Buruk 19 Mayıs

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri

Buruk 19 Mayıs

19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri Manisa Soma'daki maden faciası dolayısıyla buruk geçiyor. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Türkiye'de tek Anıtkabir'de kutlanacak. Manisa Soma'daki maden faciası sebebiyle ülke genelindeki tüm törenler iptal edildi.

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle Anıtkabir'i ziyaret etti. Bakan Çağatay ile çeşitli okullar ve spor kulüplerinden gelen öğrencilerin eşlik ettiği heyet, Aslanlıyol'da yürüdü. Bakan Çağatay ve beraberindeki heyet, Aslanlıyol'dan yürüdükten sonra Atatürk'ün mozolesine çelenk koydu ve bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Ardından İstiklal Marşı okundu. Anıtkabir'in Şeref Holi'nden ayrılan heyet, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi'ne geçti. Törene katılanlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektiren Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı'nın 95. yıl dönümü dolayısıyla Misak-ı Milli Kulesi'ne geçerek Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

"İstiklal Mücadelesi için canını, malını feda eden tüm şehitlerimizin aziz emanetlerini üzerimizde taşıyarak huzurundayız." diyen Kılıç, Manisa Soma'da yaşanan maden faciasının herkesi derinden üzdüğünü belirtti. Kılıç, "Soma maden kazasında hayatını kaybeden 301 can, her zaman yüreğimizde yad edilecektir." ifadelerini kullandı.

Hükümetin izlediği bütün politikaların gençlerin potansiyelini harekete geçirecek adımlara öncelik verdiklerini belirten Kılıç, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni kanımız ve canımız ile ilelebet yaşatacağımıza bir kez daha söz veriyoruz." dedi.

İZMİR'DE ÇELENK KOYULDU

İzmir'de geçen yıllarda yapılan resm-i geçitler ve şenlik programlarının aksine bu yıl sadece Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk anıtına çelenk koyuldu. Törene CHP Milletvekili Musa Çam, Milli Eğitim İl Müdürü Vefa Bardakçı, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ali Osman Tatlısu, siyasi parti temsilcileri ve öğrenciler katıldı. Törenin başlangıcında, Soma'da ölen işçiler için saygı duruşunda bulunuldu. Törene katılanlar, yakalarına, "Kalbimiz Soma'da" yazılı kâğıtlar taktı.

BURSA'DA PROGRAMLAR İPTAL EDİLDİ

Soma'da yaşanan maden faciasından dolayı bütün programlar iptal edilirken, yalnızca çelenk sunma töreni düzenlendi. Tarihi Heykel'deki Atatürk Anıtına Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çelengi sunuldu. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin'in çelengi sunmasının ardından saygı duruşu gerçekleştirildi. İstiklal Marşı okunmasının ardından buradaki program tamamlandı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü çelenginin sunulması ve programın tamamlanmasının ardından Cumhuriyet Kadınları Derneği ve Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Bursa şubesi de Atatürk Anıtı'na çelengini sundu. Bu arada görüntü alan basın mensuplarına kızdığı gözlenen bir dernek üyesi kadının çelengi ters çevirmesi dikkat çekti. Bu kişiye diğer üyeler 'ne yapıyorsun' diye tepki gösterdi.

TAKSİM'DE 2 DAKİKALIK TÖRENE TEPKİ

Taksim'de yapılan 19 Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı töreni 2 dakikada tamamlanınca bazı vatandaşlar ve partililer tepki gösterdi. Tören için getirilen öğrencilerde alkışlarla destek verince öğretmenleri tarafından meydandan uzaklaştırıldılar.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2014, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209