BAYKAL’A SUİKAST İHBARI DAVASINDA 13. DURUŞMA

Baykal’a suikast ihbarı davasının 13. Duruşmasına 4 Mart 2014 Salı günü saat 09:30’da Çağlayan Adliyesinde devam edilecek.

BAYKAL’A SUİKAST İHBARI DAVASINDA 13. DURUŞMA

Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a yönelik suikastı deşifre eden ihbarın ihbarcısı Kahraman Şeref Kasap’ın yargılanmasına 4 Mart 2014 Salı günü saat 09:30’da Çağlayan Adliyesindeki İstanbul 36. Asliye Ceza Mahkemesinde devam edilecek. Kasap’ı ünlü ağır ceza avukatı olan ve siyasetçi kişiliğiyle de tanınan Av. Cihan Tufan vekili olarak savunacak.  Türkiye gündemine damgasını vuracak ve savcıları harekete geçirerek Deniz Baykal’ a kurulan komployu ortaya çıkaracak video çözümlemesi Bilirkişi tarafından mahkemeye sunulacak. Videoda geçen iddialar ve 2010- 2014 yılları arasında gerçekleşen olaylar başta CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül olmak üzere birçok kişiye yargı yolunu açacağa benziyor.       

SÜREÇ NASIL GELİŞMİŞTİ

     Deniz Baykal’a kurulan komplo 2010 yılında Kahraman Şeref Kasap'ın ihbarıyladeşifre olmaya başlamıştı.

     Şöyle ki, Kahraman Şeref Kasap tarafından 15.04.2010 tarihinde İstanbul Emniyet Müdürlüğüne Deniz Baykal’a suikast düzenleneceğine dair bir ihbar gönderilmiş, bu ihbar emniyet müdürlüğü görevlilerince "Delillerin Karartılması” na imkân sağlayacak şekilde "Görevi Kötüye Kullanma/İhmal” suçlarını işlemeleri pahasına yetkili Cumhuriyet Savcılığına 21 gün boyunca bildirilmemiştir.

Lakin; emniyet içinden biri ya da birilerinin bu ihbarı CHP yetkililerine sızdırması üzerine CHP yetkilileri suikast ihbarı hakkında araştırma yapmaya ve soruşturma başlatılması için emniyete baskı kurmaya başlamıştır. Nihayetinde 06.05.2010 tarihinde Şişli Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma başlatıldı.

Nasıl bir tesadüftür ki; Deniz Baykal’a ait olduğu iddia edilen uygunsuz görüntüleri içeren videoda 6 Mayıs’ı 7 Mayıs’a bağlayan gece internet üzerinden servis edilmiştir. 

Dönemin CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ise suikast iddiasıyla Baykal’a ait olduğu iddia edilen görüntüler arasındaki ilişkiyi, "6 Mayıs Perşembe saat 17.40’ta Emniyet Genel Müdürü Oğuz Köksal’la görüştüm; görüşmenin ardından İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ı arayarak 7 Mayıs Cuma günü için randevu istedim. Cuma gecesi 23.00 için randevulaştık. Suikast girişiminin peşine düştüğümüzü bir şekilde öğrenen o ‘yapı’ Sayın Baykal’a ilgili olduğu ileri sürülen görüntüleri tam da 6 Mayıs’ı 7 Mayıs’a bağlayan o gece servise koydu” şeklinde yorumlamıştır. 

Soruşturma izninin verilmesinden iki gün sonra 8 Mayıs 2010 tarihinde ise dönemin CHP Genel Sekreteri Önder Sav usulsüz yollardan elde ettiği ihbar örneğini canlı yayında kamuoyuna hitaben birebir okuyarak deşifre etmiş ve hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal ederek şüphelilerin delilleri karartmasına imkan sağlamıştır. Bu yetmezmiş gibi İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri sanki şüphelilere yardımcı olmak ister gibi ihbarda isimleri geçen şüphelilere karşı operasyon için Sav’ın canlı yayında ihbarı deşifre ettiği gün değil de iki gün sonrasında 10 Mayıs 2010 tarihinde operasyon düzenlemesi ve dolayısıyla hiçbir suç unsuruna rastlayamamaları da çok manidardır.

 
İhbarcı olarak basına lanse edilen lakin şüpheli olarak gözaltına alınarak ifadesi alınan Kahraman Şeref Kasap, hazırlık soruşturmasının gizliliğini ihlal ederek şüphelilerin delilleri karartmasına imkan sağlayan davranışlar sergileyen İstanbul Emniyet Müdürlüğü görevlileri ve CHP’li Önder Sav’ ın hukuka aykırı davranışları sebebiyle Şişli Cumhuriyet Başsavcılığınca yaklaşık 18 günde hazırlanan anlamsız ifadeler ve soyut iddialar içeren delillerle desteklenemeyen jet iddianame ile 147 yıla kadar rekor hapis cezası istemi ile yargılanması sağlanmıştır. Bu durum derin devlet denilen yapıyı kamuoyunun anlayabileceği en belirgin şekliyle deşifre etmiştir.

Peki, Kahraman Şeref Kasap kimdir?

Kendisi orta ölçekli bir inşaat şirketinin sahibi olan genç bir işadamıdır. Yıllarca iş dünyası ve sanat camiasından onlarca ünlünün de aralarında bulunduğu kişilere ait konutlarının dekorasyon işlerinin takibini yapmıştır. Ta ki 2007 yılında iş ortakları tarafından dolandırılarak iflasa sürüklenene kadar. Kasap’ ın en büyük özelliklerinden biriside bilgisayar bilgisi ve becerisi ile Türkiye’de ki sayılı isimler arasında yer almasıdır. Toplumda sevilen ve saygı duyulan bir insan olmasının yanında dönemin ana muhalefet lideri CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’a düzenlenecek suikastı ihbar ederek deşifre etmesi ile "Halk Kahramanı” olarak ta hafızalarda yer edinmiştir. 

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2014, 22:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209