GERİ DÖNÜŞÜMÜN DOĞAYA VE İNSANA FAYDASIYaşadığımız dünya barındığımız kent, şehir, ülke ya da içinde bulunduğumuz doğa; canlılar için bir ev niteliği taşır. Bu ev öyle bir evdir ki, içerisinde yalnızca insanlar barınmaz. Hayvanlar, bitkiler ve tüm dünya insanları bu evin bireyleridir. Çevre, ekolojik sistemde tüm canlıları içinde bulundurur. Hayvan ve bitkiler doğanın ekosistemindeki mihenk taşlarıdır. Doğanın doğru şekilde sürerliliğini ve yaşantının devamını sağlamak için faydalıdırlar. Burada biz insanlar olarak tüm bu canlılara ve yaşadığımız doğaya  karşı bir sorumluluk içerisindeyiz. 

Doğanın nefesi ormanlardır. Ormanlar, yaşadığımız dünyanın akciğerleridir. Ormanların yok olması, havanın ve suyun kirliliği dünyayı yaşanılmaz bir yer haline getirir. Fakat geleceğimiz için dünyadaki doğal kaynakların korunması şarttır. Bu sebeple de kaynakların korunması ve uzun ömürlü olması için demir, çelik, kurşun, kağıt, plastik, cam, kauçuk ve bakır  gibi maddelerin geri kazanılması ve tekrardan kullanılabilir hale gelmesi gerekmektedir. Bu noktada ise geri dönüşümün önemi büyüktür. 
Dünyada yılda toplam 2.1 milyar atık oluşmuş durumda ve bu atıkların büyük çoğunluğu ise geri dönüştürülebilir vaziyettedir. Bu dönüşüm işlemi ise çevre kirliliğini önlemek ve doğal kaynaklarımızı korumak için oldukça önemlidir

Türkiye’de Geri Dönüşüm Oranı Yüzde 10’un Altında
Türkiye Cumhuriyeti, geri dönüşüm konusuna maalesef gereken önemi vermemektedir. Türkiye, geri dönüşüm konusunda en kötü 20 ülkeden birisidir. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD) verilerine göre 2015’de Türkiye, sadece yüzde bir geri dönüşüm yapmış durumdadır. Geri kalan çöpler ise katı atık sahasına gönderilmiştir. 2014’de Türkiye Cumhuriyeti’nde tüm belediyelerde tam 31 milyon çöp toplanmıştır. TUİK’e göre ise bu sayının sadece yüzde 9.8’i geriye dönüştürülmüştür.

Bu da demektir ki; Türkiye Cumhuriyeti, geri dönüşüm konusunu ele almak zorundadır. Çünkü yaşadığımız doğa bu şekilde zarara uğramakta; yerlere ne kadar çöp atılırsa bu durum, o kadar suyumuza, insanımıza, doğamıza, hayvanlarımıza ve en önemlisi dünyamıza zarar vermektedir. ,
İsviçre’nin Geri Dönüşüm Modeli
Dünyada geri dönüşüm konusuna en çok önem veren ülkelerden biri de kuşkusuz İsviçre’dir. İsviçre’de tüm belediyeler ve vatandaşlar için her köşeye özel çöp konteynırları yerleştirilmekte ve bu konteynırlar her sabah temizlenmektedir. Bu özel çöp konteynırları ise; normal çöpler, plastikler, alüminyumlar ve kâğıtlar olmak üzere 4 bölüme ayrılmaktadır. Bu konteynırlar, tüm okullarda, tren istasyonlarında, belediye parklarında ve yollarda bulunmaktadır. Ayrıca belediyelerin belirli bölgelerinde de geri dönüşüm noktaları vardır. Bireylerin, orada atmak istedikleri giysileri, cam şişeleri, kartonları, vb. maddeleri atma fırsatı bulunmaktadır. Bütün bunların haricinde ise tüm belediyelerin belirlediği günlerde kağıt ve karton atıkları toplama günleri de mevcuttur. İsviçre Halkı, belirlenen o günlerde atıkları paket halinde toplayarak depoya koyar. Belediye çalışanları ise bu atıkları alır ve çöp toplama noktasına götürür. Ayrıca her hane, çöp poşetini ücret karşılığı alır ve aydan aya ek olarak konteynırlara aidat öder. İsviçre’nin uyguladığı bu yöntem de ülkenin ekonomik durumunu ve yaşanılan çevreyi korumak için önem arz etmektedir.
İsviçre’nin Geri Dönüşümdeki Oranları

2016 yılının verilerine göre İsviçre’de, cam şişeler ve konserveler yüzde 96, tenekeler yüzde 86, alüminyumlar yüzde 90, plastik şişeler yüzde 82, pil ve akümilatörler yüzde 68 ve kağıtlar ise yüzde 81 oranında dönüştürülmüştür. Ayrıca İsviçre, geri dönüşüme elektornik cihazlar, tekstil ürünleri ve ayakkabıları da dahil etmektedir.


Ceren_bingoel@hotmail.com
YORUM EKLE
YORUMLAR
Gül Kocher
Gül Kocher - 3 yıl Önce

Sana yakışan bir yazı olmuş canım. Başarılarının özelikle doğa üzerinde devamını diliyorum. Benimde çok hassas olduğum bir konu ama siz Genckerin de bunu dile getirmesi daha önemli. Sevgiler ve yola devam

bahar kursun
bahar kursun - 2 yıl Önce

cok guzel

banner309

banner225

banner209