MİT-Öcalan görüşmeleri buzda halay çekmektir!

İngiltere'de katıldığı toplantıda İmralı sürecini değerlendiren Cengiz Çandar görüşmelerin şu an Öcalan ve Hakan Fidan arasında olduğunu açıkladı..

MİT-Öcalan görüşmeleri buzda halay çekmektir!

 Radikal yazarı Cengiz Çandar son kitabı"Mezapotamya Ekspresi Bir Tarih Yolculuğu"nu Londra’daki okuyucuları için imzaladı. Kürt sorununda çözüm arayışlarını yorumlayan Çandar,İmralı eksenli süreci de yorumladı.

MİT-ÖCALAN GÖRÜŞMELERİ BUZDA HALAY ÇEKMEYE BENZİYOR

Londra Üniversitesi’nde düzenlenen toplantılı imza gününde konuşan Çandar, kitabının çıkış tarihiyle MİT-Öcalan görüşmelerinin aynı zamana denk geldiğini söyleyerek, "Bu görüşmeler çok kırılgan, buzda halay çekmeye benziyor" dedi. İmralı görüşmelerinin müzakere değil ancak ’diyalog’ olarak adlandırılabileceğini söyleyen Çandar, "Şu anda ne olacağını bilmiyoruz, sadece izliyoruz. Herkesin kafası karışık. Ben Başbakan ile Öcalan’ın bile kafalarının karışık olmadığına inanmıyorum. Şu anda diyalog devam etmiyor ancak bu ilerde de devam etmeyeceği anlamına gelmez. Sanıyorum ki Öcalan, Paris’teki cinayetlerin arkasında ne olduğunu çözmeye çalışıyor" diye konuştu.

"ÖCALAN’IN DAHİL OLMASI ÖNEMLİ"

Diyalog sürecine Öcalan’ın dahil olmasının önemli olduğunu düşündüğünü söyleyen Çandar, Öcalan’ın başlangıçta ve sonuçta doğru bir adres olduğunu belirterek, "Ancak şu anda görüşmeler iki kişi arasında oluyor. Bunlardan biri Öcalan, diğeri de MİT’in başındaki kişi. Politik bir konu olarak bu sürece politikacılar da dahil olmalı. BDP’den iki milletvekili görüştü Öcalan ile. Bu iyi bir gelişme" dedi. Çandar, bu konuda, Başbakan Erdoğan’ın da tavrını ilginç bulduğunu belirterek Başbakan’ın genellikle süreci paylaşmaktan yana olmadığını bir yandan da daha önce Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yapılmayanı yaptığını söyledi.

"ORTADOĞU’DA DEĞİŞİM KAÇINILMAZDI"

Arap Baharı’ndan sonra haritası değişen Ortadoğu’dan da söz eden Çandar, bu değişimin kaçınılmaz olduğunu belirterek buna karşın Suriye’deki değişimin nasıl olacağını ve değişimden sonra neler olacağını tahmin edemediklerini sözlerine ekledi. Londra’da faaliyetlerini sürdüren sivil toplum kuruluşu Center ve Turkish Studies/Türkçe Araştırmalar Merkezi’nin düzenlediği toplantıyı BBC Türkçe Servisi’nin eski müdürü Gamon McLellan yönetti. Toplantının ardından Çandar, aralarında farklı uluslardan katılımcılarının yer aldığı salonda, son kitabını imzaladı

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209