dostça uyarısı şudur: Hiç kimse, pagan kültürü ile tüketim kültürünün haz ve eğlence kültürü ile birleştirerek çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürünü meydana getirmesinin doğru olduğu söylenemez. Hele hele bütün bunların da Noel çam ağacı kumar, içki spor toto-loto gibi insanı kendisinden ve Rabbinden uzaklaştıran davranışlarla birleştirerek toplumun yozlaşmasına izin veren bir geleneğin oluşmasına Diyanet İşleri Başkanlığı daima doğru olmadığını, şefkatli bir şekilde topluma ifade etmeye dostça bu uyarısını yapmaya devam eder. Pagan, tüketim, haz ve eğlence kültürleri birleşerek gençlerimiz üzerinde bir yozlaşma kültürü meydana getirmesinin doğru olmadığını söylemeye devam ederiz. Bunun Noel ve çam ağacının gölgesinde yapılması hiçbir dine ve inanca göre doğru olduğunu ortaya koymaz.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 01 Ocak 2015, 03:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209