Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Evlerimizi harabeye dönüştürmeyelim

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Giresun’un Bulancak ilçesinde Hira Nur Kız Kur’an Kursu'nun açılış törenine katıldı.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez: Evlerimizi harabeye dönüştürmeyelim
 Başkan Görmez, "Peygamberimizin bir hadisindeki gibi 'İçinde Kur'an okunmayan evler harabe mezarlar gibidir.' Evlerimizi harabeye dönüştürmeyelim, evlerimizi mamur edelim, imar edelim." dedi.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan törende sırasıyla Hayır Yapma ve Yaşatma Derneği yetkilisi, İlçe Müftüsü, İlçe Belediye Başkanı ve İlçe Kaymakamı birer konuşma yaptı. Açılışta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Başkan Görmez de Kur’an Kursu yapımında emeği geçenlere teşekkür etti. Görmez, konuşmasında ailenin önemine değindi. "Ailemizle ilişkilerimizi gözden geçirmeli, iyi bir anne, iyi bir baba, iyi bir dost, iyi bir arkadaş, iyi bir komşu olma konusunda kendimizi sorgulamalıyız." dedi Evlerden Kur’an'ı eksik etmemek gerektiğini ifade eden Görmez, "Günün belli saatlerinde okuyarak evlerimizi ve çocuklarımızı Kur’ansız bırakmayalım. Çocuklarımızı Kur’an ile büyütelim. Evlerimizi mektebe dönüştürelim." ifadelerini kullandı.

Kur'an-ı Kerim'in sadece Müslümanlar için değil tüm insanlık için önemli olduğuna dikkat çeken Görmez, "Çünkü o kitap sadece bize gelmedi, o kitap bütün alemlere rahmet olarak geldi. Bütün insanlıkta bir ufuk sıçraması meydana getirdi. Bugün o kitaba inanmayan toplumlar da o kitabın açtığı ışıkta yürümeye devam ediyorlar, o kitabın karanlıkları aydınlatması olmasaydı insanlık bugün olması gereken yerde değildi. Kaldı ki hala olması gereken yerde değil onun ışığına hep muhtaç. Onun için bu kitaba hep birlikte değer vereceğiz. Peygamberimizin bir hadisindeki 'İçinde Kur'an okunmayan evler harabe mezarlar gibidir'. Evlerimizi harabeye dönüştürmeyelim evlerimizi mamur edelim imar edelim."Evlerimizin harabeye dönüşmemesi için orada Kura'nın okunması lazım. Günün belli saatlerinde nasıl ki ailece sofranın etrafında bir araya geliyorsa zaman zaman da Kur'an sofrasının etrafında bir araya gelinmesini isteyerek, evin kadını, erkeği, büyüğü, küçüğü birimiz okusun hepimiz dinleyelim. O zaman evinizin içine nurun doğduğunu, ışık doğduğunu, Kur'an'ın nurunun evinizi nasıl ısıttığını, nasıl aydınlattığını göreceksiniz, hissedeceksiniz, yaşayacaksınız." şeklide konuştu. 

Konuşmanın ardından Başkan Görmez’e plaket ve engelliler tarafından yapılan bir cami maketi takdim edildi. Nuri Genç Hoca’nın duasının ardından açılış kurdelesi kesildi. Başkan Görmez ve beraberindekiler kursu gezerek öğrencilerle sohbet etti.

SİVİL HABER

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209