Ayasofya'da Fetih Sabahı

İstanbulun fethinin simgesi olan Ayasofya Camii yine tarihe bir güne tanıklık edecek

Ayasofya'da Fetih Sabahı
 İstanbul’un fethinin simgesi olan Ayasofya Camii yine tarihe bir güne tanıklık edecek… Ayasofya Camii’nin zincirlerinden kurtulması için yurt çapında büyük kampanya ve etkinliklere imza atan Anadolu Gençlik Derneği İstanbul’un Fethi kutlamalarını bu yıl Ayasofya Camii önünde kılınacak sabah namazı ile başlatacak. 31 Mayıs Cumartesi sabahı Ayasofya Camii önünde bir araya gelecek yüzbinler, bu toprakları bize vatan yapan ecdadımıza ve ecdadın bıraktığı kutlu mirasa sahip çıktıklarını bir kez daha tüm dünyaya gösterecek…

Amacımız Fütuhat Bilincine Sahip Bir Gençlik

31 Mayıs’ta düzenlenecek olan İstanbul’un fethinin 561. yılı kutlamaları çerçevesinde İstanbul’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, “Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler her sene olduğu gibi bu sene de en güzel şekilde İslam ülkelerinden katılacak misafirlerimizle ve ülkemizin dört bir yanından gelecek gençlerimizle İstanbul’umuzun fethini en güzel şekilde kutlayacağız. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak yaptığımız tüm çalışmalar fütuhat bilincine sahip bir gençlik yetiştirmek üzeredir” dedi.

Timuçin MERCANOĞLU

Her yıl Anadolu Gençlik Derneği tarafından düzenlenen İstanbul’un Fethi kutlamaları bu yıl Ayasofya Camii önünde kılınacak olan sabah namazı ile başlayacak. Kabe imamının kıldıracağı sabah namazında 100 bin kişinin saf tutması bekleniyor. İstanbul dışından da çok sayıda katılımın beklendiği sabah namazının ardından otobüsler fetih kutlamalarının yapılacağı Kocaeli’ye hareket edecek.

İstanbul’un fethinin nişanesi ve Fatih Sultan Mehmed Han’ın vakfiyesi olan Ayasoyfa Camii’de kılınacak sabah namazıyla başlayacak olan fetih kutlamaları Kocaeli İsmet Paşa Stadyumu’nda devam edecek. 31 Mayıs Cumartesi günü Türkiye’nin dört bir yanından İstanbul’a, Ayasofya Camii’ye 100 bin kişinin gelmesi tahmin ediliyor. 31 Mayıs’ta Ayasofya’da kılınacak olan sabah namazını Kabe imamlarından Abdullah Basfar kıldıracak. Aynı gün 17.00’da başlayacak olan fetih programına katılmak üzere Kocaeli’ye hareket edilecek. Kocaeli’deki kutlamalara ise 50 bin kişinin katılımı bekleniyor. Kocaeli’ndeki kutlamalarda Güney Afrika’dan Abdurrahman Sadien’in Kuran-ı Kerim tilaveti gerçekleştirecek. Öte yandan İstanbul’un fethi canlandırılacak. Yine Yusuf Karaburç, Harun Beyaz ve Grup Genç ezgi ve marşlar seslendirecek. ESAM tarafından 23’ncüsü düzenlenecek olan Uluslararası 23. Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi’ne katılan 100’den fazla konuşmacı da fetih programına katılacak. Program çerçevesinde dünyanın değişik ülkelerinden çok sayıda konuşmacının yer alacağı bildirildi.

Ayasofya’da Sabah Namazını Kabe İmamı Kıldıracak

31 Mayıs’ta Ayasofya’da kılınacak olan sabah namazını Kabe imamlarından Abdullah Basfar kıldıracak. Namazın ardından Soma’daki maden faciasında hayatını kaybeden 301 madenci için somayahatim.com internet sitesi üzerinden başlatılan hatim kampanyası çerçevesinde okunan hatimlerin duası yapılacak.

