Mahkeme PKK imamlarına ceza yağdırdı

Adana'da KCK'ya yönelik yapılan operasyonda yakalanan BDP'nin Adana eski il Başkanı ile PKK'nın imamlarının da aralarında bulunduğu 16 kişi 6 yıl 3 aydan, 11'er yıl 3'er aya kadar hapis cezasına mahkum edildi

Mahkeme PKK imamlarına ceza yağdırdı

Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ekipleri tarafından KCK terör örgütüne yönelik 2011 yılının Ağustos ayında yapılan operasyonda 19 kişi yakalandı. Aralarından BDP İl Başkanı Mehmet Zeki Karataş ile PKK tarafından alternatif cuma namazı kıldırmaları için imam olarak görevlendirilen İsa Turan, Abdulmecit Er, Mehmet Bozhan ve Murat Kurt ile BDP'li 9 kişi 11 Eylül 2011 günü çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Adana 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde ‘PKK'ya üye olmak, PKK'nın propagandasını yapmak, yardım etmek, tehdit' suçlarından yargılanan BDP'liler ve PKK'nın imamları için karar verildi. Karar duruşmasına tutuklu Mehmet Zeki Karataş, Mehmet Tayip Yıldız, Esmer Ece, Neval Aydın, Musa Ertaş, Mehmet Emin Oruç, Hüseyin Güloğlu, Mehmet Bozhan ve Murat Kurt ile avukatları katıldı.

Sanıklar esas hakkındaki savunmaları ve son sözlerinde Kürtçe savunma yapmak istedi. Mahkeme Başkanı da, "Kürtçe konuştuğu görüldü" diyerek tutanağa geçti. Daha sonra mahkeme heyeti kararını açıkladı. Mahkeme, ‘PKK örgüt üyesi olmak ve örgütün korkutucu gücünden yararlanmak' suçlarından BDP Adana eski İl Başkanı Mehmet Zeki Karataş'ı 10 yıl hapse mahkum etti. Diğer sanıklar İsa Turan, Murat Kurt, Mehmet Emin Oruç ve Hüseyin Güloğlu 11'er yıl 3'er ay, Mehmet Tayip Yıldız, Neval Aydın, Mehmet Bozhan ve Musa Ertaş 10'ar yıl, Mahmut İçlek, Şeyhmus Kabak, Mehmet Cihan Kıran, Esmer Ece, Abdulmecit Er, Kamuran Sunbat ise 7'şer yıl 6'şar, Cafer Temel ise 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sanıklardan Diyaeddin Ulus, Hülye İpek ve Safiye Alağaş'ın davaları ise yakalanamadıkları için ayrıldı.

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2017, 02:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209