Fethi En Güzel Şekilde Kutlayacağız

Anadolu Gençlik Derneği Genel Başkanı Salih Turhan, 31 Mayıs’ta düzenlenecek olan İstanbul’un fethinin 561. yılı kutlamaları çerçevesinde medya mensuplarıyla bir araya gelerek açıklama yaptı. İstanbul’da ASKON Genel Merkezi’ndeki toplantı salonunda gerçekleşen toplantıda konuşan Turhan, “Bu yıl İstanbul’un Fethi’nin 561. Yıldönümüdür. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak bizler her sene olduğu gibi bu sene de en güzel şekilde İslam Ülkelerinden katılacak misafirlerimizle ve ülkemizin dört bir yanından gelecek gençlerimizle İstanbul’umuzun Fethi’ni en güzel şekilde kutlayacağız. Anadolu Gençlik Derneği mensupları olarak yaptığımız tüm çalışmalar fütuhat bilincine sahip bir gençlik yetiştirmek üzeredir” dedi.

İstanbul İslam Dünyasının Garanatörü Olmuştur

Turhan, “İstanbul, Mekke’nin, Medine’nin ve Kudüs’ün teminatı olmuş bir beldedir. İstanbul, Endonezya’dan Fas’a İslam coğrafyasının bağımsızlığının garantörü olmuş bir merkezdir. Nitekim İstanbul’un zayıfladığı bir dönemde de tüm İslam dünyası emperyalist işgallere açılmıştır. Filistin, Bosna, Çeçenistan, Afganistan, Eritre, Moro, Arakan başta olmak üzere dünyanın birçok mazlum halkı ve ülkesi hep İstanbul’a dair bir umut beslemişlerdir. Çünkü yeryüzünde akan kanın durması, huzur ve barışın tesis edilmesi İstanbul’umuzun yeniden dünyaya yön vermesi ile mümkündür. İşte böyle bir öneme haiz İstanbul’umuzun fethinin yıldönümünde düzenlediğimiz bu kutlamalar tüm İslam âlemi için yeni bir kutlu yürüyüşün ayak sesleridir.”

“Ayasofya fethin nişanesidir”

Turhan, “İstanbul’umuz nasıl ki Hakk’ın batıla üstünlüğünün timsali olmuş bir şehir ise aynı şekilde Ayasofya Camii de İstanbul’umuzun fethinin sembolüdür. Ayasofya Camii Hakk’ın batılı kuşatmasıdır. İlay-ı kelimetullah aşkının remzidir. İslam’ın Avrupa’daki varlığının tacıdır. İstanbul’un İslam şehri oluşunun en kadim nişanesidir. Fatih Sultan Mehmet’in vakfıdır.”

Hukuksuz Bir Şekilde Müzeye Dönüştürüldü

Turhan, “1934 yılında hukuksuz bir şekilde Bakanlar Kurulu kararı müze haline getirilen Ayasofya yıllardır mahzun bir haldedir. Ayasofya’nın müzeye dönüştürülmüş olması kendini bu coğrafyaya, bu coğrafyayı da kadim bir medeniyetin fütuhat anlayışına bağlayan herkes bu mahzunluğu yüreğinde hissetmektedir. Ayasofya Camii’nin açılması talebinin ne Sultan Ahmet Camii’nin ne de Firuz Ağa Camii’nin cemaate yetip yetmemesiyle bir ilgisinin olmadığını bu coğrafyanın tarihine duyarlı olan herkes bilmektedir. Ayasofya’nın gerçek hükmü şahsiyetine kavuşturulması, hem Fatih’e bir vefadır, hem de İslam’ın bu coğrafyadaki belirleyiciliğinin bir teminatıdır. Aynı zamanda milletimizin iradesinin tecellisidir. Ayasofya Camii meselesi aynen Mescid-i Aksa gibi ümmete şümul bir meseledir.”

Ayasofya Mücadelemiz Devam Ediyor

Turhan, “Anadolu Gençlik Derneği olarak bizler dün olduğu gibi, bugün de bütün gücümüzle Ayasofya Camii için mücahedemize devam ediyoruz. İstanbul’un Fethi’nin 561. Yıldönümünde de Ayasofya Camii’nin açılması konusundaki gayretlerimiz sürmektedir. Bu yıl ki Fetih kutlamalarına 31 Mayıs Cumartesi günü Ayasofya’mızda elli bin kadar AGD’li gencin katılımı ile kılacağımız sabah namazı ile başlayacağız.  Anadolu Gençlik mensubu olsun ya da olmasın tüm kardeşlerimizi 31 Mayıs Cumartesi günü sabah namazı için Ayasofya’mıza davet ediyoruz.”

SİVİL HABER

Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2014, 18:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner309

banner225

banner209